Biró Attila • 2021. június 3. 13:59
Óriási különbségek vannak az Európai Unióban az egyszülős családok arányait tekintve. Svédországban például 10-ből majd minden 4. család ilyen, miközben a lista másik végén lévő Horvátországban a gyermekes családok közül csupán 5 (!) százaléknyi olyan, ahol egy szülő neveli a gyereket vagy gyerekeket. Magyarország az EU-s lista középmezőnyében helyezkedik el, de még ez is azt jelenti, hogy a koronavírus-világjárvány legnehezebb időszakaiban körülbelül 300 000 magyar család élete nehezedett meg eddig soha nem látott mértékben.
Az elmúlt egy év a pandémia miatt számos dolgozó szülőnek jelentett eddig még soha nem látott kihívást. A munkát és a magánéletet nehéz volt összeegyeztetni, sok szülő ragadt home office-ban, miközben a gyerekek is digitálisan tanultak. A kialakult helyzet pedig még felfokozottabb volt azoknál a családoknál, ahol csupán egy szülő neveli gyereket/gyerekeket.
2020-ban pedig bőven akadtak ilyen családok: az EU-ban összesen 195,4 millió háztartás van, aminek csaknem egyharmadában (29%) van gyermek is. Ezeknek a gyermekes háztartásoknak pedig körülbelül 7 százaléka (7,8 millió háztartás) olyan, amiben a szülő egyedülálló - derült ki az Eurostat friss kiadványából.
Jelentős eltérés az egyszülős háztartások számában
A statisztikákból jól látszik az is, hogy az Európai Unióban jelentős eltérések mutatkoznak az egyszülős családok arányát illetően. Ahogy a statisztikákból látszik, magasan Svédországban van a legtöbb olyan gyermekes család, ahol már csak egyetlen szülő neveli a gyerekeket. Ott, az összes gyermekes család 34 százaléka ilyen. Szintén nagyon magas az arány Dániában (29%) és Észtországban (28%) is, ahogy a Baltikum másik két országában, Lettországban és Litvániában is (25-25%).
Ezzel kontrasztban, Horvátországban például csupán a gyermekes családok 5 százaléka volt olyan, ahol egy szülő nevelte e gyereket/gyerekeket. Ez majd a heted annak, mint amit Svédországban tapasztalni. Hasonlóan kevés egyszülős család volt még Romániában (7%) és Finnországban (8%) is. Ahogy az ilyen családok aránya nem érte el a 10 százalékot (9%) még Görögországban, Szlovákiában, Máltán, Lengyelországban, Spanyolországban és Szlovéniában sem.
Ahogy az európai adatokból látszik, Magyarország az egyszülős családokat tekintve a középmezőnyben helyezkedik el. A gyermekes családokon belül idehaza az egyszülősök aránya 12 százalékon látszik állandósulni az elmúlt években. Ez pedig a gyakorlatban annyit jelent, hogy idehaza a közel 2,7 milliós családháztartásból
mintegy 324 000 számít egyszülősnek.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Körülbelül ennyi családnak volt tehát kiemelten nehéz a pandémiás időszak, amiről egyébként még március Nagy Anna, az Egyszülős Központ elnöke úgy nyilatkozott:
az egyszülős családok helyzete jóval nehezebb, ezért a központ tartós élelmiszerekkel, tanszerekkel és laptopokkal is segíti a családokat.
Mindezt azzal kapcsolatban hangoztatta, hogy a járvány lezárásokkal teli időszakában a központ felé jóval több segítségkérés érkezett, mint a korábbi időkben.