Ezeket az ételeket, desszerteket ették a magyarok pünkösdkor: nálatok mi a mai menü?

Pénzcentrum2021. május 23. 10:21

A pünkösd a legnagyobb keresztény ünnep a karácsony és a húsvét után, így ennek az időszaknak is megvannak a maga szokásai, és hagyományos ételei is. Mivel húsvét után erősen megcsappant az éléskamra tartalma, így a pünkösdi menü sokkal szerényebb volt, mint a többi ünnepen. Nem készült temérdek étel, de azt a néhány fogást, amit megfőztek, azt főként háztáji állatok húsából és a kertben termesztett zöldségekből készítették. Mutatjuk a korabeli menüt!

A keresztény hagyomány mellett pünkösd Európa-szerte ősi tavaszköszöntő ünnep is. A néphit úgy tartja, ha pünkösdkor szép az idő, akkor jó lesz a bortermés. Mint minden ünnepnek, a pünkösdnek is megvannak a jellemző ételei, ezek viszont kevésbé ismertek, mint a húsvéti, vagy karácsonyi hagyományos menü. Most a HelloVidék összegyűjtötte, mi került a magyar asztalokra a keresztény egyház születésnapján.

A húsvéti időszak után erősen megfogyatkozott az éléskamrák, spájzok tartalma. Mivel a legtöbb család tartott a ház körül baromfit, tehát ez még a szegényebb rétegeknek is hozzáférhető volt, így ez az ünnep sem múlhatott el tyúkhúsleves és rántott csirke nélkül. A főfogás tekintetében viszont már más a helyzet: itt már számított, hogy ki, milyen állatokat tart, illetve az, hogy milyen volt a család anyagi helyzete.

Azok például, akik juhtenyésztésből éltek, bárányt sütöttek, de sokan készítettek birkapörköltet is. A vagyonosabb családoknál kerülhetett marhahús is az asztalra, melyhez köretként zöldségeket, tésztát tálaltak fel.

Az étkezések végén többféle süteménnyel készülhetett a háziasszony, a legnépszerűbb pünkösdi édesség a fánk, a rétes, a lepény és a fonott kalács volt. Legtöbbször a szezon gyümölcseiből készültek ezek a sütemények, mint a szamóca vagy a cseresznye.

Pünkösdi menü 1929-ből és 1993-ból

A Reggeli Hirlap, 1929. május 18-án megjelent 38. évfolyam, 111. számának 6. oldalán jelent meg egy menü az ünnepre, mely szerint az aktuálisan ajánlott ételek a következőek voltak:

  • Báránypörkölttel töltött palacsinta
  • Idei liba bormártásban

A recept a HelloVidék oldalán olvasható.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az 1993-as Petőfi Népe 124. számában az olvasható, hogy igen jelentős az az eltérés, amely az egyes tájegységek pünkösdi étkezési hagyományaiban. "Erdélyben a pünkösd hagyományos eledele a rántott csirke vagy az idei liba, mindkettő uborkasalátával. Az Alföldön pünkösdi bárányt ölnek, melynek kiválasztását legtöbbször a gyermekekre bízzák. Ugyancsak az Alföldön — egészen negyvenes évek közepéig —, a bárány mellett fontos szerepe volt a pünkösdi kalácsnak is, melynek jelentősége főleg a pásztorok megajándékozásában teljesedett ki" - írta a lap.

A kalácsnak való búzaliszt pünkösd táján a legtöbb háznál már fogyófélben volt, bizonyára ez magyarázza, hogy a pünkösdi kalács különösen értékes és megbecsülendő ajándéknak számított.

Egyes szegényebb vidékek lakói — egyéb híján — már kora ősszel koszorúba font gesztenyét tesznek a verembe, hogy aztán pünkösdkor a ház előtt vagy az utcán járkálva, „mindenki szeme láttára" fogyaszthassák el - írták.

Címkék:
gasztronómia, ünnep, étel, pünkösd,