Indul a roham a hazai erdők aranyáért: 200 ezres bírságot kaphatsz, ha nem figyelsz

Pénzcentrum2021. március 28. 07:04

Itt a medvehagyma-szezon, sokan indulnak begyűjteni ilyenkor az erdők "zöld aranyát", mely nem csak ezernyi bajra hatásos gyógyír, de jó pénzért el is lehet adni. Nem árt azonban tisztában lenni a szedésére vonatkozó szabályokkal, ahogy azzal sem, hogy könnyen össze lehet téveszteni egy kedves, nagyon is mérgezőnövénnyel, a gyöngyvirággal.

Aki járt már március végén, április elején a Mecsekben, az biztosan érezte már azt a jellegzetes "fokhagymaillatot" (szagot?), ami ilyenkor belengi az erdőket, réteket. A kirándulók bizonyára tudják, hogy az allium ursinumtól, azaz a medvehagymától ilyen sűrű ilyenkor a levegő. Sokan pont azért érkeznek az évnek ebben a szakában Orfű környékére, hogy begyűjtsék a "zöld aranyat", mely persze az ország más vidékein is megterem, de mégis itt van belőle a legtöbb. Tudni kell a medvehagymásról, hogy kifejezetten értékes növény, mely ezer fére bajra, nyavalyára hatásos. 

Köhögésben, fulladozásban, tagoknak elesésében, vízkórságban, negyednapi hideglelésben, kólikában, s több efféle taknyos hidegségből támadó nyavalyákban régtől fogva dicsértetik

 - írja Mátyus István az 1762-ben megjelent Diaetetica című könyvében. 

A medvehagyma annyi bajra gyógyír, hogy az már szinte gyanús: csökkenti a vérnyomást, a koleszterinszintet, erősíti az érfalak rugalmasságát, javítja az emésztést, megszünteti a gombás bőrfertőzéseket, kiűzi a gyerekből a gilisztát. A romák csodanövénynek tartották, a javasasszonyok amolyan életelixírként használták, innen a cigányfokhagyma elnevezés. Hatása erősebb, mint a fokhagymáé, éppen ezért a gyűjtése sokak kedvelt tavaszi elfoglaltsága.

Fontos tudni azonban, hogy a növényt saját fogyasztásra, naponta legfeljebb 2 kg mennyiségben szabad gyűjteni azokban az állami erdőkben, amelyek nem minősülnek természetvédelmi területnek.

Az érintett területet kezelő erdőgazdaság, illetve nemzeti park esetén az azt irányító igazgatóság nyújthat hiteles információt az egyes erdőterületek besorolásáról, de a Nébih erdőtérképén is tájékozódhatnak az érdeklődők.

A medvehagyma kereskedelmi célú gyűjtéséhez minden esetben engedély szükséges. Az előzetes hozzájárulást magánterületre annak tulajdonosa, állami erdő esetén a területet kezelő erdészet állítja ki. A kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymára jelölési kötelezettség vonatkozik, azaz a címkén fel kell tüntetni a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot. Vásárlóként is könnyen ellenőrizhetjük, hogy a csomagoláson szerepelnek-e ezek az adatok, így elkerülhetjük, hogy illegális terméket vegyünk.

Hogyan adózzunk?

Amellett, hogy a medvehagyma árusítás céljából való gyűjtése mindképp engedélyhez kötött, még adóköteles is. 2016. január elsejétől azonban egyszerűsödött a vadon gyűjtött gyógy- és fűszernövények, a vadon termő gyümölcsök és gombák, valamint az éticsiga értékesítése, aminek következtében a magánszemélyként, felvásárlónak értékesítő gyűjtögetők kevesebb adminisztrációval és alacsonyabb adóval számolhatnak.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ezek alapján a felvásárlónak történő értékesítésből származó bevétel 25 százaléka minősül jövedelemnek, amelyből a felvásárló állapítja meg és vonja le az adót. A magánszemélyt a vadon gyűjthető termények értékesítéséből származó jövedelmével kapcsolatban adminisztráció vagy más adókötelezettség, így bevallási kötelezettség sem terheli. A felvásárló az ügyletről két példányban vételi jegyet állít ki - ezen fel kell tüntetni az értékesítő (gyűjtő) adatait -, melyből egy az értékesítő példánya.

Mulasztás esetén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, lapunknak eljuttatott információi szerint, maximum 200 000 forintos büntetést szabhat ki magánszemélyre, amin felül a vétkes köteles megfizetni az elmaradt adót, továbbá az ehhez tartozó esetleges késedelmi díjakat is.

Az elmaradt adózáson felül természetesen az is büntethető, ha valaki az erdőtulajdonos engedélye nélkül árusítás céljára gyűjti a medvehagymát. Érdemes tehát körültekintően eljárnia annak, aki egy kis tavaszi kereset kiegészítésért a közeli erdőbe menne gyűjtögetni.

Gyógyerő vagy halálos méreg?

Akár saját részre, akár kereskedelmi célra gyűjtjük a medvehagymát, tanácsos azt a szezon elejére időzíteni, amikor még nem bújtak elő a gyöngyvirág hasonló küllemű, ám mérgező levelei. Szedésnél a legegyszerűbben úgy lehet megkülönböztetni a gyöngyvirágtól, hogy a medvehagyma virága kicsi, fehér és csillag alakú, a szár csúcsán fejlődik. Ezzel szemben a gyöngyvirág virágja harang alakú.

Ha utcai árusnál találkozunk a medvehagymával, a legkönnyebben úgy lehet megbizonyosodni arról, hogy nem gyöngyvirágról van szó, hogy a medvehagyma levele fokhagymaszagú, a gyöngyvirágénak pedig nincs szaga.

(Címlapkép: MTI/Varga György)

Címkék:
otthon, vonat, medvehagyma, vám, vidék, erdő, tulajdonos, növény, mérgező, termény, nemzeti adó és vámhivatal, online hitel, nemzeti park, romák, fehér könyv, április 1., vámhivatal, köh, hazai termék,