Mélyponton az albérletárak: vidéken már nőnek a bérleti díjak

Pénzcentrum2021. február 26. 11:34

Bár éves szinten még bő 10 százalékkal csökkent a januári KSH-ingatlan.com lakbérindex, havi szinten már alig változtak a bérleti díjak - ez pedig arra utal, hogy elérhették a mélypontot. Az ingatlan.com legfrissebb - februári - adatai szerint is éves szinten 20 százalékkal 130 ezer forintra csökkent a kiadásra kínált budapesti lakások és házak bérleti díja, januárhoz képest azonban nem történt változás, ezek a számok is arra utalnak, hogy a fővárosban megállt az áresés. A Budapesten kívüli albérletpiaci kínálatot nézve pedig az látszik, vannak megyeszékhelyek - például Szombathely és Kecskemét - ahol januárhoz képest pedig nőttek a bérleti díjak.

A felsőoktatási keresztféléves képzések indulása miatt január-februári időszak hagyományosan az év erősebb hónapjai közé tartozik az albérletpiacon. Emiatt nem tudni biztosan, hogy tartósak-e az idei változások, vagy csak átmenetileg állt le a bérleti díjak csökkenése.

Úgy néz ki, hogy a több hónapja tartó lejtmenet után megállt az albérletpiacon az árcsökkenés, legalábbis az év első heteiről szóló adatok erre utalnak - derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely a KSH-ingatlan.com januári lakbérindexének eredményeit és a legfrissebb, februári adatok alapján a kínálati piac helyzetét is bemutatja közel 40 ezer hirdetés adata alapján.

Dráguló régiók

A KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint januárban a bérleti díjak országos átlagban 12,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, havi szinten - vagyis a decemberhez - képest azonban 0,1 százalékkal emelkedtek, ami lényegében stagnálásnak felel meg. A januári adatokból kiderül továbbá, hogy az egy hónappal korábbihoz viszonyítva Pest megyében, a közép-, dél- és nyugat-dunántúli régióban 0,9-2,5 százalékkal nőttek az albérletdíjak.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta:

Még mindig nagy a bizonytalanság az albérletek piacán, de a járvány miatt a 2020 tavasza óta látott zuhanás egyelőre megállt, amit a legfrissebb februári adatok is alátámasztanak.

A kereslet az év elején felszívja a kínálatot

Az ingatlan.com februári kínálati adataiból ugyanis kiderül, hogy a fővárosban 130 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. Ez 20 százalékkal elmarad a tavaly februáritól, de az egy hónappal korábbival megegyezik. Ráadásul a stagnálás a kínálat 3 százalékos szűkülése mellett következett be.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Bár idén februárban a megyeszékhelyeken többségében stagnáltak vagy csökkentek a bérleti díjak januárhoz képest, vannak kivételek, ahol már erősödni látszik az albérletpiac:

  • Zalaegerszegen 11 százalékkal 100 ezer forintra,
  • Egerben 6 százalékkal 92,5 ezer forintra,
  • Szombathelyen 3 százalékkal 90 ezer forintra,
  • Kecskeméten 2 százalékkal 92 ezer forintra nőtt január óta a kiadásra hirdetett lakások és házak átlagos havi bérleti díja.

Az ingatlan.com szakértője hozzátette, hogy a felsőoktatási keresztféléves képzések indulása miatt január-februári időszak hagyományosan az év erősebb hónapjai közé tartozik az albérletpiacon. Ugyanakkor az is tény, hogy az egyetemisták és főiskolások legnagyobb része egyelőre még digitális munkarendben tanul. Ezek miatt még nem tudni biztosan, hogy tartósak-e az idei változások, vagy csak átmenetileg állt le a bérleti díjak csökkenése.

Címkék:
otthon, ingatlan, albérlet, ksh, bérleti díj, albérletárak, digitális munkarend, ingatlan árcsökkenés, megyeszékhelyek,