MTI • 2021. január 6. 21:01
Fél év múlva kezd majd megmutatkozni a lakásáfa csökkentésének tényleges hatása az építési engedélyek számának növekedésében, miközben elstartolnak a korábban elhalasztott fejlesztések is.
Több ezer építési engedéllyel rendelkező lakás korábban jegelt építési tervét melegíthetik fel az ingatlanfejlesztők, bízva az áfacsökkentés és az otthonteremtési csomag keresletélénkítő hatásában.
- sorolta a tavalyi évet meghatározó folyamatokat a Világgazdaságnak Kiss Gábor, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) alelnöke, a Metrodom Építő Kft. ügyvezetője. Hozzátette: a tavaly bejelentett rozsdaövezeti áfacsökkentés tovább fokozta a fejlesztői várakozásokat, az azonnali akcióterületek kijelölésére azonban nem került sor, bejelentették viszont az új családi otthonteremtési csomagot.
A lakáspiacot tavaly jellemző kivárásnak ezzel vége is lehet, a csomagban foglalt kedvezmények - mint azt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi Lakáspiaci jelentésében is megfogalmazták - újabb és több évre ható érdemi támaszt adhatnak a keresletnek, párhuzamosan élénkítve a fejlesztői aktivitást a 2022. december 31-ig végleges építési engedélyt szerző, 2026. december 31-ig megépülő lakásokra érvényes 5 százalékos áfa visszavezetésével.
Miután az áfacsökkentést a már folyamatban lévő lakásépítésekre is kiterjesztették, a kínálat csaknem felét adó, tavaly még 27 százalékos áfakörbe tartozó lakások esetében várnak - méltán - azonnali, számottevő árcsökkenést a vevők. Ez mintegy 21,5 ezer lakás, vagyis a fejlesztés és előkészítés alatt álló budapesti új lakások 58 százaléka, amelyekre 2020-ban még a 27 százalékos áfamérték vonatkozott.