Tarnay Kristóf Ábel • 2020. október 17. 13:00
Kellemes kirándulóhelyek, strandok, horgászterületek és Zámbó Jimmy kedvenc pihenőhelye - egy sor olyan sziget veszi körbe a fővárost a Duna egyes ágain, ahol telket, nyaralót, de akár állandó otthonként használható házat is vehetünk. Persze az árak mellett a szokatlan körülményekre sem árt odafigyelni: van, ahol korlátozott a közművesítés, és a felújítás sem olyan gördülékeny, ha csak komppal vagy épp csónakkal közelíthető meg a terület.
Vajon mennyire reális vágy, ha mindennapok stressze elől úgy érezzük, elbújnánk egy kellemes kis szigetre fákkal körbevéve, ahol a villamos helyett a madárcsicsergés szól? Esetleg azért gondolkodunk ilyen szokatlan helyen nyaraló vagy víkendház vásárlásában, mert a nagyvárosok agglomerációjában az elmúlt években jelentősen emelkednek az ingatlanárak, egyre több üdülőt pedig átminősítenek lakóházzá? Nos, nem könnyű, nem is olcsó, de sok helyen megoldható. Igaz, ha megvan a telek, akadnak még akkor is nehézségek, például, hogy sok helyre csak komppal vagy csónakkal lehet bemenni és a közművesítés sem mindenhol olyan, ahogy azt a városokban megszokhattuk.
Bár sok hazai sziget nem is látogatható, vagy csak szigorú előírások mellett, komppal és gyalog, hogy így óvják az ott élő állat- és növényfajokat, olyanok is akadnak, amelyekre építkezni is lehet, sőt, ahol akár most is vehetünk telket, házat nyaralót. Persze ahol lehet építkezni, ott is gyakran plusz szabályokat, illetve körülményeket kell figyelembe venni, ha ilyen, a megszokottól eltérő otthont szeretnénk, ezeket az adott hely településvédelmi szabályzata írja elő.
- mondja lapunknak Ditróy Gergely, a Portfolio ingatlanpiaci szakértője. Kiemeli, hogy településenként eltérők a szabályok arról, hogy a terület mekkora része beépíthető, így, ha egy szigeten építkeznénk, a pénzügyek mellett fontos odafigyelni a jogi szabályokra. Emellett például a felújítás folyamata is nehezebb, ha a területre mondjuk csak komppal vagy csónakkal lehet bejutni.
Persze az egyes szigetek eltérnek, a nagyon különleges helyszíneken általában nem, vagy csak horror áron találunk eladó telket - hangsúlyozza. Kérdésünkre, hogy luxusnak számít-e ilyen helyekre költözni, azt feleli: nem balaton-felvidéki értelemben, de igen. "Nem 2-3 millióért dobálják az ilyen ingatlanokat" - summázza. Visszautalva arra, hogy a pénzügyek mellett itt a jogi háttér, de akár a közművesítés helyzete is eltérhet az átlagostól, azt javasolja: akinek komolyak az ilyen irányú szándékai, érdemes egy környékbeli ingatlanost megkérdeznie.
Hozzáteszi ugyanakkor, hogy egy jól sikerült ilyen ingatlanvásárlás komoly hozzáadott értéket jelenthet az életminőségünk szempontjából. Nézzük tehát hét plusz egy pontban a szóba jövő Budapest környéki szigeteket!
Lupa-sziget
A Budapesttől 14 kilométerre északra a szentendrei-Duna mentén, nevéből adódóan a strandjáról ismert tótól nem messze fekvő, csak hajóval elérhető szigetet a '30-as években közművesítették és felparcellázták, a rajta felhúzott épületek egyaránt a jellegzetes Bauhaus stílusban lettek megtervezve. A nevét az egykori földbirtokosa után kapott, Budakalászhoz tartozó területen jelenleg futó ingatlanhirdetést nem találtunk. Korábbi adatok azonban fellelhetők arról, hogy 350-400 ezres négyzetméterárak vannak errefelé, egy idén januári hirdetést találtunk is egy 111 négyzetméteres családi házról innen - az átlagos adatok szerint tehát 38-45 milliós áron kelhetett el.