Pénzcentrum • 2020. augusztus 18. 11:01
Tavaly nyáron indult el az a pályázat, amely a kisgyermeket nevelő szülőket kívánja támogatni a munkaerőpiacra való visszatérésben. Ennek gyakran az az akadálya, hogy a család lakóhelyén nincs elég állami bölcsődei férőhely, így nem megoldható a gyermekfelügyelet, amíg a szülő dolgozik, a magánbölcsődék magas havi díjait pedig kevés család tudja megfizetni. Arról viszont kevesen tudnak, hogy akár havi 40 ezer forint is járhat olyan esetben a munkába álló szülőnek, ha nem tudja állami bölcsődébe beíratni gyermekét, csak magánintézménybe, hogy visszatérjen dolgozni. Szeptemberhez közeledve egyre jobban telnek a helyek a magánbölcsődékben is, ezért érdemes átgondolni: ha az állam átvállalja a magánbölcsődei havi díj költségeinek egy részét, vagy egészét, akkor visszatérnek-e a munkába. Mutatjuk, hogy kik, mely településeken és hogyan igényelhetik a bölcsődei támogatást.
Már májusban úgy látszott, hogy egyre inkább kezdenek megtelni a bölcsődék. Akkor Péntek Ágnes, a Magyar Bölcsődék Egyesületének alelnöke arról beszélt, hogy a kistelepüléseken egyelőre nehezebb tartani az előírt 5 fős csoportlétszámot, de a nagyobb városokban, ahol több bölcsőde van, még képesek kezelni a helyzetet. Tavaly szeptember 1-jére már szinte teljesen beteltek a bölcsődei férőhelyek, és idén a szűkebb keretek miatt hasonló helyzet valószínű, még ha rengeteg szülő dönt is úgy, hogy nem íratja bölcsődébe gyermekét, amíg a járvány tart.
Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke tavaly úgy nyilatkozott, hogy főként Pest megyében és Budapesten kell nagyon sokat várni, hogy a gyermek bekerülhessen az intézményekbe. Szerinte nem eltúlzott azt állítani, hogy már a várandós anya megpróbálja beíratni meg nem született gyerekét a bölcsődébe, mert a várólista egy év is lehet kerülettől, településtől függően.
Az viszont igaz, hogy a bölcsődei helyhiányt enyhítheti idén a férőhelybővítés: míg 2018-ban összesen 47 169 férőhely állt rendelkezésre a különböző bölcsődei ellátási formákban a gyermekek fogadására, addig 2019-ben 48 702 - derül ki a KSH adataiból. Az elmúlt egy év során az összes ellátási formában együttvéve 1533 férőhely-növekedés mutatkozott, a legdinamikusabb bővülés (997) az úgynevezett mini bölcsődék férőhelyszámában következett be.
Így elméletileg könyebben indulhatott volna az év a családoknak, azonban a járvány közbeszólt, és most még kérdés, hogyan indulhat az év a bölcsis korú gyermeket nevelő családok számára. Az bizonyos, hogy a férőhiány nem oldódott meg egyelőre, és tudható, hogy a 2018/2019-es nevelési évben új felvétellel országosan több mint 33 ezer gyermek került bölcsődei intézménybe, férőhely hiányában pedig 3825 gyermeket utasítottak el.
A kisebb településeken élők számára a legnagyobb gond, hogyha a település egyetlen bölcsődéjében nem juthatnak ellátáshoz, hiszen gyakran nem alternatíva, hogy "egy távolabbi bölcsit" keressenek, mert az akár 20-30 km-re is lehet. Sok esetben ilyenkor csak a magánbölcsőde lehet megoldás, azonban a vidéki bölcsődékben sem ritka, hogy 50 000 forintnál is többe kerül a havi ellátás. Ez pedig rengeteg család számára túl nagy kiadást jelent, így viszont a kisgyermeket nevelő szülőknek korlátozottak a lehetőségei a munkaerőpiacra való visszatárásben.
Akár havi 40 ezer forintos bölcsődei támogatás? Ez nem csak mese!
2019. július 31-től nyílt meg a pályázat, amelynek keretében a kisgyermekes családok kiadásai akár 40 ezer forinttal is csökkenthetők, ha férőhelyhiány miatt magánbölcsődébe kényszerülnek adni kisgyermeküket. Ez egyik legfontosabb kitétel: a támogatás csak akkor jár, ha állami bölcsődébe nem tudják beíratni a gyermeket. Ehhez jellemzően szükség van az állami intézmény elutasító határozatára, azonban nem minden esetben! Ugyanis
Csak meg kell igényelni. A Magyar Államkincstár tájékoztató anyaga szerint 2767 településen és 13 budapesti kerületben igazolást sem kell arról csatolnia a pályázathoz a szülőknek, hogy a gyermekük nem jutott be állami intézménybe, mert azokon a helyeken vagy nincs is állami intézmény, vagy telítettek a helyek. Az alábbi térképen megmutatjuk az összes települést, amelyen a támogatás külön igazolás nélkül kérelmezhető: