Itt a bizonyíték: sokkal forróbbak lettek a nyarak, nem az emberek képzelődnek

Pénzcentrum2020. augusztus 8. 12:02

Az elmúlt öt évben mérték a három legforróbb júliust a világban - közölte az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálata (C3S), amelynek friss adatai szerint világszerte a harmadik legmelegebb július volt az idei.

"Ez nem csupán egy nyári dolog, hanem globális jelenség és minden egyes hónap egyre melegebb lesz" - mondta Freja Vamborg, a Copernicus kutatója. A 19. század közepe óta vezetett hőmérsékleti feljegyzések szerint az elmúlt öt év volt a Föld eddigi legmelegebb fél évtizede. A júliusok között pedig csak a 2019-es és a 2016-os volt melegebb az ideinél.

Az amerikai Új-Mexikó és Texas államokban rekordhőmérsékletet mértek az elmúlt hónapban. A Közel-Keletet ugyancsak rekordhőség sújtja: Bahreinben az elmúlt csak 120 év legmelegebb júliusát mérték. Az adatok szerint a Csendes-óceán északkeleti részének egyes területein a vízfelszín feletti hőmérséklet csaknem 5 Celsius-fokkal haladt meg a 40 éves átlagot.

Az elmúlt évtizedekben a globálisnál több mint kétszer gyorsabb ütemben melegedő Északi-sarkvidéken az 1979 óta mért legkisebb júliusi tengerijég-kiterjedést mérték. A szolgálat szerint a műholdas felvételek jégmentes vízfelületeket mutatnak "csaknem mindenhol" a szibériai partvonal mentén, amely "néhány évvel ezelőttig egy kizárólag jégtörők által járható hajózási útvonal volt".

A térséget a szibériai erdőket és permafrosztot (állandóan fagyott talaj) június közepe óta sújtó tüzek is melegíthetik. A Copernicus szerdai műholdas felvételei masszív füstfelhőt mutattak a régió felett. Az idei szibériai erdőtüzek miatt eddig csaknem 200 millió tonna szén-dioxid került a levegőbe, több, mint az elmúlt 17 év bármelyikében.

Címkék:
kánikula, hőség, klíma, válság, forróság, meleg, krízis, északi sark, csendes óceán, sarkvidék,