Pénzcentrum • 2020. augusztus 1. 07:00
Drága augusztus várhat arra, akinek családi háza, nyaralója van: beindul a darázs-szezon, a kártevők az év ezen szakában kezdenek elszaporodni, és fészkelnek be különféle helyekre. Ez kimondottan veszélyes, főképpen annak, aki allergiás a csípésükre. A rossz helyen lévő fészkeket mindenképp szakember távolítsa el - mondta a katasztrófavédelem a Pénzcentrumnak. Ők ugyanakkor ezzel nem foglalkoznak, az Országos Magyar Méhészeti Egyesülethez irányítottak minket, akik mint kiderült, szintén nem illetékesek a kérdésben. Mindenképp hivatásos darázsirtót kell hívni, ami több tízezer forintba is kerülhet.
Talán már sokan észrevették: indul a darázs-szezon, egyre több rovart lehet látni a kertekben, akik olykor a házba is betévednek. A rovarok csípése nemcsak fájdalmat, hanem - erre érzékenység esetén - akár komolyabb szövődményeket is okozhat. Éppen ezért fontos az olyan szakemberek munkája, akik el tudják távolítani a veszélyes helyen lévő darázsfészkeket.
Ez azonban nem olcsó, főképpen, hogy a katasztrófavédelem már nem is foglalkozik vele, csak segítséget nyújt a szakértőknek:
- mondta a Pénzcentrum megkeresésére az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtóügyeletese. Hozzátette, régebben az ő honlapjukon is kint volt a szakemberek listája, de végül levették, mert rengetegen telefonáltak hozzájuk méhek, darazsak miatt, miközben ez nem az ő szakmai feladatuk.
- tette hozzá.
A méhészek nem foglalkoznak darázzsal
Megkerestük az Országos Magyar Méhészeti Egyesületet is. Amikor Bross Péter elnöknek elmondtuk, hogy a témában hozzájuk irányított át a katasztrófavédelem, úgy reagált, hogy
Az elnök hozzátette, most, július végén már egyáltalán nincsenek méhrajok: most ami miatt telefonálnak az emberek, az általában darázs. A darazsakról azt kell tudni, hogy nyár végére szaporodnak el, mivel csak egy megtermékenyített anya telel át. Kell 2-3 hónap, mire rendes család lesz, ezért támadnak az év ezen időszakában - ismertette a szakértő, majd hozzátette, nyilván, ha valaki emiatt telefonál az OMME irodájába, annak segítenek szakembert találni, de a darázsirtás pénzbe kerül, azt arra szakosodott, profi cégek végzik.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- szögezte le Bross Péter. Arra a kérdésünkre, hogy a rajbefogást miért vállalják ingyen, az OMME elnöke ismét elmondta, hogy az a méhészek felelőssége.
- magyarázta az elnök, aki szerint "szerencse", hogy a tűzoltók munkabeosztása okán sokaknak van idejük méhészkedni is. Elmondta, főleg vidéken így sok tűzoltó parancsnokságon, örsön van méhész is, ha őket riasztják, akkor van köztük szakember, aki be tudja fogni a rajt.
Bross Péter a darázsirtás kapcsán még elmondta, hogy az ár sokmindentől függ a kiszállási díjon felül: milyen fajta darázsról van szó, bonyolult helyen van-e a fészek, kell-e falat bontani, és a többi. Sőt, ha a tűzoltók daruskocsija is kell a művelethez - és nincs közvetlen életveszély -, akkor ők is kiszámlázzák a már említett több tízezer forintot.
A szakember kijelentette, hogy a fentiekből is látható, hogy a probléma nincs megoldva az országban, miközben a darazsak egyre nagyobb gondot jelentenek minden évben. "Ez veszélyes üzem, aki allergiás rá, annak komoly baja is lehet, legrosszabb esetben akár bele is halhat. Úgyhogy, ha darázsproblémánk van, mindenképp szakemberhez kell fordulni" - tette hozzá.