Nagy Bálint • 2020. július 6. 05:43
A főváros I. kerületében található 1014-es irányítószám viszi a prímet a hazai lakáspiacon, míg vidéken a csopaki 8229-es címen mérik a legborsosabb áron a lakóingatlanokat. A legfrissebb, hivatalos tranzakciós adatok alapján mutatjuk, melyek Magyarország, illetve Budapest legdrágább irányítószámai.
A lakáspiaci elemzések jellemzően város, kerület, esetleg városrész bontásban vizsgálják a különböző statisztikai mutatókat; irányítószámok szerinti mélységben - bár rendelkezésre állnak ilyen adatok is - viszont nem nagyon készül felmérés. Mivel Magyarországon több mint 3,5 ezer postai irányítószámot használunk (legalábbis a Posta adatbázisa szerint), így meglepően részletes képet kaphatunk a vizsgálattal. A Pénzcentrum ezúttal arra volt kíváncsi, melyek Magyarország, na meg Budapest legdrágább irányítószámai; megkeresésünkre - a KSH-nál elérhető, hivatalos tranzakciókból származó NAV-adatok alapján - az ELTINGA állította össze az adatsort.
A legdrágább irányítószámok a budapesti lakáspiacon
A 2019 III. negyedévére vonatkozó adatok alapján nincs meglepetés: Budapest előnye egyértelmű; országos viszonylatban egyetlen vidéki irányítószám sem fért be az átlagos négyzetméterárak alapján kalkulált TOP 25-be. Az ország, és egyben Budapest legdrágább irányítószáma a 1014-es (I. kerület) lett; vidéken pedig csopaki irányítószám (8229) viszi a prímet. Már itt az elején érdemes leszögezni, hogy irányítószámonként jelentős eltérést mutat a rendelkezésre álló adatmennyiség (összesítésünk valós lakáspiaci tranzakciók alapján készült), ami torzíthatja a képet.
Ahogy az az országos, tehát egyben a budapesti top 25-ös listán is látható, az V. kerületi irányítószámok uralják a mezőnyt - 6 belvárosi irányítószám végzett az élen. Ugyanakkor Pest és Buda viszonylatában már beelőznek a Duna nyugati partján fekvő irányítószámok, a TOP 25-ből 14 Budapest I., II., XI., és XII. kerületében található. Érdekesség továbbá, hogy a 2019 III. negyedéves fajlagos átlagárak alapján bő 552 ezer forintos eltérés van a dobogó tetején, illetve a toplista 25. helyén szereplő irányítószámok között. Azaz egy 70 négyzetméteres lakást átlagosan 94,2 millióért mérnek a 1014-ben, míg a 1024-ben már 55,5 millióért is meg lehet vásárolni.
A legdrágább irányítószámok vidéki lakáspiacon
Ahogy a budapesti toplistán az V. kerületi és a budai, úgy a vidéki összesítésen a Pest megyei, illetve balatoni irányítószámok uralják a mezőnyt. Mint azt fentebb is említettük, a vidéki élmezőnyt egy csopaki cím (8229) vezeti 660 476 forintos átlagos négyzetméterárral. A 25. helyezéshez (2093 - Budajenő) pedig majdnem 440 ezer forintos fajlagos átlagár kellett. Ez azt jelenti, hogy egy 130 négyzetméteres családi házért a csopaki címen közel 86 millió forintot csengethetünk ki, míg a fóti irányítószámon "csak" bő 57 millió forintot kóstál egy ugyanekkora élettér.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A vidéki toplistát górcső alá véve amúgy kettős a kép: a fajlagos átlagárak tekintetében egyrészt egyértelműen nyomon követhető a lakáspiaci centralizáció, azaz a legdrágább vidéki irányítószámok többsége Pest megyében (a 25-ből 15); illetve a Balatonnál található (7 irányítószámból áll a balatoni "különítményt"). Másrészt sokat mondó tény az is, hogy mindössze egyetlen Kelet-Magyarországon található irányítószám (4032 - Debrecen) fért be a TOP 25-ös összesítésbe.