Pénzcentrum • 2020. július 6. 19:33
A második negyedév adatai még nem mutatnak drámai változást az új építésű lakások darabszámában, ám a vírus okozta befektetői elbizonytalanodást jelzi, hogy az egy évvel korábbihoz képest majdnem 40 százalékkal kevesebb projektet indítottak el a fővárosban. Az átlagos budapesti négyzetméterár átlépte az egymillió forintos lélektani határt.
A vállalkozói lakásépítés legerősebb piaca a fővárosi, a megyei jogú városokban épülő összes projektnél majdnem másfélszer több beruházás indult el Budapesten. A lakásszám terén ennél is markánsabb a különbség, több mint háromszorosa a vidékinek. Az Otthon Centrum júniusi felmérése az online hirdetett új építésű lakásprojekteket elemezte: Budapesten 463 beruházás van folyamatban, a beruházók 6.130 lakást kínáltak megvételre.
A megvásárolható új építésű lakások száma az egy évvel ezelőttihez képest kis mértékben változott, mindössze egy százalékos csökkenés volt tapasztalható, összegezte a tanulmány legfontosabb adatait Soóki-Tóth Gábor elemzési vezető. Mint mondta, ennél valamivel nagyobb mértékben, 1,7 százalékkal csökkent a megvalósítás különböző fázisaiban lévő projektek száma. Az épülő és tervezett lakások esetében 181 darabbal kevesebb van jelenleg a piacon, ami fél százalékos csökkenést jelent.
Az egy évvel korábbihoz képest már 2020 első negyedévben is 37,2 százalékkal kevesebb projekt indult (27), és az arányok a második negyedévben sem javultak. Az elmúlt három hónapban ugyan eggyel több új projektet indítottak a beruházók a fővárosban (28-at), de ez a 2019 II. negyedévben indult projektszámhoz (45) képest 37,8 százalékos csökkenést jelent, ami a vezető elemző szerint a beruházók elbizonytalanodását mutatja.
- mondta Soóki-Tóth Gábor. Budapesten a legtöbb projekt a XIII. kerületben van (82), de Budán a XI. kerületben (59), valamint a III. kerületben (46) is erős a felhozatal. Pesten Zugló (34), Ferencváros (32), Józsefváros (29) a sorrend, míg a külső pesti kerületekben (XXI. és XXIII.) mindössze két-két projekt indult el.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az új építésű lakások átlagos négyzetméter ára Budapesten átlépte az egymillió forintos lélektani határt (1.026.000 Ft/m²), ami éves viszonylatban 7 százalékos növekedést jelent. Ha csak az előző negyedévhez hasonlítjuk, akkor 1,4 százalékos volt az emelkedés, vagyis 14 400 forinttal drágábban kínáltak egy négyzetmétert. A kiemelten kedvelt fővárosi kerületekben (I., II., V. és a XII.) ennél is magasabb az átlagár, ezekben a városrészekben 1,5 millió Ft/m² feletti árszint a jellemző. A külső pesti kerületek árfekvését 700-850 ezer közé pozicionálta a piac, a legolcsóbban a XXIII. kerületben kínálnak egy négyzetmétert (510 ezer Ft). A fővárosi projektek igen széles skálán mozognak, a legdrágább kategória eléri a 3 millió forintos négyzetméterárat.
A kormány idén tavasszal elfogadott rozsdaövezeti programja egy újabb lökést adhat a budapesti újlakás piacnak. Vincze Edit, az Otthon Centrum Solutions Kft. vezetője szerint a programban Budapesten elsősorban a III., VIII., IX, X., XI., XIII. kerületben található barnamezős városrészek lehetnek érintettek. Mint mondta ezeknek az ingatlanoknak a nagy része hosszú évek óta hasznosítatlanul áll, így ha ezeken a területeken beruházások valósulnak meg, nemcsak új lakások épülhetnek, hanem új városrészek is létrejöhetnek, amelyek az adott környék ingatlanpiacának fellendülését hozhatják.