Íme az ország luxustelepülései: itt élnek a leggazdagabb magyarok

Pénzcentrum2020. június 26. 05:45

Míg a legszegényebb Kuhegyesi járásban alig több mint 702 ezer forintnyi jövedelem jut egyetlen lakosra, addig az ország leggazdagabb településén élők majdnem 1,6 millióból gazdálkodhatnak. Ez majdnem 2,5-szeres különbség. Hét elején megjelent cikkünkben már górcső alá vettük az ország legelmaradottabb településeit, most a 10 leggazdagabb járást mutatjuk be.

Mint arról "Ezek Magyarország legszegényebb települései: ennyiből tengődnek a családok" című cikkünkben a napokban beszámoltunk, jókora a szórás bérek tekintetében Magyarországon. A KSH legfrissebb jelentése szerint hiába jár 384 ezer forint felett a bruttó átlagfizetés, kereseti tizedek alapján 10-ből 6-7 magyar munkavállaló bére elmarad - többnyire bőven - ettől. Vagyis a jól kereső kevesek húzzák fel az átlagot.

A társadalmi csoportok erőteljes jövedelmi polarizációját több kutatásban is aggasztónak tartják. Egyértelműen nyomon követhető ugyanis az a folyamat, hogy miközben a középosztály aránya évek óta csökken, addig a felső és felső-közép, illetve az alsó jövedelmi rétegek súlya növekszik a népességen belül.

A társadalmi rétegek elszakadása természetesen földrajzilag is nyomon követhető: az ország hét régiója közül továbbra is a Közép-Magyarországi régióban a legmagasabb az egy főre jutó jövedelem, itt éves szinten picit több mint 1 millió 389 ezer forintból gazdálkodhatnak a lakosok, ezzel szemben az Észak-Alföldön fejenként még a 990 ezret sem éri el, amiből boldogulni kell(ene).

Loading...

A differencia azonban ennél is markánsabb, ha a régiós bontás helyett államigazgatási járásonként vesszük górcső alá a jövedelmi viszonyokat. Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) friss statisztikáit vizsgálva ugyanis egyértelműen kiderül, hogy a leggazdagabb magyar településeken élők gyakorlatilag "dőzsölnek".

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A leggazdagabb településeken hozzávetőlegesen 2-szer nagyobb az egy lakosra jutó összes nettó jövedelem, mint a legszegényebb járásokban.

A komoly jövedelmi egyenlőtlenségeket látva amúgy az sem nagy meglepetés, hogy jóval alacsonyabb a munkanélküliségi ráta a gazdagabb járásokban. Egy adott hely jó életszínvonala ugyanis egyenesen arányos az ott élő munkavállaló lakosság arányával, tehát minél többen dolgoznak, annál magasabb a relatív jólét. A leggazdagabb járásokban ez többnyire 3 százalék alatti munkanélküliséget takar, míg a legszegényebb területeken bőven 10 százalék feletti a munkanélküliségi mutató. Sőt, akad olyan járás, ahol nemek szerint bontásban a 20 százalékot közelíti a munkanélküliségi ráta:

a Kunhegyesi járásban a regisztrált munkanélküli nők száma 100 munkaképes korú (18-54 éves) nőre vetítve 18,64 fő.

Természetesen az sem nagy meglepetés, hogy míg a legelmaradottabb településekről gyakorlatlag menekülnek az emberek, addig a leggazdagabb járásokban inkább növekszik a népességszám. Legalábbis ezt igazolja az, hogy a HelloVidék falusi csok kereső adatbázisa szerint a 10 legszegényebb hazai járásban 180 olyan település is van, amelyekben fel lehet venni a támogatást, viszont a 10 legjobb módú járásban mindössze 53 ilyen települést találunk. De nézzük, hol és átlagban mennyi pénzből élnek manapság a leginkább jómódú magyar családok.

10. Komáromi járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 394 442 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 561 706 Ft/év/fő

9. Gödöllői járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 402 773 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 811 644 Ft/év/fő

8. Pilisvörösvári járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 413 985 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 911 455 Ft/év/fő

7. Paksi járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 417 895 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 760 722 Ft/év/fő

6. Móri járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 429 243 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 658 091 Ft/év/fő
Loading...

5. Érdi járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 433 889 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 878 938 Ft/év/fő

4. Székesfehérvári járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 442 242 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 679 314 Ft/év/fő

3. Győri járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 455 365 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 787 862 Ft/év/fő

2. Dunakeszi járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 560 828 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 3 089 527 Ft/év/fő

1. Budakeszi járás

  • Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 586 970 Ft/év/fő
  • Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 3 270 198 Ft/év/fő

Címkék:
otthon, szegénység, luxus, paks, jólét, gazdagok, szegények, luxustelepülés, társadalmi egyenlőtlenségek, magyarország munkanélküliségi ráta, regisztrált munkanélküli, egyenlőtlenségek, pilisvörösvár, területfejlesztés,