Pénzcentrum • 2020. június 22. 18:01
Az ingatlanirodákkal kapcsolatban van egy téma, amely körül számos jogi vita alakult ki az elmúlt évek során, s amely időnként ismételten újra fel-fellángol. Ez pedig nem más, mint az ingatlanirodák kizárólagosságot biztosító szerződése. Ha az eladó nem jár el kellő körültekintéssel, amikor ingatlanközvetítőt bíz meg, akkor számos probléma jelentkezhet, leginkább az, hogy az aláírt kizárólagosság korlátozza az eladót az értékesítési folyamatban.
A teljes hazai ingatlanpiacon visszatérő, folyamatos problémás jelenségek a kizárólagos szerződésekből fakadó jogi procedúrák. Pedig egy 2020. januári cikk szerint: "A bíróság szerint sérti a jóhiszeműség és tisztesség követelményét az a szerződéses rendelkezés, amely az ingatlanközvetítő kizárólagos megbízása esetén nem teszi lehetővé, hogy a fogyasztó az ingatlanát maga is értékesíthesse" - nyilatkozta a Jogászvilág című lapnak a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség vezetője.
"Évről-évre jelennek meg cikkek amelyek a szerződések negatívumaival, elégedetlen ügyfelekkel, indokolatlan jutalékkifizetési igényekkel foglalkoznak" - mondja Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. - "A mi tapasztalatunk alapján az eladók sokszor várják, hogy lejárjon a rossz feltételekkel megkötött kizárólagosság és utána tényleg el tudják adni az ingatlant, akár saját maga, akár egy esetileg felkért ingatlanközvetítővel. Ilyenkor viszont gyakran előfordul, hogy az adott hálózat, akivel korábban szerződött, kötbérért vagy jutalékért perli az eladót. Teljesen méltánytalanul, hiszen ilyenkor nem történt meg az érdemi munkavégzés, és bár a bírósági eljárások ezekben általában az eladó javára döntenek, ezektől a felesleges köröktől érdemes megkímélnie magát mindenkinek."
Éppen ezért nagyon fontos, hogy miként választunk szakértő partnert. Legyen megbízható az ingatlaniroda, de érdemes egyszerre akár több irodát is bevonni az értékesítési folyamatba és próbáljuk meg elkerülni a kizárólagos megbízási szerződés csapdáját. Minél hosszabb távú egy megbízás, annál nagyobb az esély, hogy az eladó számára különböző akadályok, rejtett buktatók léphetnek fel a folyamat során. Így mindenképpen ajánlott az ilyen megállapodást jogásszal is átnézetni, hogy csökkentsük a lehetséges kockázatokat.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
"Érdekes dolog ez. Hiszen kizárólagos szolgáltatás esetén sokkal nagyobb felelősség van/lenne a szolgáltató vállán, több munkával, feladattal, felelősséggel jár. Ennek ellentmond, hogy éppen ezért kevesebb jutalékot számolna fel az ingatlaniroda? Furcsa lenne. Sokszor egy ilyen szerződésnél éppenhogy kevesebb figyelmet fordítanak az ügyfélre, és az eladó ingatlanra, mert úgy gondolják, hogy ez az üzlet már úgyis megvan, csak idő kérdése. Közben pedig - akár a jelenlegi helyzetben is - megváltozhatnak a feltételek, és eljátszották az eladó idejét, néha lehetőségeit is. Ez legyen intelem minden eladó felé, hogy a kizárólagos szerződés egyáltalán nem garancia, hogy az elvárt szolgáltatást kapja" - mondta Ben-Ezra Orran.
A szakértő mindenképpen azt ajánlja, hogy csakis olyan értékesítőkkel kössünk megbízást, akiknél az emberi tényezők is érvényesültek, de meg is győződtünk róla, hogy az értékesítő jó szakember, akár áll mögötte egy hálózat, akár nem. Kizárólagos megbízást pedig csak nagyon rövid időre kössünk, vagy például akkor, ha a konkrét értékesítőnek konkrét vevője van, egyébként inkább ne tegyük.