Pénzcentrum • 2020. január 7. 14:30
Egy friss felmérés szerint az Európai Unió lakosainak 7 százaléka nem engedheti meg magának, hogy megfelelően fűtse otthonát. Ez az arány 2012-ben még 11 százalék volt, és az elmúlt években fokozatosan csökkent. A magyar otthonokban nem ilyen vészes a helyzet, és az elmúlt években sokat javult, viszont sajnos gyakran még mindig a rezsi 75 százaléka fűtésre megy el.
Az európai lakosság bizonyos százalékának nem telik arra, hogy télen ne fázzon az otthonában. Egy frissen megjelent kutatás szerint a vizsgált országok közül ebben Bulgária áll a legrosszabbul: ott a lakosság 34 százaléka nem engedheti meg magának az elégséges fűtést. A litvánoknak 28-a, a görögöknek 23 százaléka nyilatkozta ugyanezt. Cipruson a lakosság 22 százaléka, Portugáliában 19 százaléka, Olaszországban 14 százaléka küzd hasonló gondokkal.
A legkevesebben Ausztriában, Finnországban, Luxemburgban, Hollandiában, Észtországban és Svédországban vannak, akik számára problémát jelent az otthonuk felfűtése - kevesebb, mint 2,5 százaléknak.
Magyarországon a lakosság 6,1 százalékának jelent komoly gondot a fűtés, tehát az EU-s 7 százalékos átlagnál kevesebb embert érint a probléma. 2006-ban még 14,6 százaléka a lakosságnak nem tudott megfelelően fűteni télen, azóta több mint felére csökkent ez az arány. 2012-ben volt a legrosszabb a helyzet, amikor a lakosság 15 százalékát érintette a probléma.
Hazánkban a háztartások rezsijének átlagosan 75 százaléka fűtésre megy el, amely családi házak esetében akár havi 40-50 ezer forintra is rúghat - derült ki a Knauf Insulation egy korábbi, nem reprezentatív felméréséből.
Mivel fűtűnk?
Bár egyre nagyobb teret nyernek az innovatív fűtési lehetőségek, napjainkban még mindig a gáz, a villanyfűtés a leggyakoribb a hagyományos tüzelés mellett. Úgy tudni, ez utóbbi a második leggyakoribb opció, jelenleg Magyarországon összesen mintegy hatszázezer háztartás alkalmazza.
Minden kétséget kizáróan a villanyfűtést alkalmazóknak kell a leginkább a zsebükbe nyúlniuk, energiaszámlájuk ugyanis kiugróan magasra emelkedhet. Különösen igaz ez akkor, ha egyrészről nincs megfelelően szigetelve otthonuk, másrészről pedig nem energiatakarékos villanypaneleket használnak a helyiségek fűtésére - magyarázták a szakértők.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A földgáz fűtőértéke függ az anyag minőségétől, de általánosságban véve 34 MJ/köbméter közeli szinten van. Ezzel szemben a tűzifa és a brikett fűtőértéke az alapanyag minőségétől függ. Míg előbbit a fa fajtáján túl annak nedvességtartalma is befolyásolja, addig utóbbi esetében a préselési technológia is mérvadó.
Rosszul szigeteltek a magyar otthonok
Egy szigetelés nélküli családi házban az energia 35 százaléka a falakon, 25 százaléka az ablakokon, 15 százaléka a padlón keresztül, 25 százaléka pedig a tetőn át távozik. A tető hőszigetelése - az egyre népszerűbb innovatív fújható szigetelésnek köszönhetően a legegyszerűbben, leggyorsabban elvégezhető munka.
Az épületek 60-70 százalékában nincs szigetelve a tető, a födém. Mivel a meleg levegő felfelé száll, így a tetőn keresztül a keletkezett fűtési energia 25 százaléka távozik. Hiába a jól záródó, modern nyílászáró, ha a födémen át elszökik a meleg. A tetőszerkezet utólagos szigetelése - illetve a régi 15-20 éves megroskadt tetőszigetelés felújítása - több hétig tartó munkával, bosszúsággal járó felújítás.
Bár évről évre nő az épületek energiahatékonysága - köszönhetően a célzott támogatásoknak - még mindig a lakossági épületállomány által felhasznált fűtési célú energia emészti fel az energiaköltségek 80 százalékát.