Osztrák mintára jöhet lakásépítés fiataloknak Magyarországon: bejöhet az újítás?

Pénzcentrum2019. december 28. 14:02

Közhasznú bérlakás rendszer kiépítését javasolja a Társaság a Lakásépítéséért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE), hogy azok a gyermekvállalás előtt álló fiatalok is lehetőséget kapjanak az otthonteremtésre, akik a piaci árak mellett nem tudnak saját lakást vásárolni.

Közhasznú bérlakás rendszer kiépítését javasolja a Társaság a Lakásépítéséért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE), hogy azok a gyermekvállalás előtt álló fiatalok is lehetőséget kapjanak az otthonteremtésre, akik a piaci árak mellett nem tudnak saját lakást vásárolni - közölte a TLE Javaslatukat az Ausztriában létező modell alapján dolgozták ki, ahol az állam kedvezményes kamatozású hiteleket és lakásépítési támogatásokat biztosít a törvényileg szabályozott közhasznú bérlakás szektor működéséhez, és évente 15 000 új közhasznú bérlakás épül.

Az egyesület modellje szerint közhasznú lakásépítő társaságokra lenne szükség, amelyek szerveznék a beruházásokat, kezelnék a felépült lakásokat, és ellátnák a bérbeadói feladatokat. A rendszerben a gyermeket vállaló, közepes és alacsonyabb jövedelmű társadalmi rétegek tagjaira tekintenek potenciális bérlőként. A TLE javaslata értelmében a közhasznú bérlakások a piaci árnál olcsóbban lennének bérelhetőek.

Emellett a családok meg is vásárolhatnák a lakásokat bekerülési költségen, itt is fontos kikötés lenne, hogy a vételárnak a piaci ár alatt kellene maradnia. Ezzel a lehetőséggel a TLE szerint csak a három gyermekes családok élhetnének. Az egyesült a javaslatában azt írta, hogy a lakás megvásárlásánál a vételár fedezésére a családok felhasználhatnák a családvédelmi akcióterv támogatásait. Mindez azt támasztja alá szerintük, hogy az általuk kidolgozott modell összehangolható a kormány családbarát politikájával.

A közhasznú lakásépítő cégekről megjegyezték, ezek a társaságok piaci szereplőkkel építtetnék a lakásokat, maguk nem végeznének építési tevékenységet, egy-egy építési projekt megkezdése előtt pedig bizonyítaniuk kellene az építéshez a lakásigényt. A közhasznú lakásépítők a bérleti díjon felül valós (költségelvű) üzemeltetési költséget érvényesítenének a bérlők felé és felújítási alapot is képeznének a bérlői befizetésekből, utóbbi felhasználásával ezek a vállalkozások időszakonként kötelesek lennének felújításokat végezni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A lakásépítésekhez az államnak olcsó hitelt kellene biztosítania e társaságok számára, illetve kaphatnának kedvezményesen állami, önkormányzati telkeket. A TLE kalkulációja szerint egy 65 négyzetméteres lakásnál négyzetméterenként bruttó 1300 forintos bérleti díj elegendő lehet a közhasznú lakásépítési társaság állami hitelének törlesztésére. Az összeg kiszámításánál egy 0,10 százalékos kamatozású, 30 éves futamidőre felvett állam által nyújtott kedvezményes hitelt vettek alapul, 5 százalékos áfával.

Címkék:
otthon, pénzcentrum.hu, lakásvásárlás, fiatalok, lakásprogram, családbarát magyarország, családvédelmi törvény,