Pénzcentrum • 2019. augusztus 30. 05:55
Ha szóba kerül, hogy eladás előtt érdemes-e felújítani az ingatlant, sokan egyből rávágják, hogy nem, mivel a munka gyümölcsét már az új tulajdonos fogja élvezni leginkább. A dolog azonban ennél komplexebb. A Pénzcentrum most három ingatlanpiaci szereplő segítségével járt utána, hogy érdemes-e kifejezetten az értékesítés miatt renoválni.
Örök dilemma, hogy csináljunk-e bármit is a lakásunkkal, házunkkal, mielőtt eladjuk - hiszen a munka gyümölcsét úgyis más fogja élvezni. Ugyanakkor lehet, hogy megtérül a dolog, és több pluszpénzt kérhetünk el az ingatlanért, mint amennyiben a kisebb-nagyobb renoválás kerül. De nem árt vigyázni: olykor egy-egy balul sikerült felújítási munkálattal nemhogy növeljük a végső árat, hanem épphogy csökken a lakás értéke - vagy a kutya nem fogja megvenni. A Pénzcentrum most három nagy ingatlanközvetítő segítségével utánajárt, megérheti-e a pluszmunka, és ha igen, mikre kell feltétlen odafigyelni.
Sosem egyszerű
Abban mindhártom cég egyetértett, hogy örök téma az ingatalnpiacon az eladás előtti felújítás.
- kezdte Benedikt Károly. A Duna House kommunikációs vezetője elmondta: a jelenlegi munkaerőpiacon nagyon nehéz a felújításhoz szükséges szakembergárda megtalálása, így az egész országban, de különösen a fővárosban a vevők a kifejezetten jó minőségű ingatlanokat keresik. Felújítandó ingatlant csak a vevők 6-7 százaléka keres a Duna House statisztikái alapján.
Ugyanakkor nagyon meg kell fontolni a dolgot: Balogh László szerint nem kizárt, hogy egy rosszul megtervezett vagy kivitelezett felújítás miatt kevesebb pénzhez jut egy eladás után a tulajdonos mintha bele sem vágott volna.
- magyarázta az Ingatlan.com vezető gazdasági elemzője. "Emiatt a tulajdonosoknak úgy kell eladniuk a lakást, hogy az egyrészt lehet, hogy alkalmatlan a beköltözésre, másrészt pedig lehet, hogy ők maguk is már egy csomó pénzt öltek az addig elvégzett munkálatokba, aminek látható eredménye végül nem lett. Ezek pedig közvetlenül vagy közvetve negatív irányba módosítják a tulajdonosok végső egyenlegét" - tette hozzá Balogh László.
Az Otthon Centrum merőben mást tapasztalt: ők vonatkozó kérdésünkre azt írták, hogy a felújítás minden esetben inkább növelte az ingatlan értékét. Az azonban előfordulhat, hogy a tulajdonos a lakás helyreállítása során nem a legmodernebb, a mai ízlésnek megfelelő anyagokat, burkolatokat, vagy túl harsány színeket választ. Ez nem csökkenti ugyan az ingatlan értékét, de az értékesítési időt megnövelheti.
Kevés van a piacon
A felújítás mellett szólhat, hogy felújított és jó minőségű ingatlanokból alapvetően kevés van a piacon. Azonban az Ingatlan.com szakértője szerint a dolog sikere azon múlik, hogy
A legnagyobb értéknövekedést olyan ingatlanok felújítása során lehet elérni, amik kifejezetten rossz állapotúak, hiszen ezeket biztos, hogy az olcsóbb árkategóriában találjuk, és a felújítás is látványos különbséget eredményezhet, aminek komoly hozzáadott értéke lehet.
- magyarázta Balogh László.
Ha pedig belevágunk, akkor érdemes néhány alapvető szabályt betartani a Duna House szerint:
Az otthoni barkács megoldások vagy nem szakértő általi munkálatok, hamar kitűnnek egy alapos ingatlanvásárló szemei előtt, amely után az egész lakással, házzal kapcsolatban bizalomvesztés alakul ki, így nem hogy nyertünk volna az ügyön, hanem esetlegesen buktunk egy teljes tranzakciót.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- összegezte a Duna House tapasztalatait Benedikt Károly.
Az Otthon Centrum is azt javasolja a lakástulajdonosoknak, hogy az eladás előtti felújításnál semleges, nem túl karakteres színeket és átlagos anyagokat válasszanak. Ez mindenképpen előnyösebb az ingatlan értékesítése során, mint egy nagyon határozott/jellegzetes stílusirányzat követése. Ugyanakkor szerintük fontos tisztázni, mit is értünk felújítás alatt: a gépészeti megújítást, burkolat és szaniter cseréket, nyílászárók cseréjét sorolhatjuk ide a hálózat szerint.
Sokan hajlamosak "felújítottként" hirdetni egy tisztasági festés/mázolás után, de ez alapvetően az átlag kínálatból némileg kiemeli a lakást, ami esetleg a gyorsabb értékesítést segíti, de a négyzetméter árat nem növeli (persze az idő is pénz...).
Ezeket keresik a vevők Magyarországon
Ahogyan a fenti statisztikából is látszik: az átlag magyar lakásvásárló nem akar sokat vesződni az új ingatlannal, mielőbb be akar költözni. Az Ingatlan.com elemzője még azt is kiemelte, hogy általában a legnagyobb alapterületű, legjobb minőségű és legvilágosabb lakásokat keresik a kínálatban a vevők.
- jelentette ki Balogh László.
Az Otthon Centrum úgy látja, a belvárosban például soha annyi felújított ingatlan nem volt a piacon, mint az elmúlt másfél évben. Az V. kerületben átlag 850 ezer - 1 millió forint/m2 között mozog az ára a jó helyen lévő nem udvari lakásoknak, a felújítottakért akár 1,5-1,7 millió forintot is fizetnek négyzetméterenként. Ők is azt tapasztalják, hogy a vevők elsősorban olyan ingatlanokat keresnek, amivel nem kell foglalkozni, egyből beköltözhető vagy kiadható. Ez többek között a szakemberek hiányával magyarázható, hiszen egy átlagos magánszemélynek nem kevés idejébe és pénzébe kerül egy jó felújító csapatot találni.
Ha valaki befektetési szándékkal eleve magas áron vette az ingatlant, akkor már nem biztos, hogy a felújításba további forrásokat érdemes invesztálni. Magánszemélyek esetében inkább érzelmi döntés, hogy milyen mértékben újíttat fel - tette hozzá az OC.
Összegezve, a szakemberek szerint csökkentheti otthonod értékét, ha a felújtás során például:
- élénk színűre fested a falakat,
- hasonló igaz a burkolatokra is,
- nagyon sötétet csinálsz a lakásban,
- félbehagyod a munkát,
- rossz minőségű, kókánymunkát végzel, vagy veszel át.