Javában tart a razzia: türelmi idő nincs, simán bírságolják a háztulajdonosokat

Pénzcentrum2019. augusztus 17. 13:00

Az idei évtől megszűnt a kötelező parlagfűirtására vonatkozó türelmi idő, így a hatóságok már nemcsak szezonálisan, hanem azon kívül is razziáznak és bírságolnak. És ez nem csak üres fenyegetés, tavaly például 4025 esetben szabtak ki a mulasztókra pénzbüntetést. Mutatjuk a tudnivalókat.

Ettől az évtől megszűnt a földtulajdonosok és földbérlők kötelező parlagfűirtására vonatkozó türelmi idő - hívta fel a figyelmet nemrég a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója. Ez azt jelenti, hogy már egész évben kötelesség a parlagfű elleni védekezés, és a hatóságok is egész évben árgus szemekkel keresik a mulasztókat.

Mint azt Gyuricza Csaba kiemelte, a fertőzöttség mértéke indokolja a korábban július elsejétől kezdődő ellenőrzés és szankcionálás szigorítását. A szakember szerint ez annak tudható be, hogy a parlagfű korai virágzó alfajai is megjelentek Magyarországon, amelyek elterjedését a korai védekezéssel próbálják megakadályozni. Ennek érdekében több tízezer polgárőr bevonásával júliusban parlagfű-mentesítési hetet tartottak, amely egy hét intenzív kommunikációt jelentett a témában - mondta a főigazgató.

A probléma az, hogy nagyon sokan nem ismerik a parlagfüvet, márpedig a védekezés a felismerésnél kezdődik. Magyarországon több mint kétmillió ember szenved parlagfű-allergiától, ráadásul az allergiások száma minden évben 20 ezerrel nő.

- tette hozzá Gyuricza Csaba.

5 millió is lehet a bírság!

Amennyiben a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének a földhasználó nem tesz eleget, vagyis az ingatlan legalább virágbimbós fenológiai állapotú parlagfűvel fertőzött, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. A felvett jegyzőkönyv alapján a megyei illetékes hatóság a parlagfű-mentesítési kötelezettségre való figyelmeztetés nélkül hatósági eljárást indít. Az eljárás során a mulasztó földhasználóval szemben minden esetben növényvédelmi bírságot kell kiszabni. A növényvédelmi bírság mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttség mértékétől függően

15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet kül- és belterületen egyaránt.

Nem árt tudni azonban, hogy belterületen az ingatlan méretéhez képest nagyobb összegű bírság szabható ki, mint a külterületi ingatlanokon. Ez persze nem véletlen,

a lakóövezetben virágzó parlagfű ugyanis nagyobb közegészségügyi veszélyt jelent az emberek számára.

Amennyiben az érintett nem fizeti meg a bírságot, az adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül, amely végrehajtásáról az adóhatóság gondoskodik. Ráadásul a kötelezően kiszabott bírságon túl a közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket is az "ügyfélnek" kell megfizetnie.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Loading...

Nem csak üres fenyegetés!

Az elmúlt évek tendenciáit figyelembe véve növekszik a bejelentett és az ellenőrzött területek nagysága. A lakosság egyre gyakrabban alkalmazza a Parlagfű Bejelentő Rendszert, ennek köszönhetően több fertőzött terület kerül a hatóságok látókörébe. Évről évre emelkedik a belterületen tett bejelentések száma is, amit azonban nem feltétlenül követ a belterületen indított eljárások számának növekedése. Ez a probléma mindenképpen csak helyben orvosolható, hiszen az eljárás, az intézkedés lehetősége jegyzői hatáskörben van

- mondta el a Pénzcentrumnak korábban a Nébih. A hatóság arról is beszámolt lapunknak, hogy a hatályos jogszabályok szerint, belterületi eljárás esetén nem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szabja ki a bírságot, hanem - a jegyző által felvett és átadott jegyzőkönyv alapján - a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya. 2018 során például 154 db bírsághatározat született belterületen.

Ez számszerűsítve 13 033 034 forint bírságot jelentett tavaly.

Itt azonban fontos leszögezni, hogy a parlagfű elleni védekezésben elsődleges szempont a pollenszóródás megakadályozása, ennek eszköze a közérdekű védekezés elrendelése. A bírság kiszabására az eljárás végén kerülhet sor, mértéke a terület nagyságától és a fertőzés mértékétől függ. 

A belterületi adatok mellett a Nébih megosztotta a Pénzcentrummal a külterületen kiszabott bírságok számát is, ami 3 871 volt 2018-ban. Ami számszerűsítve

189 065 819 forint bírságot jelentett a földtulajdonosoknak.

Külön érdekesség, hogy a külterületi bírságoknál a legmagasabb összeg 1 110 000 forint volt a hatóság tájékoztatása szerint. Jól látszik tehát, hogy az ellenőrzések igen magas számú telket érinthettek, ha összejött a több mint 189 milliós bírsághalmaz.

Címkék:
otthon, bírság, allergia, nébih, parlagfű, allergiaszezon, gyuricza csaba,