Pénzcentrum • 2019. június 30. 12:58
Holnap július elseje, ami azt jelenti, hogy a magyar hatóságok bírságot szabhatnak ki a parlagfűvel fertőzött területek miatt. És ezt szép számmal meg is teszik, 2018-ban például belterületen - értékben - több mint 13 millió büntetés szórtak ki, míg külterületen több mint 189 milliót. Az idei év ráadásul az utolsó, amikor még a július 1-ig tartó türelmi idő, ugyanis egy idei törvénymódosítás miatt 2019-től július 1-től kezdve már egész évben fennálló kötelezettség a parlagfűírtás. És aki ennek nem tesz eleget, az a 365 nap bármelyikén megbüntethető 15 ezertől 5 millió forintig.
Ahogy eddig is, úgy az idei évben is júliustól szabhatnak ki bírságot a parlagfűvel fertőzött területek miatt. Ez azt jelenti, hogy aki nem akar büntetést, annak június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Lakást vennél? Felújítanáld? Keresd fel a Pénzcentrum lakáshite kalkulátorát! <<< KATT
Amennyiben a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének a földhasználó nem tesz eleget, vagyis az ingatlan legalább virágbimbós fenológiai állapotú parlagfűvel fertőzött, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. A felvett jegyzőkönyv alapján a megyei illetékes hatóság a parlagfű-mentesítési kötelezettségre való figyelmeztetés nélkül hatósági eljárást indít. Az eljárás során a mulasztó földhasználóval szemben minden esetben növényvédelmi bírságot kell kiszabni. A növényvédelmi bírság mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttség mértékétől függően
Nem árt tudni azonban, hogy belterületen az ingatlan méretéhez képest nagyobb összegű bírság szabható ki, mint a külterületi ingatlanokon. Ez persze nem véletlen,
Amennyiben az érintett nem fizeti meg a bírságot, az adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül, amely végrehajtásáról az adóhatóság gondoskodik. Ráadásul a kötelezően kiszabott bírságon túl a közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket is az "ügyfélnek" kell megfizetnie.
Lakást vennél? Felújítanáld? Keresd fel a Pénzcentrum lakáshite kalkulátorát! <<< KATT
Véget ért egy korszak
Ahogy írtuk, az eddigi előírások szerint a parlagfű elleni védekezést elmulasztó földhasználókat, csak az adott év július 1-jét követően lehetett felelősségre vonni. Az idei parlagfű szezontól érvényes törvénymódosítás értelmében azonban a parlagfű elleni védekezés már egész évben fennálló kötelezettség. Azokon a területeken, ahol ennek nem tesznek eleget, az illetékes hatóság közérdekű védekezést rendel el, és növényvédelmi bírságot szab ki.
Keményen büntet a hatóság
- mondta el a Pénzcentrumnak a Nébih. A hatóság arról is beszámolt lapunknak, hogy a hatályos jogszabályok szerint, belterületi eljárás esetén nem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szabja ki a bírságot, hanem - a jegyző által felvett és átadott jegyzőkönyv alapján - a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya. 2018 során például 154 db bírsághatározat született belterületen.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Itt azonban fontos leszögezni, hogy a parlagfű elleni védekezésben elsődleges szempont a pollenszóródás megakadályozása, ennek eszköze a közérdekű védekezés elrendelése. A bírság kiszabására az eljárás végén kerülhet sor, mértéke a terület nagyságától és a fertőzés mértékétől függ.
A belterületi adatok mellett a Nébih megosztotta a Pénzcentrummal a külterületen kiszabott bírságok számát is, ami 3 871 volt 2018-ban. Ami számszerűsítve
Külön érdekesség, hogy a külterületi bírságoknál a legmagasabb összeg 1 110 000 forint volt a hatóság tájékoztatása szerint. Jól látszik tehát, hogy az ellenőrzések igen magas számú telket érinthettek, ha összejött a több mint 189 milliós bírsághalmaz.