Pénzcentrum • 2019. április 24. 16:29
Javul a fővárosban a piacra kerülő ingatlanállomány minősége. Az ingatlanok harmada, egyes kerületekben közel fele nagyon jó állapotú volt az értékesítéskor, míg a lakhatatlan és felújítandó lakások aránya elhanyagolható szinten maradt 2018-ban. Sokan vásárolták meg ezeket a rossz állapotú lakásokat, amelyeket felújítás után magasabb áron hirdettek meg. Ennek is betudható, hogy az ingatlanárak tovább emelkedtek az elmúlt években.
Míg 2012-ben kettő (XI., XIII.), 2014-ben egy kerületben (XVIII.) érte el a 40 százalékot a nagyon jó állapotú ingatlanok aránya, addig 2018-ban már nyolc kerületben haladta meg a minőségi állapot ezt a szintet - derül ki a Duna House közleményéből. Budapest egészét tekintve 2012-höz képest 3, 2014-hez viszonyítva pedig 4 százalékkal magasabb a nagyon jó minősítésű otthonok aránya.
KATT: Lakásvásárláshoz, felújításhoz használd a Pénzcentrum kalkulátorát!
Azon nyolc kerületben, amelyek esetében elérte a legjobb minőségű ingatlanok aránya a 40 százalékot a tavalyi évben, a növekedés mértéke átlagosan 12 százalék volt a korábbi évekhez képest. A legnagyobb fejlődést a VII. kerület érte el, itt az értékesített ingatlanok minőségének aránya 2014 és 2018 között közel megduplázódott. A kiemelkedő állapotú ingatlanok a pesti belvárosi kerületekben és a budai oldalon találhatóak. A nagyon jó minőségű lakások aránya azokban a kerületekben, amelyekben 2018-ban meghaladta a 40 százalékot ezen állapotú ingatlanok aránya
- nyilatkozta Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője. "Ha a jövőben fennmarad a befektetők felújítási hajlandósága és piaci lehetősége akkor a lakásállomány további jelentős része fog fokozatosan megújulni, amely a kereslet jelenlegi igényei szerint nagyon fontos tényező. Jelen piaci környezetben a lakosság nagyon nehezen tud felújítási munkálatokra megfelelő szakembert találni, így otthonuk keresésénél az elsődleges szempontok között van az ingatlan állapota." - tette hozzá az elemzési vezető.