Pénzcentrum • 2019. március 10. 07:00
Itt a tavasz, ideje a hosszú tél után rendbeszedni a kertet. Érdemes a saját kezedbe venni a dolgokat, már ha nem akarsz egy vagon pénzt elkölteni. Ugyanis nem olcsó lusta embernek lenni, a vállalkozók nem ingyen robotolnak az udvarodban. Megnéztük, mennyi pénzt spórolhatsz, ha más helyett te magad végzed el a piszkos munkát.
Kezdjük az egyik leggyakoribb kerti melóval, a fűnyírással. Ezt a legtöbben utálják, és a kertészeti szakik sem vállalják el aprópénzért. Ha mondjuk 500 négyzetmétert kell lenyírni, akkor a terület sajátosságaitól függően minimum 4 ezer forintot kell fizetni a vállalkozóknak - ez volt a legolcsóbb ajánlat, amit találtunk - kiszállási díj nélkül. De a határ a csillagos ég, találtunk olyat is, aki 20 forintért vállalt egy négyzetmétert (összesen 500-at teház 10 ezerért nyír), a legdrágább pedig 30 forintot kért egy négyzetméterért, így 15 ezerért nyírná le az 500 négyzetméteres kertedet egyetlen alkalommal. Kiszállás nélkül. Ha gyakran akarsz füvet nyíratni, akkor minden egyes alkalomra ennyit számolj. A szakemberek szerint 10-14 naponta (tehát havi kétszer legalább) érdemes lenyírni a füvet: így havonta legkevesebb 10 ezer forintba kerülhet a fűnyírás, ha nem magad, hanem vállalkozó csinálja.
Hogy legyen mit lenyírni, ahhoz ugye füvesíteni is kell. Az sem lesz túl olcsó, ha ezt másra akarod bízni: ha fűmag vetésével képzeled ezt el, akkor azt az egyik általunk talált vállalkozó 800 forintért vállalja négyzetméterenként. Tehát az 500 négyzetmétert 400 ezerért vetik be fűmaggal - ebben benne van a gyomtalanítás, a talajrendezés és a többi szükséges művelet -, locsolni neked kell. Ha ugyanettől a szakitól azt kéred, gyepszőnyeggel füvesítsen, azt négyzetméterenként 1600 forintért vállalják, összesen tehát 800 ezret kell kipengetni a szép gyepért. A másik vállalkozó hirdetése szerint ő 1000 forintért vállal egy négyzetméter füvesítést, tehát félmillió lenne a kert. A legolcsóbb ajánlat, amit találtunk, az fűmagozásra 400 forint per négyzetméter (összesen tehát 200 ezer forint), gyepszőnyegezésre pedig 600 forint per négyzetméter (300 ezer forint a teljes kertre). Ezt jó esetben csak egyszer kell kifizetni, és ha rendesen van gondozva a gyep, akkor jó ideig szép marad.
Ha növényeid is vannak, és azokat is a szakember gondjaira bíznád, az is igencsak meg tudja dobni a költségeket. Elég borsos 3-6 ezer forintos óradíja van például a fák metszésének, és az egyéb kerti munkáknak. Az ágdarálás géppel együtt pedig 10 ezer forint óránként. Ha pedig egy fát kell kivágni, akkor minél nagyobb, annál drágább a dolog: 10-15 ezer forint alatt ne is kalkulálj. A zöldhulladék elszállítása is súlyos pénzekbe kerül: 2500-3000 forint egy köbméter.
Csak ne kelljen vele bajlódni
A legtöbb megrendelő nem rendszeres segítséget kér, inkább csak eseti jelleggel veszi igénybe a vállalkozók szolgáltatásait. Legalábbis a Pénzcentrumnak nyilatkozó vállalkozó azt mondta, hogy ez a jellemző:
- mondta egy név nélkül nyilatkozó cégvezető.
Sokan kérnek tanácsokat is kérnek, illetve jellemzően olyan munkákkal bízzák meg őket, ami sok hulladékkal jár.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- mesélte.
Égetni viszont tilos!
A vállalkozó is kiemelte, hogy érdemes inkább elszállíttatni a kerti hulladékot ahelyett, hogy magad vennéd kezelésbe a dolgot, és elégetnéd az egészet. Ugyanis egyfelől nemrégiben adták ki a tűzgyújtási tilalmat. És nem mellesleg csúnya büntetést is kockáztatsz, ha meggyújtod a biohulladékot!
A szabályozás egyik legfontosabb lényege, hogy se a helyi szabályok, se az esetleges általános tűzgyújtási tilalom nem jelenti azt, hogy bárki gátlástalanul felhalmozhatja a kertjében, mondjuk az avart. A törvény szerint ugyanis az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a területet éghető hulladéktól és további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesen tartani. Akit pedig szabálytalanságon érnek, komoly pénzbírságra számíthat.
A tűzvédelmi bírság kiszabására a szabálytalanságot észlelő tűzvédelmi hatóság jogosult. A tűzvédelmi bírság megfizetése ugyanakkor nem mentesít a büntetőjogi, illetve a polgári jogi felelősség, valamint a tűzvédelmi bírság kiszabására okot adó szabálytalanság megszüntetésének kötelezettsége alól.