Pénzcentrum • 2019. március 7. 18:28
A közelmúltban bejelentett kibővített családi otthonteremtési kedvezmény és a kedvező piaci környezet kiváló lehetőséget kínál a családi házak értékesítésére. A nagyvárosok ingatlanpiacán az elmúlt 5 évben átlagosan két hónappal csökkent a családi házak értékesítési ideje, ami a CSOK hatására idén még rövidebb lehet. A legjobban azok járnak, akik Sopronban, Székesfehérváron vagy Debrecenben rendelkeznek ingatlannal, mivel ezekben a városokban sorban 258, 251 és 240 ezer forintot ért egy családi ház négyzetmétere 2018-ban.
"Most érdemes a kibővített CSOK által a vidéki családi házakra irányuló keresletet kihasználni és a lecserélni kívánt ingatlant eladni" - mondja Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. A szakértő szerint az állami támogatás mellett a piaci trendek is kedveznek az eladóknak.
Kivételesen jó helyzetben vannak azok, akik a nagyvárosokban vagy az agglomeráció területén rendelkeznek családi házzal, mivel ezeken a területeken az elmúlt 5 év során másfél, de akár kétszeresére is nőhettek az árak miközben az értékesítési idő átlagosan két hónappal csökkent. A legnagyobb kereslet a 90 és 140 négyzetméter közötti, jó elosztással rendelkező, több szobás, téglaépítésű házakra irányul.
Soóki-Tóth Gábor szerint az értékesítési időt alapvetően befolyásolja a ház mérete és a legközelebbi nagyvárostól való távolság. Akár másfél-három hónappal is hosszabb értékesítési idővel kell számolnia annak, aki a központi településtől távolabb eső részen kínálja eladásra ingatlanját. Kiváló példa erre Győr, ahol az Otthon Centrum közvetítésével létrejött tranzakciók alapján egy családi ház átlagos értékesítési ideje csupán 70 nap, míg a Győri járás további településein akár 140 nap is eltelhet az adásvételig (ugyanakkor mindkét érték az országos átlagnál kedvezőbb). Az ingatlan mérete is döntően befolyásolja az értékesítés gyorsaságát: 60 négyzetméter alatti alapterületű ingatlanok átlagosan 45 nappal gyorsabban kelnek el, mint a 120 négyzetméter felettiek.
Országos szinten a legtöbb családi házat a vidéki megyei jogú városokban értékesítik. Ezek közül is kiemelkedik Debrecen, ahol a KSH adatai alapján a legtöbb családi házat értékesítették 2017-ben. Az Otthon Centrum tapasztalatai alapján 2018-ban
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Legtöbbet Sopronban, Székesfehérváron és Debrecenben ért tavaly egy családi ház: ezekben a városokban sorban 258, 251 és 240 ezer forintot is elkérhetett a tulajdonos egy négyzetméterért. Legnehezebb helyzetben a salgótarjáni és hódmezővásárhelyi háztulajdonosok vannak: ők a tavalyi évben átlagosan 81 és 101 ezer forintos négyzetméteráron tudták csak értékesíteni családi házaikat, ami elmarad a megyeszékhelyek átlagától.
A családi otthonteremtési kedvezmény közelmúltban bejelentett bővítése sokak számára kedvező alkalmat kínál a vágyott családi ház megvételére. Az Otthon Centrum elemzése alapján közel 1600 olyan település található az országban, ahol a CSOK felhasználásnak feltételei teljesülnek (5000 főnél kisebb lélekszámú település, ahol a lakosság száma 2003 és 2017 között több mint 5 százalékkal csökkent) és a 10 millió forintos állami támogatásból egy minimum 80 négyzetméteres családi ház megvásárolható. "A támogatás hatására várható élénkülő forgalomból igazán azok a települések tudnak majd profitálni, ahol a térség gazdasági helyzete is kielégítő, illetve a közelben lévő nagyváros biztosítja a kívánt munkahelyi és oktatási lehetőségeket" - teszi hozzá Soóki-Tóth Gábor.