Pénzcentrum • 2018. december 30. 10:01
A hazai ingatlanpiac tovább erősödve idén friss becslése alapján mintegy 160 ezer tranzakcióval zárhatja az évet, ami 3 százalékos növekedést jelent a 2017-ben mért értékhez képest. A legnagyobb érdeklődés a fővárosi agglomerációban található panellakások és a budai kedvelt lakótelepek lakásai iránt mutatkozott az év során: itt átlagosan másfél hónapnál is rövidebb időt vett igénybe egy lakás értékesítése.
Körülbelül 160 ezerre várja a 2018-as évben megvalósult ingatlan adásvételek számát országosan az Otthon Centrum (OC), ami 3 százalékos növekedést jelent az előző évben mért tranzakciószámhoz képest. Az országos hálózat által közvetített ügyletek legnagyobb hányadát tégla társasházi lakások adásvétele jelentette (35%), míg a második legnagyobb arányban a családi házak keltek el (34,2%).
Az OC-nál az adásvételek kevesebb mint egyharmada zajlott a fővárosban. Országosan az elmúlt években megfigyelhető tendencia folytatódott idén is: Budapest részesedése a lakáspiaci forgalomból némileg csökkent, habár ez a városon belül eltérően érvényesült. Míg a külső pesti kerületekben változatlan mértékű forgalmat regisztráltak, addig Budán és a belső pesti kerületekben visszaesett az ingatlanpiaci tranzakciók száma 2017-hez képest. Vidéken kismértékű, mindössze 2 százalékos növekedést regisztráltak a tavalyi évhez képest. Kiemelkedő volt viszont a fővárosi agglomerációban tapasztalt 13 százalékos forgalomnövekedés, amely jelzi az erre a területre irányuló élénkülő keresletet.
A 2018-as év során a hálózat által közvetített tranzakciók alapján a fővárosi agglomeráció városaiban található panellakások és a budai kedvelt lakótelepek lakásai keltek el a legrövidebb idő alatt: itt az értékesítési idő átlagosan kevesebb, mint másfél hónapot vett igénybe. A leghosszabb ideig a kisvárosok lakótelepein meghirdetett lakások tulajdonosai vártak vevőre. Ezeken a területeken átlagosan 3 hónap telt el az értékesítésig.
Az országosan erősödő ingatlanpiacon Budapest a 2018-as évben is megőrizte vezető pozícióját négyzetméterárak tekintetében. Az adásvételek alapján a belvárosi használt lakásokra jellemző közel 900 ezer forintos átlagos négyzetméterár 11 százalékos emelkedést jelent a tavalyi évhez képest. A használt társasházi lakások piacán a méltán népszerű V. kerület bizonyult idén is a legdrágábbnak, azonban a hálózat idén mégsem itt értékesítette a legmagasabb értékű lakást: az 1,1 millió forintos négyzetméteráron elkelt ingatlan ugyanis az Andrássy úton található. Használt lakások tekintetében a budai kerületek között a csúcstartó az I. kerület, ahol átlagosan 700 ezer forint felett alakult az átlagos négyzetméterár. Az első kerületet nem sokkal lemaradva követi 600 és 650 ezer forint közötti átlagos négyzetméterárral a budai III., XI. és XII. kerület és a pesti VI. és XIII. kerületet.
Budapesten a panellakások a legdrágább fajlagos áron a XI. kerületben keltek el, ahol az átlagos négyzetméterár elérte a félmillió forintot. Szintén keresettnek bizonyultak és ennek megfelelően az átlagot meghaladó fajlagos áron keltek el Budán a III., Pesten a VIII., XIII. és XIV. kerületi panellakások:
- mondta el Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. A külső kerületekben is jelentős árnövekedés ment végbe, így annak, aki a XVII. vagy a XVIII. kerületben vásárolt panellakást, négyzetméterenként 25-28 százalékkal kellett többet fizetnie 2017-hez képest- teszi hozzá a szakértő.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A családi házak négyzetméterárai elmaradtak a társasházakétól, de a jellemzően drágább I. és XII. kerületben átlagosan 600-700 ezer forintot, míg a budai hegyvidék kedvelt zöldövezeti részein 450-550 ezer forintot is elkértek négyzetméterenként. A legdrágább családi ház az OC kínálatában Budapest II. kerületében kelt el és több, mint 400 milliót fizetett érte új tulajdonosa. "Ez a tranzakció fajlagosan rekordnak számított, mivel a kerületi átlagérték duplája volt" - mondja az elemzési vezető.
Vidéken a használt lakások Debrecenben drágultak a legnagyobb mértékben: 2018-ban több mint negyedével nőtt az ilyen típusú ingatlanok átlagos négyzetméterára a cívis városban. Tatabányán, Székesfehérváron és Szekszárdon is hasonló árnövekedést regisztráltak. A legdrágább vidéki város címét 2018-ban is Sopron vihette el, ahol 2018-ban átlagosan 375 ezer forintot kellett fizetni egy használt társasházi lakás négyzetméteréért. Ez az árszint megegyezik a külső pesti kerületekével, jól érzékeltetve, hogy milyen markánsan elválik egymástól a vidék és a főváros ingatlanpiaca.
A vidéki panellakások piacán is kiemelkedő értéket produkált Sopron, amely 310 ezer forint feletti átlagos négyzetméterárával ebben a kategóriában is a legdrágább vidéki városnak számít. Sopront Székesfehérvár és Debrecen követi. Ezeken a településeken átlagosan 300 ezer, illetve 290 ezer forintba került 2018-ban egy panellakás négyzetmétere. Az adásvételek alapján minden magyarországi megyeszékhelyen 10 és 20 százalék közötti árnövekedés volt tapasztalható a panellakások piacán 2017 óta.
- mondta el a szakértő. Mivel továbbra is erős a piac koncentráltsága, ezért enyhe árnövekedés jellemzi a magyarországi ingatlanpiacot jövő évben is. "Természetesen a magyar gazdaság konjunktúráját nagymértékben befolyásolják a világgazdaságban zajló folyamatok. Az alacsony hozam- és kamatkörnyezet fennmaradása továbbra is motiválóan fog hatni a lakásbefektetésekre. A lakáspiac keresleti oldalát pedig erősíti, hogy tapasztalataink szerint továbbra is többen vásárolnak kézpénzzel, mint hitellel, de emellett a hitelezés is felfutóban van" - tette hozzá az elemző.