Pénzcentrum • 2018. december 9. 14:50
Rengeteg adósság és egy lepusztult lakás - ennyit kapott "hálául" féltestvérétől Cicciolina, aki ingyen adta ki a családnak az ingatlant. Az egykori felnőttfilmes évek óta próbálja behajtani rokonán a milliókat, de eddig nem válaszoltak neki. Mindez jó eséllyel elkerülhető, ha minden le van papírozva, a felek szerződést kötnek a bérlésről. Mutatjuk, mire kell figyelnie a kiadóknak, és a bérlőknek!
Több milliós számlákat hagyott hátra Cicciolina féltestvére az egykori felnőttfilmes budapesti lakásán. A jelenleg Olaszországban élő Staller Ilona a Blikknek mondta el, hogy ő csak segíteni szeretett volna rokonán: megengedte neki és családjának, hogy a használaton kívüli, IX. kerületi lakásában éljenek, cserébe a számlákat kellett volna csak fizetniük.
- mesélte Cicciolina, akit összességében több mint 16 millió forinttal károsítottak meg. Mint mondta, három éve várja, hogy visszafizessék neki az összeget, de mindeddig sem féltestvére, sem a családja nem válaszolt a megkeresésekre. Ugyanakkor a művésznő feljelentést nem tett, de a pénze után vélhetően már csak futhat.
Staller Ilonának kilenc testvére van, és az egykori felnőttfilmes még ezek után is támogatja családját. Most például azt fontolgatja, eladja a római lakását, hogy haza tudjon költözni, mindél közelebb szeretteihez, akiket hol pénzzel, hol mással igyekszik segíteni.
Mindig legyen papír!
Cicciolina jó eséllyel elkerülhette volna ezt a helyzetet, ha szerződésben rögzítik a bérlés feltételeit. Hiszen akármennyire is rokoni szívességről van szó, az a legtisztáb, ha le van minden papírozva.
Egy ingatlan kiadásakor ugyanis mindig a bérbeadó viseli a nagyobb kockázatot, mivel a bérlemény a bérleti szerződés megkötésétől kezdve "birtokba van bocsátva", és a bérlő van a birtokon belül - hangsúlyozta korábban a témában dr. Tóth Ádám. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke hozzátette, hogy a bérlőt megilleti az úgynevezett birtokvédelem, azaz őt csak a bérleti szerződés megszüntetésével lehet kimozdítani az ingatlanból. Gyakran előfordul azonban, hogy a bérlő nem akar kiköltözni a bérleményből, annak ellenére, hogy nem teljesíti a fizetési kötelezettségét. Ilyen helyzetben előfordulhat, hogy csak hosszú pereskedés árán lehet elérni, hogy a bérlő kiköltözzön az ingatlanból.
Ezt felismerve, az elmúlt években egyre többen fordulnak közjegyzőhöz, hogy bebiztosítsák magukat a problémás bérlőkkel szemben: az elmúlt három évben 60 százalékkal nőtt a közjegyzők előtt megkötött ingatlan bérleti szerződések száma, az elmúlt egy évben pedig 22 százalékos volt a növekedés. A közjegyző, mint megelőző jogvédelmet biztosító hatóság, többféle módon is tud segíteni - hangsúlyozza dr. Tóth Ádám. A közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződés - vagy az egyszerűbb és olcsóbb, a bérlő által a közjegyző előtt a bérleti szerződés vonatkozásában megtett egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat - alapján szerződésszegés esetén ugyanis azonnal végrehajtás indítható, és ezáltal akár ki is költöztethető a bérlő az ingatlanból. Ma már a lakás vagy iroda bérbeadásával foglalkozó nagyobb ingatlanközvetítők által bonyolított bérbeadás esetén a legtöbb ügyben a birtokbavétel feltétele, hogy a bérlő közjegyzői okiratba foglalt kötelezettségvállalást, úgynevezett kiköltözési nyilatkozatot tegyen arról, hogy amennyiben a bérleti szerződés bármely oknál fogva megszűnik, úgy az ingatlanból kiköltözik, és a bérbeadónak bérleményt visszaszolgáltatja.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Magánszemélyek bérlők esetében jellemzően 2-3 hónap fizetési elmaradás az a lélektani határ, ami után a bérbeadók a szerződés felmondása mellett döntenek, cég bérlő esetén már egy havi késedelem esetén is megteszik a szükséges jogi lépéseket - mondta el dr. Tóth Ádám. A közjegyzők szerint ugyanakkor végrehajtásra, az elmarad bérleti díj behajtására, vagy a bérlő kiköltözésének hatósági úton történő kikényszerítésére még a problémás esetekben is csak ritkán kerül sor, a közjegyzői okirat megléte ugyanis önmagában növeli a fizetési és teljesítési hajlandóságot.
Ezt igazolja az is, hogy a
Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) adatai szerint évente a
felmondott bérleti szerződések miatt indított végrehajtási ügyekben
megközelítően 300 esetben kerül sor lakásügyben hozott bírósági
határozat alapján ingatlan-kiürítésre. Dr. Schadl György, az MBVK elnöke
hozzátette, ebben az önkormányzati tulajdonú ingatlanok, illetve
irodahelyiségek ugyan nincsenek benne, de mindent egybevéve mintegy 3
ezer ingatlan-kiürítési eljárás zajlik évente Magyarországon, az esetek
túlnyomó többségében ugyanakkor végül nem kerül sor hatósági
intézkedésre.
A közjegyzői okirat megléte nemcsak a bérbeadót, hanem
a bérlőt is védi, hiszen nem követelhetnek tőle magasabb bérleti díjat a
szerződésben foglaltnál, és annak elkészítésekor a közjegyző nem a
másik fél megbízottjaként, hanem pártatlanul jár el.
Nem kell egyből bíróságra menni, ha beüt a baj
Ha gondba kerültél a bérlőddel, és sok pénzzel tartozik, akkor sem kell egyből bíróságra menni. Vannak más megoldások is! Például az utóbbi években itthon egyre több ügyfél fordul a gyorsabban és rugalmasabban eljáró alternatív vitarendező fórumokhoz, elkerülve ezzel az esetenként hosszadalmas és költséges bírósági polgári peres ügyeket. A hazánkban működő alternatív vitarendezéssel foglalkozó szervezetek, a bírósági közvetítők és a bíróságon kívüli mediátorok (közvetítők), a pénzügyi és egyéb békéltetők, a választottbíróságok, valamint a regisztrációs döntnök évente több tízezer esetben működnek közre sikerrel a jogviták békés intézésében, s a felek közötti egyezségek megkötésében.
A polgári jogvitákat lehetőség van peren kívüli mediációval, vagy a per megindulása után, bírósági közvetítéssel is rendezni. Az eseti és állandó választottbíróságok elé az egymással gazdasági jellegű jogviszonyban álló felek terjeszthetik vitás ügyeiket szerződéses kikötések alapján. A kereskedelmi és iparkamarák mellett működő - a megyeszékhelyeken elérhető - békéltető testületek a fogyasztó és a vállalkozások közötti termékértékesítéssel vagy szolgáltatásnyújtással összefüggő ügyekben dönthetnek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) mellett működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) pedig a pénzügyi intézmények szolgáltatásait igénybevevő fogyasztókés az egyes pénzügyi intézmények közötti jogviták rendezésére hivatott.