Pénzcentrum • 2018. november 20. 05:37
Szinte egyik pillanatról a másikra köszöntött be a tél: egy hete még kiskabátban szaladgáltunk, tegnapra pedig az ország jelentős területére hó hullt. Ilyenkor minden családi ház tulajdonosnak gondoskodnia kell a havas, jeges járdák csúszásmentesítéséről a megfelelő eszközökkel. A Pénzcentrum éresülései szerint rosszul jár az, aki nem találja a tavalyi hólapátot, ugynais várhatóan 5-10 százalékot is emelkedhetnek a síkosságmentesítők.
Egy egész éles kanyarral tegnap a fél országra hó hullt, a 0 fok körüli hőmérsékletnek köszönhetően sok helyen havazott. Leginkább a nyugati megyék érintettek, de Budapest magasabban fekvő pontjai is kifehéredtek.
Az éjszaka második felétől délnyugat felől ismét egyre többfelé alakult ki eső, az Alpokalján és a hegyekben ismét havas eső, hó esett. A hőmérséklet kora reggel -2 és +3 fok között alakult, és az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint napközben is várható csapadék, mely a magasabbn fekvő vidékeken hó formájában érkezhet.
A lakás-, és családi ház tulajdonosoknak tehát érdemes felkészülniük: a havassá és jegessé vált járdák csúszásmentesítéséről ugyanis nekik kell gondoskodniuk. Íme, a legfontosabb tudnivalók.
Az önkormányzat feladta?
A helyi közutak és közterületek fenntartása ugyan az önkormányzatok feladata, azonban a legtöbb helyen az önkormányzat előírhatja - és a legtöbb helyen elő is írja -, hogy az adott településen, vagy kerületben ingatlantulajdonnal rendelkező személyek kötelesek eltakarítani a havat az ingatlan előtti járdaszakaszról, illetve kötelesek azt csúszásmentes állapotban tartani.
Sőt, az előírás természetesen a tulajdonosok jogi felelősségét is magával vonja. Tehát abban az esetben, ha valaki az ingatlanunk előtti, veszélyessé vált járdán a "nyakát szegi", akkor kötelesek vagyunk az "okozott" kárt megtéríteni. Arról nem is beszélve, hogy bizonyos esetekben akár gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt is felelősségre vonhatnak. És ez nem vicc!
- írja tavalyi blogbejegyzésében Dr. Bihary Ákos.
A közös képviselő feladata?
Egy családi ház esetében teljesen egyértelmű, hogy kinek a kötelessége a hó-, és jéghelyzetről gondoskodni, egy társasháznál azonban már sokan nincsenek tisztában ezzel. Pedig a helyzet egyszerű. Mivel a tulajdonos kötelezettsége a csúszásmentesítés, így egy társasház albetéteseit ugyanaz a felelősség terheli, mint egy családi ház tulajdonosát. Éppen ezért tévhit, hogy a közös képviselő feladata a hó eltakarítása, és a járdák biztonságossá tétele.
A társasházakról szóló törvény tartalmazza a közös képviselő működésével és a feladataival kapcsolatos rendelkezéseket. Ezek elsősorban - a teljesség igénye nélkül - a társasház képviseletére, illetve a közös költséggel kapcsolatos ügymenetre terjednek ki, és nincs benne előírva a hó eltakarítása és a csúszásmentesítés.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy egy társasház lakóközösségének nincs joga megállapodni arról, hogy a téli munkálatokat a közös képviselő, vagy egy alvállalkozó végezze el helyettük. Érdemes azonban kiemelt figyelmet fordítani arra, hogy a szerződött féllel a törvényi előírásoknak teljes mértékben megfelelő alvállalkozói szerződés köttessen. Ennek hiányában ugyanis szintén előtérbe kerül a felelősség áthárítása, és végül az okozott kárt a lakókkal téríthetik meg.
Sózás? Tilos!
Ha esetleg nem tudnád, a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) kormányrendelet egyik bekezdése írja elő, hogy
Márpedig a só (nátrium-klorid, kálium-klorid, stb.) ilyen. Ez alapján tehát simán kiszabhatnának bírságot is. Az érintett ingatlanok tulajdonosainak ugyanakkor jó hír, hogy jelenleg - jogszabályi rendelkezés hiányában - bírság nélkül megússzhatják a dolgot. Korábban ez nem így volt: a 2012-ben hatályon kívül helyezett, az "egyes szabálysértésekről szóló kormány rendelet" szerint ugyanis még 50 ezer forintos bírságot varrhattak a mulasztó nyakába.
A só ugyanis tönkreteszi a cipőt, károsítja az autók gumiját, alvázát, a kerékpárgumit, idővel "felzabálja" az aszfaltot, a betont, és nem tesz jót a kutyák-macskák mancsának sem. A ház körüli csúszásmentesítésre a sózásnál sokkal jobb megoldást jelentenek az alternatív csúszásmentesítő anyagok és egyéb megoldások. A célnak megfelel a homok, a sóder, a természetesen lebomló faforgács vagy fahamu, a nádfonat és a több nemzeti parkban is sikeresen alkalmazott gránitkő-zúzalék.
Hová fussak?
Szerencsére az áruházak is felkészültek a hideg, havas időre, ha nincs meg a tavalyi hólapát, vagy kifogytál a csúszásmentesítő keverékből. De érdemes még időben bevásárolni, ugyanis a Pénzcentrum iparági értesülései szerint a szükséges eszözök várhatóan 5-10 százalékot emelkednek még az igazi zimankó beállta előtt.
A Bauhausban most 899 forintért vásárolhatunk lapátot, és a Praktiker üzleteiben is nagyjából ennyiért kapjuk meg a legolcsóbbat. Ám ha igazán jó minőségű, tartós terméket szeretnénk, kicsit mélyebben kell a pénztárcákba nyúlni, 3000-5000 forintot is fizetheünk értük. A környezetkímálő síkosságmentesítőből az 5 kg-os kiszerelés 1099 forintba kerül.
Ha szeretnél naprakész információkhoz jutni, az aktuális akciós kiadványokat IDE KATTINTVA érheted el - érdemes átlapozni!