Pénzcentrum • 2018. november 11. 07:00
Amiről valaki azt gondolja, értéktelen vacak, más számára igazi kincs: egy a padláson porosodó vázával vagy a vitrinben lévő kerámiával vagy a nagymama falán lógó festménnyel sok pénzt kereshetünk. Ugyanakkor laikusként nehéz kiszúrni, mi az, ami értékes, és nehéz azt is meghatározni, mégis mennyiért lehet eladni azt, amitől szabadulnánk. Mutatjuk, mire érdemes figyelni, ha eladnál valamit és mire, ha te vadászol az online piactéren értékes műtárgyakra.
A nagyitól gyerekkorunkban kapott kerámiafigura, porosodó, ósdi váza, egy a nagyszülők házában, a falon lógó festmény: sokak számára ezek csak kacatok, mások számára viszont igazi kincsek. Sokan vannak, akik a különböző online piactéren keresnek műtárgyakat, hiszen aki esetleg nincs tisztában azzal, milyen érték van a kezében, jóval áron alul kínálja a régiségeket.
- mondta megkeresésünkre a Galéria Savaria kifejezetten régiségek, műalkotások adás-vételére szakosodott online piactér munkatársa.
Mielőtt tehát valamit pénzzé akarunk tenni, érdemes felbecsültetni a tárgyak értékét. Ez pedig plusz pénzbe sem kerül: a legtöbb aukciósháznál, műtárgykereskedelemre specializálódott weboldalnál ugyanis ingyenes az értékbecslés.
Felpörgött a műtárgypiac
- mondta a Pénzcentrumnak Gyenis László, az AXIOART nemzetközi műkereskedelmi oldal ügyvezető igazgatója.
Kifejezetten keresett műtárgyak közé tartoznak a 100 évnél régebbi Zsolnay darabok, ezekre ma érezhetően nagyobb a kereslet. Érdekesség még, hogy az utóbbi időben a régiségek mellett reneszánszukat élik a retro tárgyak. Ezek között megtalálhatók dísztárgyak, használati eszközök vagy akár retro játékok is - tudtuk meg a Galéria Savaria munkatársától.
Igazi kincseket találhatunk, ha szerencsénk van
Arra, hogy valaki jóval a valós érték alatt jusson hozzá egy igazán értékes műkincshez, azért kevés az esély, de a Galéria Savaria oldalára is kerültek már fel szenzációszámba menő tárgyak. Példaként említik a két 1850-es évekből való szekrényt, amelyek egyikében gépírásos, fényképes dokumentum írja le: azokat Arany János vette a lányának, Júliának. Ugyancsak az oldalon bukkant fel egy 1700-as évekbeli nemesi levél is, amely az Országos Széchenyi Könyvtár levéltárába került.
Salvador Dalí festmény 60 ezerért: tuti nem hamisítvány?
Aki festményt szeretne vásárolni, érdemes szétnéznie az online piactereken: pár ezerért is találhatunk képet, de akad, amit 600 ezerért kínálnak. Joggal merülhet fel a kérdés: mégis honnan tudjuk, hogy az adott kép valóban eredeti? Ha találunk, mondjuk egy Salvador Dalí képet 60 ezerért, kezdjünk el gyanakodni, hogy ez biztos átverés, hamisítvány vagy lopott a kép? Vagy örüljünk és feltételezzük, hogy arról van szó, hogy az eladó maga sem tudja, mekkora kincs van a birtokában?
Mindenesetre, ha valamit látványosan ár alatt próbálnak eladni, az mindenképp gyanús és a vásárlónak körültekintőnek kell lennie.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- mondta a Pénzcentrumnak Csörögi Anikó Lilla művészettörténész.
- mondta Gyenis László, aki megjegyezte, vásárlás előtt érdemes a vásárlónak tájékozódnia, hogy az adott aukciósház, weboldal ÁSZF szerződése, illetve árverési feltételei mennyire védik őt. A Kulturális Örökségivédelmi Hivatalnál és a rendőrégnél is lehet érdeklődni, és vásárlás előtt érdemes megnézni a Műtárgyfelügyelet adatbázisában és az Interpol adatbázisát is, hogy szerepel-e a lopott tárgyak között a megvásárolni kívánt műalkotás - tette hozzá.
Hamisítvány lóg a múzeumban?
Nemhogy online, de sokszor személyesen, a festményt kézben tartva sem könnyű feladat megítélni, egy festmény eredeti-e.
- jegyezte meg a Galéria Savaria munkatársa. Idén áprilisban derült ki például, hogy a franciaországi Étienne Terrus Múzeumban kiállított képek 60 százaléka hamisítvány volt.
Az online piactéren egyébként az a szabály, hogy ha valaki eredeti megjelöléssel kínál képet, az eladónak legalább 30 napos pénzvisszafizetési garanciát kell vállalnia.