Pénzcentrum • 2018. október 18. 19:32
Átlagosan akár másfél-két hónappal rövidebb idő alatt lehet eladni az ingatlanokat most Magyarországon, mint 2013-ban, így egy panellakás átlagosan 2, míg egy társasházi téglalakás akár 3 hónap alatt is elkelhet.
Kedvező a piaci környezet az ingatlaneladók számára, mivel a lakások és családi házak értékesítési ideje drasztikusan lecsökkent 2013 óta, és az áralku mértéke is mérséklődött - derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.
- mondja Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. Családi házak ennél hosszabb, átlagosan közel fél év alatt kelnek el, ami azonban így is több mint 50 nappal rövidebb a 2013-ban jellemző 8 hónapos átlagos értékesítési időtartamnál.
Az elemzés szerint az újépítésű lakások értékesítéséig átlagosan kétszer olyan hosszú idő telik el, mint a használt lakások esetében, azonban ennél nagyobb különbségek is előfordulnak. Soóki-Tóth Gábor szerint ez azért nem jelent problémát, mert egy társasházi lakás jellemzően másfél éves építési periódusa alatt a kivitelezőnek elegendő idő áll rendelkezésére az értékesítésre.
Az értékesítési idővel együtt az áralku jellemző mértéke is csökkenést mutatott az elmúlt 5 évben.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az áralku értéke a családi házak esetében a legnagyobb, itt a kezdetben meghirdetett ár 10,2 százalékát tudja megspórolni a vevő - mondja Soóki-Tóth Gábor. A legkisebb árengedmény a panellakások esetében alkudható ki, itt átlagosan 4,3 százalékkal fizet kevesebbet az érdeklődő a tranzakció végén. Ugyanakkor az újépítésű lakások esetében a kivitelezési költségek folyamatos emelkedési miatt nem jellemző az alku.
- hívja fel a figyelmet Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője.