Eltöröljük az óraátállítást? Itt az orvosi szakvélemény

Pénzcentrum2018. augusztus 31. 16:50

Október 28-án hajnali 3:00 órakor egy órával visszább kellene állítani a mutatót. Azonban nem biztos, hogy erre sor kerül. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken a ZDF német országos közszolgálati televíziónak ugyanis azt mondta, eltörlik az EU-ban az óraátállítást. De vajon mindez mivel járna? Milyen hatással lesz az emberekre, ha többé nem kell állítgatniuk az órákat?

Ahogy arról a Pénzcentrum beszámolt, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken a ZDF német országos közszolgálati televíziónak azt mondta, eltörlik az EU-ban az óraátállítást. Arról, hogy pontosan mikor vezetik be az új rendszert és hogy vajon Magyarországon (és az Európai Unió tagországaiban) a nyári vagy a téli időszámítás lesz-e érvényben, még nem tudni. 

Ha ugyanis a Bizottságon átmegy a kérdés, akkor még azt jóvá kell hagynia az Európai Parlamentnek (mivel ők kezdeményezték, hogy a Bizottság foglalkozzon a kérdéssel, ez valószínűleg nem lesz probléma), majd a tagállamoknak kell lépéseket tenni az ügyben.

Portfolio cikke szerint minden tagállam magának dötheti majd el, hogy a nyári vagy a téli időt választja majd kvázi időzonájául.

Az azzal kapcsolatos kavarodást, hogy a téli vagy a nyári időszámításra állunk át, az okozhatja, hogy a rendszer neve kvázi az, hogy nyári időszámítás, ezért ha azt eltörölnék, akkor valóban maradna a téli időszámítás. Logikus lenne persze az eltörlés után az egész EU-t előreállítani egy órával (tehát visszaállni a nyári időszámításra), erről azonban nincsenek még hivatalos információk. Az viszont biztos, hogy az óraátállítás megszüntetésével mindenki jól fog járni. 

Az elmúlt években rengeteg tanulmány és kutatás hívta fel arra a figyelmet, hogy az óraátállítás miatt felborul a szervezet egyensúlya, napokig, de akár hetekig is fáradékonyak, ingerlékenyek és dekoncentráltak lehetünk.

Az óraátállítás összezavarja a biológiai óránkat. Van, akinek 10-14 nap kell ahhoz, hogy teljesen átálljon

 - mondta a Pénzcentrumnak Dr. Torzsa Péter egyetemi docens, a Budai Magánorvosi Centrum szakorvosa. Arról is beszélt, az óraátállítás mindenkit megvisel, rendszerint fáradékonyabbak, ingerlékenyekebbek, dekoncentráltabbak utána az emberek.

A probléma még jobban érinti az időseket, a depresszióval küzdőket, a krónikus betegségben szenvedőket és a kisgyermekeket

- mondta. 

Akár a téli iőszámításról állunk át a nyárira, akár fordítva,

az óraátállítás után jelentkezhet alvászavar, sőt, emésztési problémák is, valamint a koncentráló- és teljesítőképesség is csökkenhet, de az óraátállítás növelheti a szívinfarktus kockázatát is.

Dr. Torzsa Péter szerint a nyári időszámítással járnánk jobban, hiszen annak ellenére, hogy december végén és január elején nagyon későn kelne fel a nap, cserébe délután később sötétedne. "Egy órával nőne a szabadidő eltöltésének lehetősége, akár a szabadban, vagyis több idő jutna sportolásra, közösségi életre, és ez pozitív hatással lenne a testi és lelki egészségünkre egyaránt" - mondta a szakember.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Melyik időszámítással járnánk jobban?

A téli időszámításra való átállás során nyerünk egy órát. Elvileg október utolsó vasárnapján, hajnali 3 órakor kellene visszaállítani az órát 2-re. Viszont így igaz, hogy világosban ébredünk majd, ám este hamarabb sötétedik, kevesebb napfény ér minket, ez a hangulatunkra is hatással lehet.

Ha a nyári időszámítás marad, akkor az azt jelenti, hogy decemberben akár reggel 8 után kel majd csak fel a nap, viszont akkor sem lesz sötét 5 előtt. 

A teljesítményünk is megsínyli az óraátállítást

A nyári időszámításra való átállás során (vagyis idén márciusban) egy órát vesztettünk, egy órával kevesebbet alhattunk. Kutatások bizonyíták, hogy a nyári időszámításkor való átállás után nő az auóbalesetek száma, valamint a munkahelyi baleseteké is.  Egy 2004-es tanulmány szerint akár több száz ember életét is megmenthetné az óraátállítás elhagyása, és az, ha egész évben a nyári időszámítást használnánk.

A Pennsylvania Állami Egyetem 2012-es kutatása arra is rávilágít, hogy a dolgozók többsége a nyári időszámításra való átállás utáni hétfőn kevésbé produktív, sokan hajlamosak céltalan internetezéssel tölteni az időt, ahelyett, hogy a feladataikra koncentrálnának. A diákok teljesítménye is romlik, a teszteken általában rosszabbul teljesítenek az óraátállítás után.

Voltak, akik felhagytak az állítgatással

Korábban több ország felhagyott már az óraállítgatással. 2011-ben Oroszország megszüntette az óraátállítást, maradt a nyári időszámításnál. Fehéroroszország is így tett, ott is 2011-ben törölték el a téli időszámítást. 

Oroszország viszont néhány évvel később a nyáriról áttért a téli időszámításra. 2016-ban Törökországban pedig a téli időszámítást törölték el, így ott  egész évben a nyári időszámítás van érvényben.

Címkék:
otthon, óraátállítás, eu, óra, munkahelyi baleset, autóbaleset, juncker, szívinfarktus, jean claude juncker, óraátállítás eltörlés,