Ilyen lakásokban élnek a bohém magyarok, de persze csak a leggazdagabbak

Pénzcentrum2018. június 14. 19:30

Lakberendezési magazinok kedvence a loft-lakás - a hatalmas terekben szabadon szárnyalhat a belsőépítészek fantáziája. Ugyanakkor az ilyen lakásokból szűk a kínálat a fővárosi ingatlanpiacon - igaz, ezeket jellemzően csak tehetős ínyencek engedhetik meg maguknak.

Vagánynak kell lenni ahhoz, hogy valaki loft-lakást keressen! Főleg a kreatív iparban dolgozók tartják kihívásnak. A vevők abból a szegmensből kerülnek ki, ahol az extra kreativitás kellő anyagi forrással párosul: a filmiparból, a reklámszakmából, az IT-szektorból

- osztotta meg tapasztalatait Szombat Éva, az OTP Ingatlanpont Exclusive irodájának vezetője.

A loft-lakás ugyanis mindenekelőtt drága: igazi, hagyományos értelemben vett loft, 100-150 millió forint alatt nem is érhető el a piacon. Ráadásul kellő rugalmasságot igényel a vásárlótól, hiszen ezek a lakások nem a belvárosban találhatók: sokkal inkább egykori ipari övezetekben. Sok tetőtéri beépítést neveznek az értékesítők loftnak - tévesen, mert lehet bármilyen izgalmas is egy tetőtér beépítés, az valójában nem loft, noha a szó eredeti jelentése erre utal.

A loft kivétel nélkül régi üzemcsarnok, gyár- vagy raktárépület különleges adottságait használja ki. Elsősorban a rendelkezésre álló nagy tereket, belmagasságokat, ahol az építészek nem takarják el az épület tartószerkezetét, a közművezetékeket; nyerstéglát és látszóbetont használnak burkolásként és hatalmas, kazettás üvegfelületeket megvilágításként. Ezekben a különleges otthonokban szinte minden funkció egyetlen, összefüggő térben található, legfeljebb térelválasztókkal, szinteltolással különül el a hálórész a nappalitól, a konyhától. A loft-lakások egyik jellemzője, hogy nincs két egyforma: aki ilyet vásárol, biztos lehet benne, hogy nem találkozik ugyanazzal az alaprajzzal, ugyanazzal az ötletes építészeti megoldással.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A loft éppen exkluzivitása miatt nagyon drága - négyzetmétere 800 ezer-1,5 millió forintba is kerülhet, márpedig a valódi loft-lakás legalább 100-150 négyzetméter felett kezdődik. Történetét tekintve a loft nem volt mindig a luxus szinonimája: eredetileg Hollandiában és az Egyesült Államokban művészek és építészek alakítottak át maguknak elhagyott kikötői raktárépületeket, felrúgva minden korábbi lakberendezési sztenderdet, rendkívül kreatívan. Csak később vált divattá. Olyannyira, hogy ma már nem mindig régi épületelemek felhasználásával épülnek, van, ahol kifejezetten ilyen céllal húznak fel új épületeket.

Címkék:
otthon, pénzcentrum.hu, lakás, gyár, lakberendezés, négyzetméter, négyzetméterár, tér,