Veres Dóra • 2018. május 26. 07:02
Aligha lehet igazi kincsekre bukkanni az utcákra kirakott kacatok között, és noha hallani olyan szorikat, hogy valaki több százezer forintot, esetleg jelentős mennyiségű aranyat talált lomtalanításkor, ez leginkább mendemondának tűnik. Akikkel mi beszéltünk, még soha nem találtak semmi értékeset. Ha néhány ezer forintot keresnek naponta a talált holmik értékesítésével, már örülnek.
Alig egy nappal az FKF hivatalos tájékoztató levelében feltüntetett időpont előtt már lomisok járják a környező utcákat a 22. kerületben, ahol május 22-e és 31-e közt zajlik az éves ingyenes lomtalanítás.
- kérdezi egy idősebb férfi. "Honnan tudják, melyik nap melyik utcában lesz a lomtalanítás?" - kérdezem, de erre már nem válaszol, megy tovább. Pár órával később egy furgon lassít le mellettünk, a letekert ablakon keresztül szólít meg a sofőr. Ő is azt kérdezi, van-e nagyobb háztartási gép vagy bútor, és biztosít, cipekedni is segít.
A kijelölt napon pedig már kora reggel megjelennek a kupacok az út szélén, noha elvileg csak este 6 után lehetne kipakolni a lomot. Délutánra egymást érik a szeméthalmok: papírhulladék, autógumi, festékes vödrök, cipők, szőnyegek, társasok, videókazetták. Elképesztő a kavalkád. Rengeteg olyan holmit látni, amit elvileg ki sem szabadna tenni. Ilyen például a gumiabroncs is. A szemétkupacok mellett, egymástól 20-30 méterre széken vagy az út mentén üldögélő lomisok őrzik a holmit.
- mondja egy középkorú férfi. Kiderül, reggel óta itt van, de nem egyedül jött, az ismerőse egy másik utcában van, egy másik halom lom mellett. Azt is elárulja, ő nem ebből él, kőművesként dolgozik egy közeli településen. Azt mondja, semmi értékesre nem bukkant, és nem is hiszi, hogy kincseket rejtenének a kacatok.
- mondja. Tőle pár méterrel odébb két utca kereszteződésénél áll egy fiatal srác. Csak pár órája, kora délután érkeztek egy furgonnal.
- mondja, miközben egy tőlünk úgy 5-10 méterre arrébb fekvő szemétkupac és a körülötte lévő emberek felé mutat. Arra a kérdésre, honnan tudják pontosan melyik nap melyik utcába kell menni, azt mondja, az internetről.
Ugyanis a nagyobb kerületekben több körzet is van, vagyis az, hogy például a IV. kerületben június 5-e és 19-e közt lesz a lomtalanítás, nem azt jelenti, hogy 14 napon keresztül lépni sem lehet majd a lomoktól. A lakókat hivatalos levélben értesítik, hogy az adott utcában mikor kerül sor a lomtalanításra.
- mondja a fiatal srác, aki egyébként nem lomizásból él.
- mondja. Arra a kérdésre, találtak-e már bármi értékeset, megrázza a fejét. Vasra és fémre utaznak, abból néhány ezer forint naponta összejöhet, tudjuk meg tőle. Egy közeli házból közben elkezdik kipakolni a kacatokat, a fiatal fiú már nem is figyel ránk, azt nézi, mit hoznak. Gyorsan elköszönünk és tovább is állunk. Néhány utcával odébb egy idősebb nő épp egy szőnyeget vizslat, majd feltekeri.
- mondja.
- mondja. Úgy 50 méterre tőle az árnyékba húzódva üldögél egy idősebb férfi.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mondja, és hozzátezsi, jó keresetkiegészítésnek. "Reggel 9 körül jöttem, hogy legyen jó helyem" - jegyzi meg. Arra a kérdésre, mégis mi alapján lehet eldönteni egy helyről hogy jó-e vagy sem, azt mondja nevetve, igazából sehogyan, ez szerencse kérdése. De itt le tudott parkolni és van árnyék is. Arra a kérdésre, nagyjából mennyi pénzt keresett ma, azt mondja, nagyjából egy ezrest.
- mondja, majd megjegyzi, most még a benzinköltséget sem fedezi, amit talált, de azért reménykedik. Igaz, ez nem a legjobb városrész, azt mondja, a 2. és a 12. kerületben igazán jó dolgokat lehet találni.
- mondja, majd felveszi a kesztyűjét és udvariasan elköszön, ugyanis a szemközti házból talicskával hordják ki a kidobásra szánt holmit, és elindul.
Akikkel idén beszéltünk, mind azt mondták, nem volt gond a helyfoglalással: a leggyorsabbé a hely. Aki rossz helyet választ, az pórul járt, de nem megy oda más kupacához. Azt, hogy akár hátulról készítsünk róluk egy fotót, egyikük sem engedte. Sokan voltak, akik szóba sem álltak velünk.
Akikkel mi beszéltünk, azok túl sok pénzt biztos nem kerestek: a különböző cégek általában a vegyes adagolható vashulladék kilójáért 50 forint körüli összeget adnak, a háztartási alumínium kilója is ilyen árban mozog. A rézzel ennél többet lehet keresni, találtunk olyan céget, ahol a rézhuzal kilójáért 1400 forintot adnak, a háztartási vegyes rézhulladék kilójáért pedig nagyjából 1000-1300 forint körüli összeget fizetnek.
Láttuk, hogy sokan a papírhulladékot gyömöszölik a kocsiba. Sok pénzt ettől sem remélhetnek a lomisok: a hullámkarton papír kilójáért 5-7, a vegyes papír hulladék kilójáért 3-5 forintot remélhetnek. A kupacok közt rengeteg leselejtezett háztartási gépet láttunk: porszívók, hűtőgép, mosógép, akadt régi televízió is. Ezt is pénzzé lehet tenni: rossz monitort 100-300 forint körül, a nagyobb háztartási gépek kilójáért 20-25, a kisebbekért 10-12 forintot lehet kapni. Jól lehet keresni, ha valaki talál néhány leselejtezett számítógépet, abból is összejöhet néhány ezer forint: van, ahol az arany RAM-ért 5500, az ezüst RAM-ért pedig 2000 forintot fizetnek, de a processzorokkal is lehet keresni 2000-2500 forintot.
A börtönt kockáztatja, aki a lomok között keres kincset
A hulladéktörvény alapján a lomtalanításkor kihelyezett tárgyak a kihelyezés pillanatában a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. tulajdonába kerülnek, így aki ezeket eltávolítja, az az értéktől függően szabálysértést vagy bűncselekményt követ el.
Az 50 ezer forint alatti érték szabálysértésnek számít. Vagyis ha a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Köztisztasági Szolgálatának közterület-felügyelői tetten érik a lomisokat (és azokat is, akik a megszabott idő előtt kipakolják a lomokat) intézkedhetnek, és a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény rendelkezései értelmében 5000 forinttól 50000 forintig terjedő helyszíni bírságot szabhatnak ki. A szabálysértési eljárás során akár 150000 forintig terjedő szabálysértési bírság is megállapítható.