Pénzcentrum • 2018. március 15. 19:30
Ma már nemcsak Európában, hanem Magyarországon is egyre többen bérelnek lakást. A kínálat folyamatosan bővül, mivel az elmúlt években növekedett azoknak a száma, akik hosszú távú kiadás céljából vásároltak ingatlant. A bérbeadóknak ugyanakkor néhány dologra feltétlenül figyelniük kell, ha meg akarják találni a számukra ideális bérlőket. Ezúttal ehhez adunk tippeket.
Megfelelően karbantartott lakásra könnyebb bérlőt találni és sok jövőbeli kellemetlenségtől is megkímélhetjük magunkat azzal, hogy nem kell a jövendőbeli bérlő kérésére azonnal javítási munkalátokkal foglalkoznunk. Éppen ezért a következőkre érdemes kiemelt figyelmet fordítani:
- Mielőtt meghirdetjük kiadandó lakásunkat ellenőrizzük, hogy a lakásban a fűtési rendszer és az elektromos hálózat állapota megfelelő-e, ha szükséges végezzük el az esedékes karbantartási munkálatokat.
- Érdemes figyelmet fordítanunk arra is, hogy mind a konyhában, mind a fürdőszobában a csaptelepek, zuhanyrózsák megfelelően működnek-e.
- Valamennyi nyílászáró állapotát, szigetelését is ellenőrizzük alaposan és győződjünk meg arról, hogy az ablakok, erkélyajtók jól zárnak, ugyanakkor könnyen nyithatók.
- Amennyiben a lakást háztartási gépekkel együtt kívánjuk kiadni, ellenőrizzük azok működőképességét is.
A bérbeadó a bérlővel hosszú távú üzleti kapcsolatba kerül, ahol a pontosság, a fizetőképesség és a havi bérleti díjak pontos megfizetése fontos szempontok, amik meghatározzák, hogy egy korrekt üzleti kapcsolat alakuljon ki a két fél között. Ezért érdemes odafigyelnünk, hogy a bérlőjelölt időben és felkészülten érkezik-e az első találkozóra, hiszen ebből következtethetünk arra, hogy a fizetési határidőket is be fogja-e tartani, illetve arra is, hogy mennyire komolyan érdekli a kínált lakás.
A bérlő megbízhatósága az egyik legfontosabb szempontnak számít a sikeres bérbeadás szempontjából, ezért lehetőleg kérjünk referenciát korábbi főbérlőtől vagy bérbeadótól, ha már volt ilyen, és amennyiben lehetséges próbáljunk meggyőződni arról is, hogy bérlőjelöltünknek van-e rendszeres jövedelme. Tudjuk meg azt is, hogy bérlőjelöltünk egyedül vagy másokkal együtt - családjával, partnerével, barátaival - költözik-e a bérbeadandó lakásba, és amennyiben nem csak egyedül költözik, kerítsünk lehetőséget arra, hogy valamennyi költözőt személyesen is megismerjünk.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Győződjünk meg arról is, hogy a bérbeadandó lakásba költöző személyeknek nincsen-e olyan hobbijuk vagy szokásuk, ami különösen zavarhatja a szomszédokat. Mindenképpen kössünk írásban szerződést, lehetőleg közjegyzői záradékkal, mert ezzel sok későbbi félreértést, vitát kerülhetünk el. Érdemes lakásbiztosítást kötni kiadandó lakásunkra, illetve hívjuk fel jövőbeli bérlőnk figyelmét arra, hogy lehetőleg kössön biztosítást a lakásban tartandó ingóságaira is.
- mondta Danóczy Balázs, a Rentingo.com ügyvezetője.