Pénzcentrum • 2018. január 9. 12:30
A lakástulajdonosok hajlamosak azt hinni, hogy csupán lakásuk állapota határozza meg az eladási árat. Ez azonban koránt sincs így. Nagyon is sokat számít például a társasház állapota és a lakóközösség, de akár az épület tájolása és a rendezetlen tulajdonviszonyok is komoly gondot jelenthetnek. Lássuk tehát, hogy mire kell különösképpen figyelni.
Az eladóknak, amikor meghirdetik ingatlanukat, nem csak a környék átlagáraira kell figyelniük - vagy hogy mennyiért sikerült a szomszédnak értékesíteni a lakását -, hanem arra is, hogy az ő ingatlanuk esetében akadnak-e olyan negatív tényezők, melyek ezt az átlagárat csökkentenék. Habár elsőre talán túl hosszúnak tűnhet az a lista, mely választ ad arra a kérdésre, hogy mik azok a tényezők, melyek negatív irányba befolyásolják egy lakás értékét, az ingatlanközvetítők szerint kompakt méretben is össze lehet foglalni a legfontosabbakat a tipikus paraméterekből, tulajdonságokból, melyekre minden ingatlaneladónak figyelnie kellene - áll a Balla Ingatlan közleménye.
A társasház állapota és a lakóközösség
Az egyik leggyakrabban felmerülő, és a lakást adott esetben akár eladhatatlanná tévő tényező: a társasház állapota. A tulajdonosok gyakran azt gondolják, hogy csak az számít, milyen szépen felújított és igényes a lakásuk, azonban a vevőket az is érdekli, hogy milyen annak a társasháznak az állapota, amelyben a lakás található.
- hívja fel a figyelmet Lendvainé Pető Zsuzsanna, a Balla Ingatlan egyes irodáinak vezetője. A cég más szakértői ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy bizony a lakóközösségnek is nagy szerepe van abban, hogy mennyire kelendő egy-egy ingatlan. Egy mocskos lépcsőház ugyanis könnyen elrettentheti az érdeklődőket, míg a szomszédokról levont negatív következtetések szintén negatívan befolyásolják a lakás értékét.
Házon belüli elhelyezkedés
Az eladók sokszor nem veszik figyelembe, hogy a vevők számára vannak preferált szintek, elhelyezkedés egy adott társasházon belül.
- mondja a szakértő. Más észrevételek szerint ugyanakkor sokan a legfelső, záró szinteket tartják nem kívánatosnak, mert attól félnek, hogy ezek túl melegek lehetnek a nyári hónapokban, és a szigeteléssel is problémák adódhatnak. Ráadásul, ha nincs lift vagy épp elromlik, akkor gond van a lakás megközelítésével.
Közlekedési gondok
Egy lakás árának meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy milyen a környék tömegközlekedése, van-e metróvonal a közelben, mennyit kell gyalogolni ahhoz, hogy egy megállóból eljussunk az adott ingatlanba. A metróvonallal érintett városrészekben például jellemző, hogy minél távolabb található a metrómegállótól egy ingatlan, annál alacsonyabb az értéke.
Az persze nem meglepő, hogy az emberek kényelmesek - tehát igénylik a jó közlekedést -, ugyanakkor annyira mégsem, hogy emiatt zajos legyen a lakásuk. Mindkét esetben - tehát a túl közel vagy a túl távol elhelyezkedő tömegközlekedésnél - lehet tehát számolni némi értékcsökkenéssel. Ezzel áll összefüggésben az is, hogy ha az adott ingatlan egy nagy-forgalmú főútvonal mentén vagy akár csak annak közvetlen közelében található, az meghatározó mértékben csökkenti az eladási árat.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Rendezetlen tulajdonviszonyok
Egy lakás értékének alapvető meghatározója az, hogy mennyire rendezettek a tulajdonviszonyok, tisztázott-e a tulajdonjog, hány tulajdonos van, rendezve van-e a hagyaték, illetve hogy mekkora jelzálogteher található az ingatlanon. Sok olyan ügyfél akad ugyanis, akik csak a tehermentes ingatlanok iránt érdeklődnek. Ez azt jelenti, hogy utóbbiak iránt nagyobb a kereslet, ami viszont a nem tehermentes lakások esetében mérsékeltebb árakat eredményez.
Bérlő az ingatlanban
Szintén árcsökkentő tényező, ha bérli valaki a lakást, amikor azt épp el akarják adni. Nem csak azért, mert a vevők nem feltétlenül bíznak benne, hogy a bérlő ki is fog költözni az eladás után - hiszen hiába indul el a felmondási idő, arra nincs garancia, hogy a bérlő távozik is -, hanem azért is, mert a bérlő sokszor hátráltatja az ingatlan eladását.
- hangsúlyozza Rácz Gyula László, szakértő.
Az árcsökkentő tényezőket persze lehetne tovább is sorolni, hiszen ott van még az ingatlan állapota - főként abból a szempontból, hogy egy “költözhető" lakás nem mindenki számára ugyanazt jelenti -, de emellett olyan "apróságok" is beleszólnak egy lakás értékébe, mint