Pénzcentrum • 2017. október 10. 16:00
Többezer új építésű társasházi lakás kerül a budapesti piacra a következő hat hónapban. A fejlesztők csábító konstrukciókkal és az állami támogatás reményével akarják megragadni a vásárlók figyelmét. Egyre több jel mutatja azonban, hogy nem minden beruházás lesz akkora, mint hirdetik, sok pedig akár féléves késéssel is indul a munkaerőhiány miatt.
Az Otthontérkép adatai szerint Budapesten összesen 18 darab, 200 vagy ennél több lakást tartalmazó új társasházi projekt van épülőben vagy az építkezés megkezdése előtti utolsó szakaszban. Az ezeket vizsgáló felmérés szerint a pesti oldal kedveltebb az építés szempontjából, az említett nagyobb volumenű beruházások 61 százaléka található itt, de Budán is jelentős építkezések zajlanak és mindkét városrészen gőzerővel tart az értékesítés.
A pesti oldal talán legkedveltebb kerülete a XIII., mely átlag négyzetméterár szempontjából is előkelő helyen jár a maga 521 ezer Ft/négyzetméteres árával. Nagy kedvenc még a feltörekvő XIV. kerület is, ott 409 ezer forintos négyzetméterárral lehet kalkulálni és a VIII. kerület is, ahol szintén 409 ezer Ft/négyzetméterért juthatunk új saját otthonhoz.
Találd meg a legjobb lakástakarékot a Pénzcentrum kalkulárotával!
A főváros budai oldala sem szűkölködik épülő új lakásokban, összesen több mint 2400 otthont építenek itt (és most kizárólag azokat vettük számításba, melyek 200 lakásos vagy annál nagyobb projektek). Budapest ezen részén épül a két legnagyobb lakóprojekt, a Budai Bolero (905 lakás) és az Elite Park (706 lakás), mindkettőnél javában tart a kivitelezés. Budán a XI. kerület az abszolút kedvenc a fejlesztők körében. A két gigaprojekten kívül a BudaPart, a Tetris ház, a Savoya ház és a Sasad Liget is sok érdeklődőt vonz. A BudaPartnál az eredeti közlés szerint több mint 1000 lakás lesz, jelenleg az első ütem 265 lakásának kivitelezése zajlik, a Tetris Ház első ütemében 267 lakást adnak át.
- figyelmeztetett Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője. A szakértő szerint a vevőjelöltek jelentős része, kb. 30-40 százaléka választás elé kerül: inkább kisebb méretű lakást, de újat vesz, netán feladja a kedvenc körzetet és az olcsóbb kerületben épülő társasházra szavaz, vagy maga vág bele az építkezésbe, esetleg lemond az újról és vesz egy újszerű használtat - 15-20 százalékkal olcsóbban.
Az árak főleg Budán kényszeríthetik erre az érdeklődőket. A legtöbb lakóparki beruházásnak helyet adó Újbudán 531 ezer forintos átlagos négyzetméterárral lehet számolni, habár tény, hogy a kerület sokszínűsége miatt az ár tekintetében nagy az ingadozás. A legdrágább újbudai körzet a lágymányosi, a sasadi, valamint Gellérthegy, Hosszúrét és Kőérberek, ahol 530-630 ezer Ft/négyzetméterár az átlag, de Albertfalván és Kelenvölgyben akár 500 ezer Ft/négyzetméteres ár alatt is vásárolhatunk. Összességében azonban igaz, hogy a budai oldalon mélyebben kell a zsebbe nyúlni, ha valaki új építésű lakást akar vásárolni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
KATTINTS! A Pénzcentrum kalkulátora szerint ezek most a legjobb lakáshitelek.
Ez egyébként az összehasonlításon túlmenően általánosságban is igaz. A kivitelezési költségek megemelkedése ugyanis a lakásárakban is megjelenik, nem beszélve a külföldi befektetők árfelhajtó erejéről, akik olykor egész emeleteket vásárolnak meg azzal a céllal, hogy később kiadják a lakásokat.
A verseny azonban nemcsak a vásárlók, hanem a fejlesztők között is igen szoros, hiszen jól látható, hogy egyes sztárkerületekben tucatjával vannak jelen ezek a szereplők. Az igazi kihívás lassan az lesz a projektgazdák számára, hogy miként tudják megkülönböztetni saját projektjüket a többitől, vagyis, hogy miként tudják megnyerni maguknak a vásárlókat.