Nagy Bálint • 2017. október 8. 07:01
Rakétaként száguld a budapesti újépítésű lakóingatlanok piaca: a gombamód szaporódó fejlesztéseken túl az árak is a csillagok felé törnek. A Pénzcentrum számításai szerint egy átlagos újépítésű lakás négyzetméterenként 794 ezer forintba kerül a fővárosban, de a budai kerületek többségében már nem lehet egymilliós négyzetméterár alatt vásárolni. A prímet pedig, bő 1,5 milliós fajlagos árával, az V. kerület viszi.
Nincs mese, bő 2 éve egyértelműen dübörög a hazai újépítésű lakóingatlanok piaca: gombamód nőnek ki a földből a fejlesztések, a kereslet - részben az állami ösztönzők megjelenése, na meg a befektetők aktivitása miatt - óriási, és úgy tűnik, hogy a következő években is ez a trend lesz a jellemző.
Néhány gócponttól (ilyen például Győr, Kecskemét, a balatoni régió) eltekintve persze a legnagyobb mozgás ezúttal is a fővárosban van. Budapesten belül pedig rendre a XI. és XIII. kerület vezető szerepét emlegetik a szakemberek - felmérések szerint mind a beruházók, mind a vásárlók körében kiemelt célpontnak számít a dél-budai, valamint észak-pesti városrész.
Jól mutatják ezt a Budapesti Lakáspiaci Riport legfrissebb adatai is. Az Eltinga, az Ecorys és az FHB Index több mint 400 budapesti projektet, és azokban mintegy 16,5 ezer új építésű lakást vizsgált 2017 III. negyedévében.
Buda és az V. kerület verhetetlen!
A Budapesti Lakáspiaci Riport nyers adatsorát górcső alá véve a Pénzcentrum megállapította, hogy a fővárosban jelenleg egy átlagos újépítésű lakás
- alapterülete 61 négyzetméter;
- négyzetméterára pedig 794 ezer forint.
Érdemes azonban a várost jóval közelebbről is megvizsgálni, hiszen a lakáspiaci mutatók egészen komoly kilengést is tudnak produkálni. Az például már Buda és Pest viszonylatában is látszik, hogy a Duna árban is komoly vízválasztó.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A kerületi bontás alapján viszont az is kiderül, hogy mégsem egy budai kerület viszi a prímet; az V. kerület ugyanis közel 400 ezer forintot ver rá négyzetméterenként az ezüstérmes I. kerületre. A kiemelten drága lokációk közé tartozik még: Budán a II., XII. kerület; Pesten pedig a VI. és VII. kerület -ezen kerületek mindegyikében 900 ezer forint környékéről indulnak az egységárak.
A IV., X:, XIII., illetve XIV. kerületek némileg már lemaradnak a listavezetőktől, itt 500-600 ezer forint közötti négyzetméterárakkal kalkulálhatnak az érdeklődők. Budapest többi, főként külső kerületében pedig félmilliós egységár alatt is vásárolhatunk. Sőt, a XXIII. kerületben már 400 ezer forint alatt is hozzájuthatunk egy négyzetméternyi új építésű lakáshoz.
De érdekes eredményre vezetett a méretkategóriák szerinti elemzés is. Kiderült ugyanis, hogy a lakások méretének növekedésével nem egyenes arányú a fajlagos árak csökkenése. Míg a legkisebb garzonlakásoktól, az egy-másfél szobás lakásokon át, a 2-3 szobás, maximum 80 négyzetméteres lakások felé haladva egyre olcsóbb négyzetméterárakkal találkozhatunk, addig 80 négyzetméter fölött fordul a kocka. Erre, többek között a 10+10-es CSOK (azon belül a méretkategóriára vonatkozó előírások) lehet a magyarázat, hiszen a fejlesztők is szeretnének hasznot húzni az ajándékpénzből.