Pénzcentrum • 2017. augusztus 29. 19:30
Míg az év első felében lehetett kedvező áron is albérletet találni Budapesten és az egyetemi városokban, addig a pontszámok kihirdetése után a kereslet megugrása miatt az árak is elszálltak. Az alábbi kutatásból az is kiderült, hogy mennyire, és hogy hol lehet még mindig viszonylag olcsón lakást bérelni.
Az albérletek iránti fokozott érdeklődést mutatja, hogy a nyári hónapokban lezárt tranzakcióknál átlagosan két hét és másfél hónap között találtak egymásra a bérbeadók és a leendő bérlők, a leggyorsabban a jó tömegközlekedési kapcsolatokkal rendelkező kisebb alapterületű és havi bérleti díjért hirdetett lakásokat adták ki, míg a drágább belvárosi és budai nagy lakások és családi házak bérbeadóinak akár 3-4 hónapba is beletelt, míg megfelelő fizetőképes bérlőt találtak.
Egy garzon teljes költségéhez képest, amelyen 1, esetleg 2 hallgató osztozik továbbra is kedvezőbb, ha egy nagy lakást bérelnek többen. 100-120 négyzetméteren akár 4-5 fő is kényelmesen osztozhat, igaz a konyhát és a fürdőszobát közösen használják, viszont az egy főre eső költség az önállóan bérelt garzonlakás bérleti díjának fele-kétharmada. Fejenként 40-50 ezer forinttal kalkulálva, egy négy fős társaság 150 - 200 ezer forintért a XIII. kerületben vagy a VIII. kerületben a Palota negyedben és a Corvin negyed közelében, sőt még a VI. kerületi diplomata negyedben is kifoghat erre alkalmas lakást. Az említett árak valamivel magasabbak most, mint a roham előtt voltak: júniusban, akár 150 ezer forint alatt is ki lehetett fogni egy-egy jó helyen lévő nagyobb lakást Budapesten.
A budai oldalon az I. kerületben voltak 3000 forintos havi átlagot meghaladó havi fajlagos bérleti díjszinten megkötött szerződések, de jelentősebb számban a II. és XI. kerületben adott ki lakásokat az Otthon Centrum jellemzően 2600 - 2700 Ft/m2/hó fajlagos átlagáron, Legolcsóbbak a XXII. kerület belvárostól távolabbi részei, ahol akár 2000 Ft/m2 áron is bérelhető lakás.
A régióközpontokban a fővároshoz képest kedvezőbb áron keltek el az albérletek és nem volt lényeges árnövekedés. A legolcsóbban Pécsett, a legdrágábban Szegeden adott ki lakásokat az ingatlanközvetítő. Az átlagos bérleti díj a drágább városokban 2000 Ft/m2, az olcsóbbak esetében 1100-1500 Ft/m2 között alakult.
Abszolút értékben a legdrágább ingatlanokért 250 és 600 ezer forint között fizettek a bérlők, ezek legtöbbje nagy alapterületű családi ház és belvárosi 3-5 szobás új építésű vagy felújított patinás épületben található lakás, például az Andrássy úton vagy Vizafogón. Drágán bérelt nagyméretű családi házakra akad példa Budaörsön, Aranyhegyen, de Budatétényben is. Az öt legdrágább albérletbe adott lakás között mindössze egy vidéki volt egy Debrecen-nagyerdei társasházi lakás. Általában a bérlet ingatlanok 5-10%-a esik az említett kategóriába.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A bérlők 55-60 ezer forint havi díjat fizetnek az átlagosan két szobás, régebbi építésű téglalakásokért. 75 és 90 ezer forintért Győrben, Szegeden, Székesfehérváron és Nagykanizsán, ennél kicsit magasabb havi bérleti díjért már a külső pesti kerületekben, Kispesten, Árpádföldön lehetett társasházi lakást bérelni. 120 - 140 ezer forintért a pesti belső kerületekben, Zuglóban 1-2 szobás, a VIII. kerületben, Debrecen és Győr kedvelt városrészeiben 3 szobás lakást is lehet bérelni.