Pénzcentrum • 2017. május 3. 18:00
A bérek sokkal nagyobb ütemben nőnek majd, mint a gazdaság teljesítménye. A költségvetés csak cammog utána. De így 2018-ban közel 1000 milliárddal többet lehet majd elkölteni a családi kasszából.
A 2018. évi költségvetés azzal számol, hogy a gazdaság 2017-ben 4,1 százalékkal, utána pedig 4,3 százalékkal fog nőni, ennek nyomán pedig a GDP értéke 40 ezer milliárd forint felett lesz. Tehát dolgozni fog a gazdaság. Lesz azért infláció is, ami 2016-ban még nem nagyon mocorgott, de 2017-ben már 1,6 százalék lehet (a kormány szerint, de a vásárlók jó szokásukhoz híven többnek látják majd), 2018-ra viszont a kétszeresére ugrik, 3 százalékra - írja a blokkk.com.
Lesz miből költeni a boltban, de ennek ára van
A családi költekezés rátesz a gazdaság teljesítményére egy lapáttal, hiszen annál gyorsabban fog növekedni. És még nagyobb léptékben jeleskednek a bérek, hiszen azok minden más mutatót felülmúlnak. Méretes béremelés várható 2018-ban, folytatva a megelőző esztendők bérharcát a munkaerőhiánnyal.
Végül a családi költekezés fundamentuma erős lesz, de nem az egyébként nem rossz teljesítményt felmutató gazdaság miatt, hanem a munkaerőhiány kényszere nyomán. Kérdés, hogy a vállalkozások meddig képesek háromszor-négyszer több bértömeget fizetni, mint amennyivel a teljesítményük nő. Az olló ugyan csukódik valamelyest, de messzinek tűnik még a vége.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mindez egyébként azt is jelenti, hogy a cégeknek valahonnan el kell venniük a teljesítményüknél nagyobb béremelésre valót, így fejlesztések is fékeződhetnek, esetleg éppen a termelékenység, hatékonyság rovására. Pedig pont fordítva, a fejlesztések, a termelékenység, a hatékonyság javulásával kellene a nagyobb bérek fedezetét kitermelni.
A költségvetési előterjesztés - azaz a kormány - számításai alapján a családok költekezése tovább növekedhet 2018-ban is. 2017-ben és 2018-ban egyaránt ezer-ezer milliárd forinttal ugrik meg a háztartások fogyasztási kiadása. A családi költekezést a bérnövekedéssel összevetve nyilván nem költik el az utolsó fillért is a családok a fogyasztás különböző szentélyeiben, feltehetően például a lakásépítés, vásárlás lendülete is pénzt vesz el, átalakul a fogyasztás szerkezete is. A bolti kiskereskedelem növekedése: 2017: 4%, 2018: 3%