Pénzcentrum/Index.hu • 2017. március 2. 15:30
Az uniós fejlesztési régiók versenyképességéről a héten publikált statisztikákat az EU. Az adatokból kiderült, hogy Magyarország mind a hét régiója elég gyatrán áll az uniós rangsorban, és ami ennél is rosszabb: ez az állapot lényegében nem változott, maximum egy kicsit romlott az elmúlt három évben - írja az Index.
A versenyképességi index azt mutatja, hogy az adott régió mennyire képes vonzó, fenntartható környezetet biztosítani a vállalkozásoknak, a helyben élő és dolgozó embereknek, vagyis milyenek a gazdasági kilátások. Ezt három fő indikátorcsoport alapján mérik: az alapok (ide tartozik például az alapfokú oktatás, az egészségügy, az intézményi stabilitás), a hatékonyság (pl. felsőoktatás, piac mérete) és az innováció (pl. technológiai fejlettség) pontszámait számolják ki minden régióra nemzetközi szervezetek adatai alapján.
Az unió összesen 263 fejlesztési régióra oszlik, Magyarországon hét régió van. Legutóbb 2013-ra vonatkozóan készült ilyen felmérés, a mostanit 2016-os adatok alapján számolták ki, így azt is mutatja, melyik régió milyen irányba tart. Mint kiderült, minden magyar régió rontott az eredményen a három évvel ezelőtti helyezéshez képest, és még a legfejlettebb régiónk, Közép-Magyarország is alulmúlja versenyképességben az uniós átlagot.
Ezzel a harmatgyenge eredménnyel a magyar régiók (Közép-Magyarországot leszámítva) még a legversenyképesebb kétharmadba sem kerültek be az EU-n belül. Mindazonáltal a romlás mértéke viszonylag csekély, nem éri el az 5 százalékpontot, így az anyag a hét régióból hat esetében stagnálást ír, csak Észak-Magyarországhoz került egy jelentős romlást jelző lefelé mutató nyíl.