Pénzcentrum • 2016. augusztus 9. 05:47
Míg a legazdagabb településeken élők gyakorlatilag "dőzsölnek", addig a legszegényebb járásokban vegetálnak a magyar családok. Az extrémitásokat jól mutatja, hogy vannak, akik a dögkútból szerzik be a vacsorára valót.
- hangoztatta még július elején Langerné Victor Katalin, a társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár.
A kijelentéssel csupán annyi volt a gond, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szegénységről szóló adatai ránézésre mást bizonyítanak. Legalábbis a KSH "Jövedelem-eloszlás, szegénység (2003-2015)" statisztikája szerint
Az Index megkeresésére később az EMMI kiemelte, hogy a helyettes államtitkár a KSH 2015-ös adataira hivatkozott. Válaszukban kiemelték,
Vacsora a dögkútból
Habár a statisztikák nem teljesen egyértelműek, az továbbra is tény, hogy földrajzilag továbbra is egyértelműen nyomon követhető a társadalmi rétegek elszakadása Magyarországon. A társadalmi csoportok egyre erőteljesebb jövedelmi polarizációját a KSH legfrissebb, a háztartások életszínvonalát vizsgáló tanulmánya is megerősíti.
Mint az látható, az ország hét régiója közül a közép-magyarországi régióban a legmagasabb az egy főre jutó jövedelem, itt havi szinten 105 ezer forintból gazdálkodhat a lakosság; míg az
Az eltérés ráadásul ennél is durvább, ha a régiós bontás helyett, államigazgatási járásonként vizsgáljuk a családok jövedelmi viszonyait. Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TEIR) friss statisztikáit górcső alá véve ugyanis egyértelműen kiderül, hogy a legszegényebb magyar településeken élők gyakorlatilag "vegetálnak".
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A "nyomorfalvakban" hozzávetőlegesen két és félszer kisebb az egy lakosra jutó összes nettó jövedelem, mint a leggazdagabb járásokban. Szociális felzárkóztatásért küzdő magánszervezetektől származó értesüléseink szerint ez a gyakorlatban olyan extrémitásokat idéz elő, hogy
A szegénység és/vagy társadalmi kirekesztődés szempontjából a gyermekek, a fiatalkorúak, az egyszülős családok, a munkanélküliek és a roma származásúak a legveszélyeztetettebbek. Illetve a statisztikákat látva az is egyértelmű, hogy egy régió életszínvonalát egyértelműen meghatározza az ott élők munkavállalási hajlandósága - már, ha akad egyáltalán munka a régióban, akármilyen.
A legszegényebb államigazgatási járásokban viszont bőven 10 százalék felett van a munkanélküliségi ráta. Sőt, akad olyan járás is, ahol közel 16 százalékos ez a mutató (összehasonlításként, a leggazdagabb államigazgatási járásokban 3 százalék alatt mozog a munkanélküliségi ráta). De nézzük, hol a legkritikusabb a helyzet Magyarországon, illetve mennyiből élnek ott a legszegényebb magyar családok.
10. Ózdi államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 494 827 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 256 741 Ft/év/fő
9. Jánoshalmai államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 494 650 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 197 127 Ft/év/fő
8. Zalakarosi államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 488 242 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 174 649 Ft/év/fő
7. Derecske-Létavértesi államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 485 980 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 191 669 Ft/év/fő
6. Csengeri államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 485 076 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 112 421 Ft/év/fő
5. Lengyeltóti államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 484 272 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 162 718 Ft/év/fő
4. Sarkadi államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 475 140 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 125 126 Ft/év/fő
3. Bácsalmási államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 469 697 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 166 403 Ft/év/fő
2. Kisteleki államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 469 297 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 141 718 Ft/év/fő
1. Bodrogközi államigazgatási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 462 383 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 116 914 Ft/év/fő