40 százalékot drágulhat a lakásod: mutatjuk mi kell hozzá

Pénzcentrum2016. július 18. 16:05

Az ingatlan elhelyezkedése és környezete erőteljes hatást gyakorol az értékére. Egy közelben lezajlott fejlesztés, ami egyben a környezet pozitív változásával jár együtt, a lakás árát is megemelheti. Ilyen fejlesztés lehet egy utca forgalom elől történő teljes, vagy részleges lezárása és sétálóutcává alakítása. Konkrét példákat mutatunk.

Egy átfogó nemzetközi kutatás szerint, minél inkább jellemző egy ingatlan elhelyezkedésére a gyalogos övezeti jelleg, annál nagyobb árprémiummal fog rendelkezni a környezetében található többi lakáshoz képest, feltéve, hogy bevásárlási és kikapcsolódásai lehetőségek is vannak az utcában - írja közleményében az FHB Ingatlan Zrt. és az FHB Jelzálognak Nyrt.

90 ezer adásvételt vizsgáltak meg 15 különböző lakáspiacon, melyből 13 esetében volt összefüggés a gyalogos övezeti jelleg és a lakás árak között. A prémiumok nagyobbak voltak a népszerűbb városi területeken, illetve a tömegközlekedéssel jól ellátott környékeken.

Jók ezek a tanulmányok, de mi a helyzet itthon?

Bár nem közvetlenül a Váci utcát érintően, de az elmúlt években jelentős párhuzamos fejlesztések zajlottak le a pesti belvárosban, a Város Szíve Program keretében. A Belvárosban növelték a gyalogosok rendelkezésére álló teret, míg az autóforgalmat csökkentették.

A Váci utcai lakások árait a közvetlen közelében található utcák, és a környékbeli, 1052-1056-os irányítószám lakásaival vetettük össze. A Váci utca ingatlanjai sokáig jelentős árprémiummal rendelkeztek a környékhez képest. Azonban - vélhetően a beinduló fejlesztéseknek is köszönhetően - a 1052-1056-os irányítószámú területek jelentős dráguláson mentek keresztül, így 2008-tól kezdődően az addig a Váci utcára jellemző árprémium eltűnt.

A sétálóutca és az előbb említett terület ingatlanjai között az árkülönbség 2003-ban a csúcsponton 16,5 százalékos volt, a válság kezdetétől azonban már 5-10 százalékkal drágábbak voltak a környék lakásai. A sétálóutca árprémiuma a közvetlen környezetében található utcákhoz képest kisebb mértékben csökkent, mint a távolabbi helyszínekkel összehasonlítva. 2015-ben a Váci utca lakásai 2,2 százalékkal voltak drágábbak a közvetlen környékének ingatlanjainál.

Mi újság Budán?

A Lövőház utcát 2010-ben alakították sétálóutcává a Fény és a Káplár utca között. A fejlesztés során több étterem, kávézó és kis üzlet nyitott meg az utcában, így teljesen átalakult az utca korábbi parkoló zóna jellege.

A Lövőház utca árait a közvetlen környékén található utcák, illetve az 1024-es irányító számú lakások áraival hasonlítottuk össze. Érdekes, hogy a sétálóutcává alakítás előtt a Lövőház utcai ingatlanok jelentős árhátrányban voltak ezekhez a lakásokhoz képest. 2010-ben a Lövőház utca 11 százalékkal volt olcsóbb a közvetlen közelében található utcákhoz képest.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A felújítást követően azonban az árak jelentős növekedésnek indultak. 2010 és 2015 között több mint 40 százalékkal drágultak az ingatlanok.

A másik két helyszínen (a környéken található utcákban, valamint az 1024-es irányítószámú területen) ugyanakkor az árak ennél jóval kisebb mértékben emelkedtek. Ennek köszönhetően

2012-ben a Lövőház utca ingatlanjai már drágábbak voltak a környező utcákban és a távolabbi környéken található lakásoknál.

Kalandos sétálóutca sors

A rendszerváltás utáni egyik első új sétálóutca a Ráday utca volt. Azóta nagy változások zajlottak a ferencvárosi utcában:

  • egyirányúsították az utcát,
  • számos kávézó és étterem nyílt,
  • a különböző fejlesztési projektek miatt vesztett népszerűségéből,
  • a VII. kerület felfutása sem tett jót neki,
  • sokáig a feldúlt Kálvin tér felől lehetett csak megközelíteni a négyes metró építése miatt.

A Ráday utca árait a vele párhuzamos Lónyay utca és a 1092-es irányítószámú lakások áraival hasonlítottuk össze.

A 2000-es évek elejét leszámítva, a Ráday utcában található ingatlanok árai a környék árai felett alakultak. A mellette haladó Lónyay utcai lakásokhoz képest 10-20 százalékkal voltak itt értékesebbek a lakások. 2011 után azonban a különbség csökkenésnek indult és 2015-ben ez a különbség már csak 5,5% volt.

Címkék:
otthon, FHB, fejlesztés, építkezés, környezet,