Pénzcentrum • 2016. március 31. 11:03
Csütörtökön már meg is szavazták az új NOK-törvényt, amiben több pontot is módosítottak. Ennek ellenére a rendszer nem változott érdemben, továbbra sem biztosítják a befizetett pénzünket és a pénzhez jutás is bizonytalan, sőt, talán még bizonytalanabb lett.
Szerdán este derült ki, hogy milyen változtatások lehetnek a Nemzeti Otthonteremtési Közösség (NOK) rendszerében, és nem egész egy nappal később már el is fogadták a módosított törvényt. A változtatásokra azért volt szükség, mert Áder János, köztársasági elnök több ponton is aggályosnak tartotta a közösségeket. Ugyan módosult a törvény, azonban még mindig hiányosak az információink, ráadásul a köztársasági elnök javaslatát megfogadták a törvény írói, azonban érdemben nem lett megbízhatóbb a rendszer?
Miért kerüld el messziről a NOK-ot?
Egyelőre még nem tudunk közösségekbe belépni, így nem fenyeget az a probléma, hogy meggondolatlanul engedünk a közösségek csábításának. A törvény ugyanis csak a kihirdetés utáni 15. napon lép hatályba, vagyis még is tudjuk, hogy mikortól kezdődhetnek a közösségek szervezései hivatalosan is.
Azonban hiába kezdődne most a NOK-ok résztvevőinek összeszervezése, mivel a részletes szabályokat kormányrendeletekben fogják szabályozni, ezért nem is tudjuk biztosan, hogy megéri-e a rendszerbe belépni.
Van ugyanis egy jól működő, kiépült lakástakarék pénztári (LTP) lehetőség, ahol a NOK-hoz hasonlóan 30 százalékos állami támogatásban részesülhetünk:
- Az Országos Betétvédelmi Alap (OBA) 100 ezer eurós (kb. 31 millió forint) pénz visszafizetési garanciája és
- A kiszámíthatóság mellett.
Nincs biztosítás a pénzünkre?
A NOK-nál ugyanis semmi nem garantálja azt, hogy amennyiben a cég becsődöl, akkor viszontlátjuk a befizetett millióinkat.
Ez persze megelőzhető lenne, ha megbízható, nagy pénzügyi vállalkozások (bankok, biztosítók) szervezhetnének közösségeket, de a jelenlegi szabályozás nem kedvez ennek.
Mikor jutunk lakáshoz?
A NOK másik rékfenéje, hogy a módosítások ellenére még mindig kiszámíthatatlan, hogy mikor jutunk hozzá a pénzhez. Az új törvény szerint ugyanis a közösség dönthet úgy, hogy a licit helyett inkább sorsolással adja oda a pénzt a tagoknak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A korábbi szabályok alapján viszont a magas összeget befizetők biztosak lehettek benne, hogy hamar hozzájutnak a pénzhez, a változtatás miatt ez is bizonytalan lett. A kisebb befizetést vállalók a korábbi szabályozás alapján várhatóan csak 10-15 év után juthattak volna pénzhez, ennyi időre egy átlagos családnak egyébként is szüksége lehet az új lakás megvásárlásához hitelre.
Kattints! Pórul járhat, aki először jut otthonhoz: indul a lakáslottó-licit
Ezzel szemben a lakástakarékoknál pontosan meghatározott futamidővel számolhatunk, így mindenkinek egyértelmű, hogy mikor kapjuk meg a pénzt. Persze a közösségeknél az összes állami támogatás nagyobb lehet, azonban közeli hozzátartozók nevére is köthetünk LTP-t, így négy szerződéssel már havi 80 ezer forintot tehetünk félre, ami éves szinten 960 ezer forintot jelent. Ez már majdnem annyi, mint a NOK 1 millió forintja, ráadásul mindkettő után jár a 30 százalékos állami támogatás a befizetéseink után.
Emiatt viszont a közösségek legfeljebb azoknak lehetnek vonzóak, akik havonta többszázezer forintot tudnak lakásra félretenni, vagy a közeli hozzátartozóknak már van aktív LTP-s megtakarításuk. A NOK egyébként még a költségek szempontjából lehet vonzó a befizetőknek, ugyanis ezt csak egy későbbi kormányrendeletben szabályozzák.