Pénzcentrum • 2016. március 14. 07:02
Hónapok óta CSOK-lázban ég az ország: a legtöbb családot a 10+10 milliós lehetőség mozgatja meg. Új építésű ingatlanhoz kétféle módon juthat az ember: egyik módja a fejlesztőtől való vásárlás, a másik pedig az építkezés. Ezúttal ezt a két lehetőséget vettük alaposabban górcső alá.
Hónapok óta CSOK-lázban ég az ország: a családok számolgatnak, bújják a támogatásról szóló rendeletet, valamint fontolgatják, a program melyik része illeszkedik leginkább egyéni igényikhez. Habár az igénylési mutatók szerint a teljes otthonteremtési program, tehát a használt és az új lakásokra felvehető támogatás is ugyanannyira érdekli a családokat, ingatlanpiaci szakértők mégis az újépítésű ingatlanokra igényelhető 10+10 milliós programtól várják a csodát.
- mondta el a Pénzcentrum megkeresésére Ditróy Gergely, az Otthontérkép vezető elemzője.
Mivel tehát szakértők szerint a lakáspiacon leginkább a 10+10-es CSOK idéz majd elő komoly változást - különösen az új építésű ingatlanok piacán -, ezért a továbbiakban ezt a részpiacot vesszük alaposabban górcső alá. Új építésű ingatlanhoz pedig kétféle módon juthat az ember: egyik módja a fejlesztőtől való vásárlás, a másik pedig az építkezés.
Vásároljunk...
Az ökölszabály szerint új építésű ingatlan vásárlása esetén elvileg könnyű a helyzetünk: kiszemelünk egy számunkra megfelelő, és természetesen CSOK-ra is alkalmas új otthont, érdeklődünk, egyeztetünk a bankunkkal, majd aláírjuk az adás-vételi szerződést. A statisztikák szerint Magyarországon jelenleg az eladó ingatlanok 9 százaléka felel meg a 10+10-es program feltételeinek, ez az adat azonban nagyon csalóka.
Amennyiben ugyanis alaposabban is megvizsgáljuk az ország újépítésű projektjeit tartalmazó térképét, máris kiderül, hogy jókora eltérés van az egyes országrészek és településtípusok között. Az Otthontérkép statisztikái szerint nehezen talál egymásra a kereslet és a kínálat, ráadásul egy megfelelő minőségű, legalább 90 négyzetméteres családi házat vagy 60 négyzetméteres lakást még a legszegényebb térségekben sem egyszerű kizárólag CSOK-ból finanszírozni - ez akkor is igaz, ha jogosultak vagyunk a 10 millió forintos támogatásra - amennyiben nincs hozzá elegendő meglévő önerőnk.
Az önerő kérdése ráadásul nem csak a már átadott projekteknél bír kiemelt jelentőséggel, hanem az egyelőre tervasztalon lévő fejlesztések esetében is. A 10+10 milliós támogatás felvételén gondolkodó családoknak nem árt ugyanis tisztában lenniük azzal, hogy a pénzintézetek ugyan jellemzően a CSOK-teljes összegét beszámítják az önerőbe (jogszabályi példa esetében, a CSOK a 20 százaléknyi önerőt csökkenti, de a szükséges önerő mértéke egyedi esetekben ettől eltérő is lehet), ugyanakkor:
- reagálta a Pénzcentrum megkeresésére a Takarékbank.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Építkezzünk...
Mint ahogy azt a fentebb taglalt statisztikák is mutatják, a válsággal töltött évek után egyelőre nem nagyon kényeztetik el a fejlesztők új építésű ingatlanokkal az érdeklődőket, így a CSOK 10+10 felhasználására rövid távon mindenképp a magánépítkezés lehet a legésszerűbb megoldás. Na persze nem szabad pusztán a kivitelezési költséggel kalkulálni, hiszen egy házhoz telekre is szükség van, ez pedig már önmagában sem olcsó mulatság.
A telkek átlagára természetesen a fővárosban a legmagasabb, az Otthontérkép statisztikái szerint 47 ezer Ft/négyzetméter. Budapestet a sorban, mérföldekkel lemaradva Pest és Somogy megye követi 12 664 Ft/négyzetméteres és 12 590 Ft/ négyzetméteres árral. A legolcsóbban Békés (3 383 Ft/négyzetméter) és Nógrád (3 548 Ft/négyzetméter) megyében juthatunk saját telekhez.
Ha sikerült leakasztanunk egy telket, már valamivel könnyebb a dolgunk, az építési vállalkozó megtalálása mellett azonban nem árt tudni, hogyan is folyósítják a CSOK összegét és milyen elvárásai vannak a hitelintézetnek a lakásvásárláshoz képest.
Tisztában kell lenni például azzal, hogy a szocpolhoz hasonlóan apénzintézetek nem egy összegben, hanem szakaszosan utaljaáka CSOK-ot. Sőt, nemcsak a vissza nem térítendő támogatás, hanem a hitel folyósítása is részletekben történik. A folyósítást a ház készültségi fokához kötik, így az első szakasz felépítéséhez mindenképp önerőre lesz szükségünk (ahogy a telek megvásárlásához is). A készültségi fokot a pénzintézetekkét módszerrel ellenőrzik:
- Számlát kell benyújtani a költségek legalább 70 százalékáról
- Helyszíni szemlével ellenőrizik a készültségi fokot, amely után díjat is felszámíthatnak
Az építés során arra kell törekednünk, hogy minél kevesebb alkalommal kerüljön sor a támogatás és a hitel folyósítására, mert minden egyes részfolyósítás előtt meg kell fizetnünk a helyszíni szemle díját, amely mindig megelőzi a folyósítást. A folyósítások számát és ütemét a hitelintézetek az ügyféllel egyeztetve egyedileg határozzák meg, jellemzően legkevesebb 2, legfeljebb 5 részfolyósításra kerülhet sor az építkezés ideje alatt. A folyósítások száma függhet például az építési költségtől vagy attól, hogy mennyire gyorsan akarunk vagy tudunk haladni a munkálatokkal.