Pénzcentrum • 2016. február 9. 14:34
Leghamarabb akkor élhetünk a 10+10-es CSOK-kal, ha telket veszünk, amin építkezésbe kezdünk. Aki még nem épített házat, annak viszont újdonság lehet, hogy ilyenkor a támogatás nem egy összegben kerül folyósításra, a bank készültségi fokhoz köti a kedvezmény folyosítását.
Az ingatlanpiaci elemzők szerint jelenleg a leggyorsabban akkor élhetünk a 10+10-es Családok Otthonteremtési Kedvezményével (CSOK), ha egy telket veszünk, amire saját magunk (vállalkozóval) építünk fel egy házat. Ugyan gyorsabb lenne egy kész, új lakást vásárolni, azonban ilyet csak nehezen, sok esetben túl drágán találunk. A kedvezmény kihasználásához nem árt tudni, hogyan folyósítják a CSOK összegét és milyen elvárásai vannak a banknak a lakásvásárláshoz képest.
Nem egyszerre folyósít a bank
A szocpolhoz hasonlóan a bank nem egy összegben, hanem szakaszosan utalja a CSOK-ot, de nemcsak a vissza nem térítendő támogatás,
A pénz utalását egyébként a ház építési fokához kötik, az első részletet a készültségi fokhoz köti a bank, az első rész felépítéséhez így önerőre lesz szükségünk (ahogy a telek megvásárlásához is). Ezt a bank két módszerrel ellenőrzi:
- Számlát kell benyújtani a költségek 70 százalékáról.
- A bankok helyszíni szemlével ellenőrizhetik a készültségi fokot, ez után díjat is felszámíthatnak.
Ha olyan bankot választunk, ahol ez utóbbiért díjat számítanak fel, akkor érdemes minél kevesebb készültségi fokot bejelenteni a banknak, igaz, ehhez nagyobb önerő szükséges. A második foknál viszont már felhasználhatjuk az első folyósítás során kapott összeget. Pénzintézetenként eltér, hogy milyen építési fokozatokat fogadnak el a bankok.
Hogyan érdemes felosztani a folyósítást?
Ha nagy összegű önerővel rendelkezünk, akkor akár készültségi fokok nélkül is felépíthetjük a házunkat, így megspórolhatjuk a banki ellenőrzés után fizetendő díjakat, ezeket csak egyszer kell megfizetni. Ha nem is tudjuk az egész házat saját pénzből kifizetni, akkor is érdemes törekedni arra, hogy minél kevesebbszer kelljen kijönnie a bank ellenőrének.
- mondta a Pénzcentrum kérdésére az FHB. Érdemes tehát minél nagyobb önrésszel belevágni az építkezésbe. Lényeges, hogy a készültségi fokok bejelentése a mi dolgunk, ezt nekünk kell megtenni a bankunknál.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mekkora önerő kell?
Ha azzal számolunk, hogy egy ház felépítése 20 millió forint, és a bank felé négy készenléti fokot jelentünk be, akkor ez azt feltételezi, hogy
Ez persze már feltételezi, hogy van olyan telkünk, ahol felhúzzuk a házunkat. Ha ennél kevesebb pénzünk van, akkor már jóval többször kell kihívni az ellenőrt, 3 millió forint önerő mellett már hét alkalommal kell kihívni a banki szakértőt a következő részlet folyósításához.
A CSOK összegének meghatározása az igénylés után történik. Az ügyfeleknek természetesen lehetősége van a neki járó támogatásnál kevesebbet kérnie, nem kötelező a maximális összeget felvenni. Építkezéskor a készültségi foknak megfelelően kerül folyósításra az összeg a ház aktuális állapota szerint.