Pénzcentrum • 2016. január 29. 14:37
Újabb korlátozást fedezhetünk fel az NGM által kiadott CSOK útmutatásban, ha figyelmesen olvasgatjuk. A 10 milliós támogatás mellé felvehető kölcsön ugyanis nem lehet akár mekkora, ez azonban megnehezítheti a családok új otthonba költözését.
A Családok Otthonteremtési Kedvezménye (CSOK) 10 milliós összege mellé 10 millió forintos hitelt is igényelhetünk. Ugyan a 30 millió forintig igénybe vehető jelenleg a kamattámogatott, 3 százalékos kölcsön, de ezt a korlátot a korábbi cikkünk nyomán február elején eltörölhetik, van azonban más korlát is.
Nem mindegy a hitel típusa
Ugyan az világos, hogy a 10 millió forintig lehet élni a kamattámogatással, ami olcsóbbá teszi a felvett kölcsönt, azonban a Nemzetgazdasági Minisztérium útmutatása az alábbiakat írja le:
Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a felvett hitelösszeg semmiképp sem haladhatja meg a 10 millió forintot. Technikailag ugyan megoldható lenne, hogy a 10 millió feletti részre ne kapjuk meg a kamattámogatást, az útmutató alapján viszont ez nem lehetséges.
Miért lehet ez probléma?
Ha a kinézett lakás megvásárlásához a 10 milliós vissza nem térítendő támogatás mellett több mint 10 millió forint hitelre lenne szükségünk, akkor a kamattámogatott hitelt nem vehetjük fel, vagy legalábbis egy másik kölcsönt is igényelnünk kell a banktól. Emiatt két lehetőség elé állíthatnak minket:
- A nagyobb összegnek megfelelő, kamattámogatás nélküli kölcsönt veszünk fel, vagy
- Egy másik hitelt veszünk fel a különbözet pótlására.
Az előbbi nagy hátránya, hogy jelentősen magasabb törlesztőrészlettel kell számolnunk, ez nyílvánvaló hátrányt jelent. A második esetben viszont a hitelfelvétel költségét kétszer számolja fel nekünk a bank. Ugyan a hitelösszegre vetített százalékos költségeket egyébként is ki kell fizetnünk, de a fix díjakat duplán fizethetjük meg. Ha viszont a két hitelt ugyan annál a banknál vesszük fel, akkor a pénzintézet nem valószínű, hogy újra felszámítják, feltéve, ha a két kölcsönt egyszerre igényeljük.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az elidegenítési tilalom miatt más pénzintézet nem valószínű, hogy bejegyezi a jelzálogot, így jelzáloghitelt sem vehetünk fel a lakásra. Ebben az esetben fedezet nélküli hitelben gondolkodhatunk, ezeknek viszont az átlagos kamata jóval 10 százalék felett van.
A 10 milliós vissza nem térítendő támogatásnak köszönhetően a fedezet összege egyébként valószínűleg elegendő. Persze, ha van másik ingatlanunk, akkor arra igényelhetünk jelzáloghitelt is, de sok magyar családnak nincsen több lakása, vagy legalábbis a korábbi otthonukat el kell adniuk ahhoz, hogy új lakásba költözhessenek.
Változhat-e a hitel?
Lázás János korábbi bejelentése alapján számos ponton változik a CSOK, két rendelettel módosítják a jelenlegi szabályozást. A fent vázolt kérdést azonban eddigi információink alapján nem módosítaná a kormányzat. A következő pontokon viszont szinte biztos, hogy változik a lakástámogatás:
- A 30 milliós összeghatár eltörlése a hitelnél.
- A kormány valamiképp támogatná a nagyvárosokban a tetőtérbeépítéseket, valamint külterületeken új tanyák építését. Belterületi zártkertekben is lehet majd építkezni támogatással.
- A megszűnő építési engedélyezés helyett pedig más garanciák lesznek. Az építésztársadalommal közösen akarják meghatározni azokat a garanciákat, amelyek biztosítják az építési szabályok betartását a megszűnő építési engedélyezés helyett.
- Új és használt lakások esetében is eltörlik a tulajdoni korlátot, vagyis aki a támogatást igénybe szeretné venni, nem kell megválnia meglévő lakásától.
- Azok a "bürokratikus szabályok" is megszüntethetők Lázár szerint, amelyek a korábban tulajdonolt ingatlan eladásából származó vételár felhasználását írják elő. Eddig úgy volt, hogy az elmúlt 5 évben értékesített ingatlan eladási árát "be kell forgatni", és csak a különbözetre igényelhető a CSOK.
- A közfoglalkoztatottaknak arra lesz lehetőségük, hogy használt lakás vásárlásához, illetve lakásfelújításhoz kapják meg a CSOK-ot.
- Az eddigi tervek szerint csak a 3 gyerekesek kaphatnak támogatást lakásra úgy, ha van már lakástulajdonuk, a változtatás szerint viszont már az egy- és kétgyerekeseknél is eltűnik a korlátozás.