Pénzcentrum • 2016. január 28. 11:30
A lakáspiac mellett az albérletpiac is dübörög. Ezért a Pénzcentrum most megnézte, mire kell figyelni, ha albérletet keresünk, ugyanis a bérlakások piaca is rejtegethet buktatókat.
Mennyi az annyi?
Úgy tűnik, az augusztusi bumm után (amikor a kollégiumi férőhelyekről kiszorult egyetemisták és főiskolások is megrohamozzák az albérletpiacot) is kitart a nagy kereslet a kiadó lakások piacán. Emiatt az utóbbi időben brutális mértékben drágultak az albérletárak, nemcsak Budapesten, hanem az ország többi egyetemvárosában is. A legtöbb helyen a nettó fizetésnek akár kétharmadát elviheti egy albérlet.
Az elhelyezkedés is fontos
Bár az árak nyilván sokat nyomnak a latban a döntésnél, nem szabad csak ez alapján döntenünk. Könnyű elcsábulni egy alacsony áron hirdetett ajánlatnak, ám a végleges döntés előtt érdemes körülnézni a környéken, ugyanis az olcsóbb ingatlanok nem éppen a város (különösen a főváros esetében) legjobb részein találhatóak. A havi néhány ezer forintos megtakarítás viszont nem biztos, hogy megéri a kicsit lerobbantabb, esetleg kevésbé biztonságos környéket.
Szintén fontos megvizsgálni azt is, hogy milyenek a tömegközlekedési lehetőségek, mennyi idő alatt lehet beérni a munkahelyre, iskolába, és milyen jellegű szolgáltatások érhetőek el a környéken - esetleg milyenek nem, amire viszont szükség lenne.
Kössünk szerződést!
A hazai kiadó lakások jó részét számla nélkül adják ki, sőt egyes esetekben még a bérleti szerződés megkötésére sem kerül sor. A papírok hiánya pedig mind a két félnek hátrányt jelenthet, ugyanis egy esetleges vita esetén nem bizonyítható az eredeti megállapodás.
Érdemes figyelni arra, hogy a különféle online letölthető bérleti szerződések főképpen csak általánosságokat tartalmaznak, így bár mintának nem rosszak, jó ötlet lehet kiegészíteni őket egyéb feltételekkel, amihez ragaszkodni szeretnénk.
Kauciót pedig semmiképpen se adjunk elismervény nélkül (amin szerepel, hogy mire, mikor mennyit adott a bérlő és kinek), ugyanis ebből szintén problémák adódhatnak a későbbiekben.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mi van, ha ráférne egy felújítás a lakásra?
Egyes esetekben lényegesen olcsóbban lehet olyan lakásokat bérelni, melyeket szinte teljesen fel kell újítani, vagy legalább egy tisztasági festést kell végezni rajtuk.
Ilyen lakásoknál - főleg hosszabb távú bérlet esetén - megállapodást lehet kötni a főbérlővel arról, hogy a felújítás értékének egy részét, vagy akár az egészét beszámítsa a bérleti díjba. Emellett ha valamilyen kisebb átalakítást szeretnénk a lakáson, mindenképpen egyeztessünk róla a főbérlővel.
Ha viszont megállapodást kötöttünk, a későbbi viták elkerülése érdekében kiemelten fontos mindent számlával igazolni, és a munkálatok megkezdése előtt egyeztetni az ingatlan bérbeadójával.
Meglepetésvendég
Nem árt megállapodni abban sem, hogy a bérbeadó milyen rendszerességgel látogatja a lakást. Leggyakrabban a bérlő és bérbeadó a fizetési alkalmakkor találkozik, amikor mód van egy rövid szétnézésre is a lakásban. Ettől sűrűbb látogatás szerelési, vagy felújítási munkákon kívül nem indokolt, így ha a frissen bérelt lakás tulajdonosa rendszeresen, és bejelentés nélkül látogatja meg az albérletet - akár a bérlő távollétében - érdemes lehet másik lakás után nézni.