Pénzcentrum • 2016. január 17. 07:00
Mivel a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) a korábbinál jóval kedvezőbb feltételekkel és szélesebb kör számára vált elérhetővé, egyre többen gondolkodnak lakásvásárlásban. Mielőtt azonban beleugranánk egy ilyen döntésbe, érdemes néhány dolgot alaposan mérlegelni. Mutatjuk, miket kell szem előtt tartani, ha lakásvásárláson törjük a fejünket.
1. Semmiképpen se hozzunk elhamarkodott döntést
- figyelmeztetett korábban Ditróy Gergely, az Otthontérkép vezető elemzője.
2. Fontos a megbízható ingatlanügynök
Bár sokan megkérdőjelezik az ingatlanközvetítő szükségességét, egy megbízható szakemberrel biztos, hogy könnyebb a lakásvásárlás. A lényeges az, hogy a vásárlók körültekintően válasszanak szakembert, miután felmérték az ingatlanközvetítői piacot, leellenőrizték az irodákat, és alaposan mérlegeltek.
3. Mindig van lehetőség az alkudozásra
Lakásvásárlásnál fontos az alkudozás, ugyanis ha jól csináljuk, akár komoly összegeket is meg tudunk spórolni (bár a jelen ingatlanpiaci helyzetet tekintve ez egyre nehezebb). Elsőként igyekezzünk minél több információt beszerezni a tulajdonosról, hogy milyen szituációban kényszerül a lakás eladására. A tárgyalásokon ugyanis sokkal könnyebben engednek azok, akiknek sürgősen meg kell válniuk a lakásuktól, vagy akiknek eddig bérlőik voltak, most viszont nekik kell fizetni a rezsit az üresen álló ingatlanban.
4. Gondolkodjunk hosszútávban
A legtöbb ember életében általában az egyik legnagyobb pénzügyi kötelezettségvállalást a lakásvásárlás jelenti. Emiatt fontos, hogy ne csak az aktuális életszakasznak megfelelő ingatlanban gondolkodjunk, hanem a későbbi céljainknak megfelelően, előrelátóan tervezzünk.
Ezeket nem árt átgondolni a lakás kiválasztásánál:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Szeretnénk-e állást váltani a későbbiekben, és ez esetleg helyváltoztatással járna-e?
- Szeretnénk-e (több) gyereket? Ha igen, akkor mennyit, és ehhez milyen nagy térre, hány szobára lenne szükségünk?
- Megengedhetjük magunknak ezt a lakást? Fizetni tudjuk-e akkor is, ha esetleg néhány év múlva nőnek a kamatok, és többet kell visszafizetni?
5. Házasság vagy élettársi kapcsolat?
Általánosságban elmondható, hogy más feltételek alá esnek a házasok, és az élettársi kapcsolatban élők, ha egy esetleges válásnál a vagyontárgyak elosztásáról van szó. Akár házastársi, akár élettársi viszony van a lakásvásárlók között, jó ötlet lehet, ha a felek írásban is megegyeznek már a legelején a fizetési kötelezettségekről, és a vagyonelosztásról.
6. Az illeték sem olcsó mulatság
Ingatlanvásárlás esetén nem szabad elfeledkezni az illetékről sem, ami a legtöbb esetben a megvásárolt ingatlan vételárának 4 százaléka. Ez egy 20 milliós lakás esetében már 800 ezer forint. Azonban vannak kedvezmények is, amelyek bizonyos feltételekkel igénybe vehetőek, ezekről mindenképp érdemes az adóhivatalnál tájékozodni. Első lakást vásárlóknál például 35 év alatt elengedik az illeték 50 százalékát, de csak 15 millió forintos vételár alatt.
7. A felújítás költségeit is kalkuláljuk be
Bár egy tisztasági festés, és néhány új bútor viszonylag olcsóbban megúszható, a nagyobb felújítások akár komoly összegeket is fel tudnak emészteni. A konyha, vagy a fürdőszoba felújítása például már csak az alapanyagokat tekintve milliós tétel, amiben még benne sincs a munkadíj.
8. A későbbi rezsiköltséggel is számoljunk
A vételáron felül fontos tisztában lenni azzal is, hogy mennyibe fáj havonta a rezsiköltség. Ugyanis hiába olcsóbb egy lakás, ha később a rezsiköltség az egekbe szökik. Itt is megéri hosszútávban gondolkodni, és inkább a drágább, ugyanakkor energiatakarékosabb lakás mellett dönteni, hiszen az energiahatékonyság miatt viszonylag rövid időn belül megtérülhet a lakás ára.