Pénzcentrum • 2015. szeptember 22. 11:00
A CSOK-kérelem leadása a megvalósítható lakáscélokról, az igénylés feltételeiről, valamint a támogatás összegéről szól. Eddig viszont kevés szó esett arról, hogy mennyibe kerül maga az igénylés, milyen díjakat számolnak fel a bankok a Családok otthonteremtési Kedvezményénél.
Tapasztalhattuk, hogy az igénylés feltételeit illetően egységes szabályok szerint járnak el a bankok, viszont nem azonos költségeket számolnak fel ezért. Nem mindegy ugyanis, hogy hitellel együtt vagy hitel nélkül kívánunk a támogatáshoz hozzájutni.
Mennyibe kerül a CSOK, ha hitel nélkül igényeljük?
Bírálati díj
A CSOK-rendelet kimondja, hogy abban az esetben, ha lakáscélját a támogatott személy kölcsön nélkül, csak CSOK igénybevételével valósítja meg, akkor a CSOK elbírálásáért, a jogosultság megállapításáért a pénzintézetek a támogatás összegének 1,5 százalékát, maximum 30 ezer forintot kérhetnek. Ez a bírálati díj nem tartalmazza az értékbecslés, illetve a helyszíni szemle költségét, valamint az igényléshez szükséges tulajdoni lap és térképmásolat árát, ezeket pluszban számolja fel a bank.
Értékbecslés, helyszíni szemle díja
A hitelintézetek saját hatáskörben döntenek arról, hogy kérnek-e értékbecslést vagy csak helyszíni szemlét tartanak, így a díjkülönbséget ez is okozhatja, ráadásul ugyan azért a szolgáltatásért eltérő összeget számíthatnak fel a pénzintézetek.
- mondtael Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője.
Építkezés és bővítés esetén a CSOK folyósítása szakaszosan történik, s minden egyes folyósítás előtt a műszaki szakértőnek meg kell állapítani az elért készültségi fokot. A műszaki szakértés díja 15 240 és 19 050 forint között mozog, tehát alkalmanként plusz kiadást eredményez.
Tulajdoni lap, térképmásolat díja
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Szintén teljesen bankfüggő, hogy a CSOK kérelemhez milyen tulajdoni lapot kell benyújtanunk. A TAKARNET rendszerből lekért nem hiteles tulajdoni laptól kezdve (ezer forint) a földhivatalból kikért hiteles tulajdoni lap másolatig (6 250) többféle előírással szembesülhetünk. Térképmásolat csak családi ház esetén szükséges, melynek díja jellemzően 3 ezer forint.
Számlavizsgálati díj
Egy olyan bankot találtunk (Erste Bank), amely az építkezéshez, bővítéshez igényelt CSOK esetén a kötelezően benyújtandó számlák ellenőrzésekor számlavizsgálati díjat (2 500 forint) számít fel.
Számlavezetési díj
A CSOK folyósításának feltétele, hogy rendelkezzünk az adott pénzintézetnél lakossági bankszámlával. Számolni kell azzal, hogy a bankszámlának havi számlavezetési díja van, mely bankonként, számlacsomagonként eltérő összeg. Érdemes tehát a CSOK-ot annál a pénzintézetnél igényelnünk, ahol már egyébként is rendelkezünk lakossági bankszámlával.
Egyéb lakásvásárlás miatt felmerülő kiadások:
- Adásvételi szerződés (ügyvédi munkadíj) jellemzően a vételár 0,5-1,5 százaléka
- Tulajdonjog bejegyzés illetéke a földhivatal felé 6 600 forint
- Építési engedély köteles építkezés és bővítés esetén építési/bővítési engedély költsége
- Az energiatanúsítvány az ingatlan típusától függően 15-30 ezer forintos szakértői díj
- Hatósági bizonyítvány kiadása: hatósági eljárási illeték 20 ezer forint ("C" energetikai minősítésűnél kedvezőtlenebb energiaosztályú egylakásos lakóépület (pl. családi ház) esetén)
- OEP igazolás a legalább 180 napos TB jogviszonyról 3 ezer forint
- NAV igazolás arról, hogy nincs köztartozásunk 2 ezer forint
Mennyibe kerül a CSOK, ha lakáshitellel együtt igényeljük?
Amennyiben a támogatott személy a hitelintézettől lakáscélú kölcsönt is igényelt, a kedvezményére való jogosultság elbírálásért és folyósításáért a hitelintézet díjat vagy egyéb ellenszolgáltatást nem számíthat fel, nem kell számolni tehát a 1,5 százalékos, maximum 30 ezer forintos bírálati díjjal.
Lakáshitel és CSOK együttes igénylése esetén magának a lakáshitelnek a járulékos költségeivel kell számolni (értékbecslés, folyósítási jutalék, közjegyzői okiratba foglalás, földhivatali költségek), melyek egy része a bankok díjelengedési akcióinak köszönhetően minimalizálható. Ezen felül a CSOK igényléshez szükséges egyéb dokumentumok díja ( Egyéb kiadások) merül fel.