Pénzcentrum • 2015. augusztus 4. 14:32
A CSOK rendelet július elsejei hatályba lépésével elindult a támogatás iránti kérelmek befogadása a hitelintézeteknél. A jogosultság alapfeltételei mára már ismertek a kedvezményt igénybe venni kívánók számára, de még mindig találkozhatunk olyan követelményekkel, melyek eddig elkerülték az érintettek figyelmét.
- mondta Fitos Szilárd aHitlenet.huportál hitelszakértője, ahol CSOK témában is állnak a látogatók rendelkezésére. Mire figyeljünk CSOK igénylésnél, ha volt 5 éven belül értékesített lakóingatlanunk?
A vonatkozó kormányrendelet értelmében a CSOK igénybevételéről szóló szerződés megkötését megelőző 5 éven belül értékesített lakásnak, illetve tulajdoni hányadnak az eladási árát a bekerülési költség vagy a vételár kiegyenlítésére kell fordítani.
Az eladási ár teljes összegét tovább kell forgatni?
Vannak olyan tételek, melyekkel csökkenthető a kötelezően továbbforgatandó eladási ár:
- Az értékesített lakást terhelő és visszafizetett önkormányzati, munkáltatói támogatással.
- Az értékesített lakás vásárlására vagy építésére felvett és azt terhelő lakáscélú hitelintézeti kölcsön végtörlesztett összegével.
- A számlával igazolt ingatlanközvetítői jutalék összegével.
- A családok otthonteremtési kedvezményével vásárolni kívánt lakás telekárat is tartalmazó vételárának 10%-ával, ha ezen összeg kifizetése - adásvételi szerződéssel igazoltan - a korábbi lakás eladását bejegyző ingatlan-nyilvántartási eljárásban hozott határozat kiadásának időpontját legfeljebb 120 nappal előzi meg.
- Olyan 2009. július 1-jét követően kiállított számlával vagy megkötött szerződéssel igazoltan kifizetett összeggel, amelyet az igénylő az általa tervezett, de meg nem valósult lakásvásárlás céljából fizetett ki, ha az összeg az értékesítés céljára lakást építő gazdasági társaság bíróság által elrendelt felszámolásának teljes befejezését követően nem térült meg.
Így csökkenthető a továbbforgatandó összeg bővítés esetén
Az értékesített lakásnak, illetve tulajdoni hányadnak az eladási árából öt éven belül vásárolt és bővíteni kívánt lakás vételárával.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Amennyiben eladott lakásunk helyett nem vásárolni, hanem építeni szeretnénk egy újat, akkor tovább csökkenthetjük a továbbforgatandó összeget. A CSOK szerződés megkötését megelőző 5 éven belül értékesített lakás, illetve tulajdoni hányad értékesítésével egyidejűleg vagy azt követően vásárolt és az építés helyszínéül szolgáló építési teleknek az általános forgalmi adó összegével növelt vételárával kevesebbet kell továbbforgatni az építkezés során.
Nézzünk egy példát!
A példában lévő család 3 gyermeke után a célingatlan hasznos alapterülete és energetikai minősítése alapján 2 millió forint összegű CSOK-ra jogosult. Lakásukat 11 millió forintért adták el, az azt terhelő lakásvásárlási hitel végtörlesztett összege pedig 1,8 millió forint. Így a megvásárolni kívánt lakóingatlan vételárába 9,2 millió forintot kell továbbforgatniuk. A család 10,6 millió forintért vásárol másik ingatlant.
A CSOK maximális összege e kettő (9,2 millió és 10,6 millió forint) különbözete lehet a jogszabály szerint. Így az elvégzett számítások alapján legfeljebb 1,4 millió forint összegű CSOK-ot kaphatnak. A 3 gyermek után járó 2 millió forint összegű kedvezményt teljes mértékben nem tudják felhasználni. Ahhoz, hogy a teljes összeget megkaphassák, legalább 11,8 millió forint vételárú lakást kellene vásárolniuk.