Pénzcentrum • 2015. június 21. 07:01
Már csak két hetet kell várni és életbe lép az állam új otthonteremtési támogatása, a CSOK. Négy példán keresztül mutatjuk be, hogy mekkora összeget kaphatunk, ha a családi fészek megvételéhez igénybe vesszük a támogatást.
Július elejétől lehet igényelni az új állami lakástámogatást, a Családok Otthonteremtési Kedvezményét, vagyis a CSOK-ot. A szocpolhoz képest azonban jelentősen bővülnek a felhasználási lehetőségek. A Pénzcentrum négy példán keresztül mutatja be, hogy mekkora támogatásra lehetünk jogosultak. A CSOK feltételeiről egyébként ITT írtunk, az igyényléssel kapcsolatos fontos tudnivalókat pedig ITT találod.
A belvárosi lakás
Az első példánkban egy 78 négyzetméteres belvárosi lakást néztünk meg. Ez egy 25 millió forintos felújítandó, VI. kerületi lakás, amelynek a renoválására számításaink szerint 2,5 millió forintot kell költeni, így eléri majd a CSOK-hoz szükséges B energetikai besorolást.
A támogatás mértéke a gyermekek számától is függ, két gyermek esetén erre a lakásra 1 millió forintot kaphatunk, míg 3 gyerek esetén 1,5 millió forintot kaphatunk. Mivel a lakás inkább kétgyerekes családoknak ideális, így ezzel számolunk.
Ha 15 millió forint önerőnk van a lakás megvásárlására, akkor a CSOK-kal és a felújítással számolva 11,5 millió forint hitelre van szükségünk. Ez 6 százalékos (fixált) kamattal, 15 éves futamidőre havi 97 ezer forintos törlesztőrészlettel jár.
A Pest megyei kertes ház
A második példánkban egy 24 millió forintért meghirdetett kistarcsai kertes házat mutatunk be, ami 75 négyzetméteres alapterületű és nem szorul felújításra. Így CSOK igénylése esetén 1 millió forintot kaphatunk erre az ingatlanra két gyermek esetén, de 4 gyereknél már 1,6 millió forint ütheti a markunkat.
Itt is kiszámoltuk, hogy két gyermek esetén mekkora hitelre van szükségünk. Az előzőhöz hasonló feltételek mellett 8 millió forint kölcsönt kellene felvenni, aminek a havi törlesztőrészlete 68 ezer forint lenne.
A vidéki nagyváros
Harmadik példánkban egy Győr belvárosában található házat vizsgáltunk meg, ennek ára csak egy hajszállal kevesebb, mint 22 millió forint. Az ingatlan 140 négyzetméteres, és kisebb felújításokra szorul (1 millió forint felújítással számoltunk). Ebben az esetben is 1,3 millió forint támogtatást kaphatunk két gyerek után, viszont három gyerekkel már 2 millió, négy csemetével pedig 2,5 millió forint támogatáshoz is juthatunk.
Ennél az ingatlannál is 15 millió forint önerővel számoltunk, így a felvételre kerülő hitelösszeg (2 gyermek esetén) 6,7 millió forint lenne, amelynek 15 évre a havi részletei 56 ezer forintba kerülnének.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Vidéki családi ház
A negyedik példánkban egy Kazincbarcikán található felújítandó családi házat néztünk meg. Az ingatlan 13,5 millió forintba kerül, viszont a teljes felújítása 5 millió forintba kerülhet, amellyel viszont az épület az A+ energetikai igazolást is megkaphatja. Ezzel pedig két gyerek mellett 1 millió 560 ezer forint támogatást kaphatunk az államtól, de három gyerek esetén 2,4, míg 4 vagy több gyereknél 3 millió forintot is kaphatunk.
Ebben az esetben is számoltunk hitellel (szintén két gyerek mellett), viszont a korábbi 15 éves futamidő helyett 5 évvel kalkuláltunk, mivel a szükséges hitelösszeg sem magas, "mindössze" 1 millió 930 ezer forint lenne. A fenti futamidővel számolva így a törlesztőrészletünk 37 ezer forint lenne.
A felmerült kérdésekre az FHB Bank CSOK-szakértője ad majd választ, várhatóan itt a Pénzcentrumon, cikk formájában.