Pénzcentrum • 2015. június 20. 12:25
Sok információ látott már napvilágot a július 1-től igényelhető CSOK-kal kapcsolatban. Bőven vannak azonban még olyan részletkérdések, amelyekre eddig nem nagyon kaptunk választ. Ezekből szemezettünk.
Alig tíz nap múlva, július elsején elstartol a családok kibővített otthonteremtési kedvezménye, vagyis a CSOK. A 7 legfontosabb kérdést a jogosultságról, illetve az igénylés menetéről már tegnap górcső alá vettük, most azonban néhány érdekes részletbe avatjuk be olvasóinkat.
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, akinek korábban már volt lakástulajdona?
Igen; viszont amennyiben a korábbi lakás(ok) értékesítése 5 éven belül történt, annak árát be kell számítani a mostani beruházásba saját erőként. A beszámítandó eladási ár jogszabályi kivételekkel csökkenthető.
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, aki lakástulajdonától adásvétel keretében néhány nappal korábban vált csak meg kifejezetten azért, hogy igénybe vehesse a CSOK-ot? Szabályos ez?
Igen; de annak eladási árát be kell számítani az önerőbe. Lásd az 1. pontot!
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, aki 100 százalékos tulajdonosa egy 10 millió forintos lakásnak, amelyet egy 20 millió forintosra cserél, és a különbözetet részben önerőből, részben a CSOK-ból állná? Mit tekintünk a CSOK-ra feljogosító lakáscserének?
Igen; bármilyen értékű ingatlant, ami nagyobb/egyenlő értékű, mint az eladásra kerülő.
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, aki egyedülálló - például elvált anyuka és 3 gyereke?
Igen; életkori megkötéstől függetlenül a természetes személyek (házastársak, élettársak, egyedülállók) már meglévő gyermekek és a terhesség betöltött 24. hetét követően magzat vagy ikermagzat után.
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, korábban már vett igénybe szocpolt?
Nem; pontosabban azon gyermek után nem vehet igénybe CSOK-ot, amelyik után már a korábbi jogszabályok alapján igénybe vett szocpolt vagy LÉT-et.
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az igénylés időpontjában 49 százalékos lakástulajdonnal rendelkezik?
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Nem; csak akkor, ha az a lakás öröklés vagy tulajdonközösség megszüntetése révén került a tulajdonába, vagy az adott ingatlan több mint két éve öröklés vagy ajándékozás jogcímén haszonélvezettel terhelten került a tulajdonába és a haszonélvező bent lakik.
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, akinek az együttlakó házastársa 100 százalékos lakástulajdonnal rendelkezik közös otthonukban?
Nem; azonban van 3 kivételes eset:
- 1. Amennyiben az adott ingatlan lebontását az építésügyi hatóság elrendelte, vagy az adott ingatlan több mint két éve öröklés vagy ajándékozás jogcímén haszonélvezettel terhelten került a tulajdonába és a haszonélvező bent lakik.
- 2. Bővítés esetén,ha ez a bővítendő ingatlan, nem minősül többlet ingatlannak, de a bővítés megvalósulására közös tulajdonná kell, hogy váljon, és a házastárs tulajdonjoga is bejegyzésre kell, hogy kerüljön az ingatlan-nyilvántartásban.
- 3. Lakáscsere esetén sem kizárt, ha ez a csereingatlan, és a támogatási céllal érintett ingatlanban mindkét fél tulajdont szerez.
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, aki összes lakástulajdonát házastársára íratta a megelőző napokban kifejezetten azért, hogy igénybe vehesse a CSOK-ot? Szabályos-e ez?
Nem; lásd az előző válaszoknál!
Igénybe veheti-e a CSOK-ot az, aki a megvásárolt lakást nem otthonként, hanem befektetési céllal, lakás-bérbeadásra hasznosítja? Ellenőrzi-e bárki a lakáshasználatot?
Nem; az Állam és a NAV is ellenőrizheti.