Így vadásznak most a nyugdíjasok pénzére: visszatért a régi trükk

Pénzcentrum2015. június 15. 17:35

Újra hódít a régi trükk: az "unokázás". Telefonon a bajba jutott unokának adja ki magát a csaló, és így próbál pénzt kicsalni az idős áldozatokból. Ebben az esetben szerencsére a nagypapa felhívta igazi unokáját, így derült ki a csel.

Újabb "unokázós" csalóról számolt be a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Egy 36 éves férfi ellen nyomoznak, aki egy idős férfit próbált meg átverni. Telefonon adta ki magát a külföldön élő unokának, és több ezer dollárnyi támogatást kért a nagypapától, egy állítólagos autóbaleset miatt. Mivel a nagypapának nem volt annyi pénze, megbeszélték, hogy annak töredékét másnap odaadja az "unoka" barátjának. A nagypapa nagyon aggódott unokájáért, ezért másnap felhívta az igazi unokáját, ekkor derült ki, hogy szó sincs balesetről. Amikor a csaló a megbeszélt találkozóra megérkezett, már rendőrök várták és letartóztatták.

Nem egyedi eset

Szinte naponta hallani újabb trükkökről, lopásokról. Sok esetben lakásokat fosztanak ki a tolvajok. Ilyenkor főként az idősebbek az áldozatok, mivel jószívűek, hiszékenyek, gyakran egyedül élnek. A tolvajok éppen ezt használják ki, és különböző szolgáltatók, intézmények embereinek kiadva magukat pénzt, értéktárgyakat lopnak el tőlük, amikor éppen nem figyelnek. Bár az "adjon egy pohár vizet" és ehhez hasonló mondatokkal szemben már sokan védettek, a csalók újabb és újabb módszereket találnak ki, hogy pénzhez jussanak.

Emellett a bűnözők manapság, mint a fenti példa is mutatja, már gyakran nem is mennek házhoz, inkább telefonon keresztül, vagy az interneten intézik a dolgokat. Az online unokázás is egyre elterjedtebb. A legújabb nemzetközi trend szerint a szélhámosok a Facebook segítségével próbálnak pénzt kihúzni - a közösségi oldalt egyre gyakrabban használó - gyanútlan idősektől. A bűnözők a Facebook segítségével megpróbálják kideríteni a nagyszülők és az unokák tartózkodási helyeit az elérhető információkból, majd ezt akcióba lépnek. A csalók ráadásul gyakran a tengerentúlról intézik kártékony üzleteiket, így próbálva meg elérni, hogy lenyomozhatatlanok legyenek és elkerülhessék a felelősségre vonást.

Tipikus példája a rászedésnek, amikor a csalók felveszik a kapcsolatot a nagyszülőkkel és közlik velük, hogy a szeretett unokájuk valamiféle bajba került, és természetesen csak némi pénzbeli adomány segíthetne, hogy kikeveredjen ebből, mondjuk egy súlyos adósságból vagy a rácsok mögül.

Természetesen a családok is tehetnek pár hasznos dolgot, hogy megelőzzék az ilyen átveréseket.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Például érdemes családon belül megállapodni egy titkos jelszóról, amelyet kifejezetten csak bajba kerülés esetében használnának, és ezt nyilván nem tanácsos megosztani a Facebookon.

Továbbá, ha valaki olyan hívást kap, amelyben azt közlik, hogy valamely családtagja bajba jutott, tegyen fel a hívónak célzott kérdéseket a szóban forgó személyre, hogy megállapítsa, valóban az igazat mondja-e.

 

Címkék:
otthon, rendőrség, csalók, unokázás, unoka,