Talált tárca az utcán: akár börtön is járhat érte

Pénzcentrum2015. január 30. 17:01

Pénztárcát talált egy férfi az egyik vidéki nagyvárosban. Bár tudta, a tárca a szomszédjáé, mégis eltette a pénzt, az iratokat kidobta. Eljárás indult ellene. Akár tudja valaki kié a talált tárgy, akár nem, egy biztos: nem a megtalálóé. Akár börtön is járhat az ilyen eltulajdonításért.

Az egyik vidéki városban történt az eset, egy idő hölgy tett feljelentést, mert eltűnt a pénztárcája. Úgy gondolta, vásárlás után, a helyi bolt előtt hagyhatta el a tárcát. A köztéri kamerák felvételén látszik is, amint elhagyja, és egy férfi felveszi és elviszi azt. A hatóságok azonosították a videó alapján a tolvajt, és eljárás indult ellene - olvasható a police.hu-n.

Mit kellett volna tennie?

A hatályos törvényi szabályozás a magántulajdont védi. Azaz minden esetben az "eredeti" tulajdonost. A megtalálónak 8 nap áll rendelkezésére, hogy a tárgyat visszajuttassa az eredeti tulajdonosnak. Ha az ő személye nem ismert, a hatóságokhoz kell fordulnia. Ez utóbbi eshetőség is beletartozik a 8 napos határidőbe. Általában bármelyik állami szervhez lehet fordulni, kivéve az alábbi esetekben, mert

  • a lőfegyvert,
  • a gáz- és riasztófegyvert,
  • a légfegyvert,
  • a lőszert,
  • a pirotechnikai terméket,
  • a kábítószert,
  • a pszichotrop anyagot,
  • a közbiztonságra veszélyes egyéb tárgyat,
  • a rendőrség által kibocsátott okmányt, hatósági jelzést

a rendőrségen kell leadni.

A törvény szerint, aki véletlenül vagy tévedésből hozzá került dolgot eltulajdonít, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, jogtalan elsajátítás vétsége miatt

egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő

- nyilatkozta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a Pénzcentrum kérdésére. A büntetés

két évig terjedő szabadságvesztés

abban az esetben, ha a jogtalan elsajátítást a kulturális javak körébe tartozó tárgyra követik el. Egyébként az értékhatár 20 ezer forint, az alatti értékben szabálysértést, afölött pedig bűncselekményt követ el az illető, aki eltulajdonítja azt a tárgyat. Tehát egy akkora aranytömb esetében mindenképp bűncselekményt követtek volna el, ha megtartják, és nem szólnak róla.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Így fontos tudnunk, ha találunk valamit:

  • az valaki másnak a tulajdona
  • átadási, illetve visszaadási kötelezettség terhel minket
  • és a visszaadásra nyolc nap áll rendelkezésünkre.

Ha nem így teszünk, törvényt szegünk. Ez azt jelenti, hogy az utcán talált pénzzel is hasonló a helyzet. Ha találunk egy 10 ezrest, az sem a miénk.
Ha elköltjük a talált 10 ezer forintot, szabálysértést követünk el.

 

Címkék:
otthon, rendőrség, pénztárca,